Dostajesz 500+? Zobacz, jak mądrze je zainwestować

W zależności od liczebności dzieci w rodzinie, przekładającej się na wysokość otrzymywanego świadczenia i jej sytuacji materialnej, pieniądze są wydawane w różny sposób. Służą do zaspokajania podstawowych, codziennych potrzeb, są inwestycją w dodatkowe zajęcia naukowe lub wydawane raz w roku z myślą o wakacyjnym wyjeździe. Są jednak również rodziny, których domowy budżet nie wymaga posiłkowania się pieniędzmi z 500+. W jaki sposób je zainwestować?

Prosty zysk przez inwestycje

Nie da się ukryć, że wprowadzenie w życie 500+ sporo zmieniło w sytuacji finansowej wielu polskich rodzin. Ten pokaźny, comiesięczny zastrzyk gotówki, który obecnie otrzymywany jest również przez rodziców posiadających jedno dziecko, otworzył drzwi do różnych możliwości – edukacyjnych, wypoczynkowych i nie tylko. Doskonałym sposobem na wykorzystanie tej gotówki jest jej zainwestowanie. Dzięki temu, systematycznie odkładana, będzie pracować na coraz większy kapitał, który w przyszłości stanie się znaczną pomocą ułatwiającą dzieciom start w dorosłe życie. Warto przemyśleć gdzie najlepiej ulokować oszczędności, ponieważ przechowywanie ich w domu, lub na nieoprocentowanym koncie bankowym, zdecydowanie nie jest mądrym wyborem. Suma, która tam się znajduje, będzie powiększać się jedynie o comiesięczną wysokość świadczenia. Tymczasem ulokowanie jej, na przykład w banku, zagwarantuje dodatkowe profity. Zainteresowani mają do wyboru kilka opcji. Oto niektóre z nich lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje skarbowe.

Wiele możliwości zarabiania – lokata 

Lokata bankowa to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Niestety, praktycznie nieistniejące ryzyko idzie w parze ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Waha się ono między 1,3% a 4%, przy czym wyższe oprocentowanie występuje najczęściej w przypadku lokat krótkoterminowych. Warto jednak systematycznie śledzić oferty banków, ponieważ często proponują one atrakcyjne rozwiązania – zwłaszcza dla nowych klientów.

A może konto oszczędnościowe? 

Bardzo podobnym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Cechuje je jednak większa niż w przypadku lokaty elastyczność oraz formuła, która może znacznie lepiej pasować do odkładania pieniędzy ze świadczenia 500+. Środki umieszczone na lokacie są na niej zamrożone – przez okres jej trwania konsument nie może wybrać ani dołożyć środków, ponieważ wiązałoby się to z utratą odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego, pieniądze możemy dokładać w każdej chwili, zwiększając tym samym sumę i wysokość odsetek, które każdego miesiąca dopisywane są do konta. Oprocentowanie kont oszczędnościowych kształtuje się podobnie, jak w przypadku lokat.

Obligacje coraz popularniejsze 

Obligacje skarbowe to forma inwestycji w papiery wartościowe, zawierana między Skarbem Państwa a konsumentem. Dzięki temu jest to jedna ze szczególnie bezpiecznych opcji na pomnażanie majątku. Do wyboru są obligacje o różnym oprocentowaniu (stałym, zmiennym, opartym na inflacji) i różnym czasie trwania (kilkumiesięczne, kilkuletnie i kilkunastoletnie).
Inwestować można więc na wiele różnych sposobów. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, zawsze będzie ono korzystniejsze niż przechowywanie gotówki w domu, lub na nieoprocentowanych kontach bankowych.