Czym i jak działają fundusze ETF?

Pierwszy polski ETF został przyjęty przez polskich inwestorów z dużym entuzjazmem. Beta ETF WIG20TR wprowadzony 7 stycznia bieżącego roku posiada bardzo duże obroty – niedługo przekroczą one już wartość miliona złotych dziennie. Fundusze ETF stają się popularne zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Nie ma się co dziwić – ETF to połączenie najlepszych cech funduszy inwestycyjnych oraz akcji.

 

Historia ETF-ów

Po raz pierwszy ETF-y pojawiły się w latach 90-tych i szybko stały się niezwykle popularne. Na ten moment rynek ETF szacuje się na kwotę 5 bilionów dolarów. Udział ETF-ów na europejskich rynkach szacowany jest na około 16%. W samych USA wynosi on aż 72%. Również w Polsce można korzystać z tego rozwiązania od kilkunastu dniu. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są certyfikaty funduszu ETF na WIG20 w pełni odzwierciedlające tego indeksu.  

ETF, czyli sposób na dywersyfikację inwestycji 

Wszystkie fundusze inwestycyjne charakteryzują się jedną, bardzo istotną zaletą. Mowa tu o tym, że umożliwiają inwestowanie w wybraną grupę papierów wartościowych za sprawą tylko jednej transakcji. Dotyczy do w szczególności funduszy typu ETF, które pomagają w bardzo szybkim i sprawnym doważeniu określonej grupy aktywów. Wynika to z tego że skupiają się na dokładnym odwzorowywaniu indeksów spółek, obligacji oraz surowców. Dzięki funduszom ETF inwestorzy mogą bardzo skutecznie działać na wielu rynkach oraz w znacznej ilości grup papierów wartościowych. Za pomocą jednego zlecenia możemy mieć dokładnie zdefiniowany portfel. Z kolei jeśli zdecydujemy się na akcje zamiast funduszu, uzyskamy możliwość bardzo szybkiego wyjścia z danej inwestycji. O wiele łatwiej można spieniężyć akcje niż jednostki funduszy (w szczególności funduszy zamkniętych). ETF-y, czyli Exchange Tradded Funds, są właśnie portfelowymi funduszami zamkniętymi. Ich certyfikaty inwestycyjne notuje się podobnie jak akcje, na giełdzie. Można je kupować oraz sprzedawać w trakcie trwania każdej sesji giełdowej. Wycenia się je na bieżąco. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka płynność. Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że animator emitenta zapewnia dodatkowy popyt bądź podaż – to sprawia, że ceny certyfikatów ETF posiadają takie same wartości jak jego rynkowe składniki. Dzięki powyżej opisanemu podejściu można inwestować zarówno w perspektywie krótkookresowej jak i długookresowej. Dodatkowym walorem zachęcającym do zainteresowania się specyfiką ETF-ów jest fakt, że posiadają one niski próg. Do inwestycji w cały indeks wystarczy, że zakupimy tylko jeden certyfikat.  

Łatwa ocena ryzyka oraz bezpieczeństwo

To, że ETF odzwierciedla znany indeks, sprawia, że bardzo łatwo można ocenić ryzyko. Inwestorzy doskonale wiedzą, w jakie papiery wartościowe inwestują swój kapitał za pomocą funduszu ETF. Składy indeksów są jawne oraz wolniej się zmieniają niż portfele funduszy w klasycznym rozumieniu. Fundusze ETF są notowane na giełdach papierów wartościowych – tak samo jak akcje. To sprawia, że kontrolują je te same instytucje nadzoru. Oprócz tego fundusz ETF podlega regulacjom Unii Europejskiej.