Nieważność kredytu frankowego. I co dalej?

Czy każdy kredyt frankowy może być podważony przed sądem?

W ostatnim czasie odżyła ze wzmożoną siłą – za sprawą wyroku TSUE z dnia 3 października 2019 r. - dyskusja na temat losów kredytów frankowych. Wykładnia dokonana w tym orzeczeniu, niewątpliwie korzystna dla kredytobiorców, tym bardziej zachęca do podjęcia kroków prawnych zmierzających do kwestionowania umów kredytowych, gdy uwzględni się fakt, że na początku stycznia br. warszawski sąd uznał za nieważną umowę frankowego kredytu hipotecznego państwa Dziubaków. Nie każdy jednak „frankowicz” ma podstawy, by kwestionować zawartą z bankiem umowę kredytu.

Czytaj więcej

„Hejt” w internecie czy można mu przeciwdziałać?

„Hejt” (z jęz. ang. „hate” - „nienawiść”, „nienawidzić”) - tym mianem potocznie określa się tzw. mowę nienawiści, a więc wrogie, agresywne, zniesławiające, wyszydzające bądź poniżające wypowiedzi, nakierowane na inną osobę, grupę, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Środowisko internetu pozwala tzw. „hejterom” czuć się bezkarnymi i anonimowymi. Ta bezkarność i anonimowość jest jednak złudna, bo choć żaden z przepisów nie mówi konkretnie o „hejcie”, to za zachowania, które mieszczą się w jego definicji, grożą konkretne konsekwencje prawne, a organy ścigania dysponują odpowiednimi narzędziami do namierzenia i zidentyfikowania konkretnych osób. Warto zatem wiedzieć, jak w praktyce radzić sobie z „mową nienawiści” w internecie.

Czytaj więcej

Oszukańczy proceder firm naciągających przedsiębiorców

Dwa lata temu przyszedł do prowadzonej przeze mnie Kancelarii list z CEDGiF - Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm, wzywający mnie do zapłaty kwoty 295 zł, ponieważ rzekomo "ogłoszenie wpisu co Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej", a "niedokonanie płatności spowoduje brak wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm ".

Czytaj więcej

Przedawnienie roszczeń co każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien

Czym jest przedawnienie?

Zasadą w polskim prawie cywilnym jest, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Co konkretnie to sformułowanie oznacza? Otóż po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie (a więc dłużnik), może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Innymi słowy – po upływie terminu przedawnienia wskazanego w przepisach, wierzyciel wprawdzie nadal może legalnie dochodzić swojego roszczenia, jednakże dłużnik ma wówczas prawo podnieść zarzut przedawnienia długu. Uniemożliwi to wówczas wierzycielowi skuteczne wyegzekwowanie roszczenia zgodnie z przepisami postępowania cywilnego. Samo roszczenie jednakże nie wygasa, lecz zmienia swój charakter. Oznacza to, że dłużnik równie dobrze może po upływie terminu przedawnienia uznać zasadność roszczenia i je zaspokoić.

Czytaj więcej

Strona 1 z 2