Czym jest wolumen i dlaczego jest tak ważny, jeśli chcesz zarabiać na giełdzie?

Wolumen przez wiele osób zajmujących się inwestycjami jest uważany za najważniejszy wskaźnik analizy technicznej. Odpowiednie jego wykorzystanie jest niezbędne do dokonywania skutecznych inwestycji. Wolumen pozwala przefiltrować fałszywe sygnały przychodzące z rynku oraz jest bardzo dobrym źródłem sygnałów ostrzegawczych, które pojawiają się na rynku inwestycyjnym.

Wolumen, czyli co to takiego i do czego się go wykorzystuje?

Inwestowanie na giełdzie nie jest łatwym zadaniem, a jednym z dostępnych narzędzi, które w tym pomaga jest wolumen obrotu. Wolumen jest informacją, która zawiera dane na temat transakcji w konkretnym przedziale czasowym. Transakcją może być zakup lub sprzedaż akcji. Najczęstszym prezentowanym okresem jest jeden dzień.

Trend panujący na rynku akcji, właśnie to pozwala określić wolumen obrotu. Wolumen obrotu będzie wysoki, kiedy trend będzie wzrostowy. Kiedy trend będzie spadał, oznacza to małą wartość wolumenu. Wszystko to ostatecznie pozwala określić zainteresowanie konkretnymi aktywami.

Histogram, czyli wykres słupkowy. To on przedstawia wartość wolumenu obrotu. Słupki histogramu, są umieszczone pod wykresem zawierającym ceny aktywów.

2wolumen 2

Rodzaje wolumenu obrotu

Wolumen ma trzy podgrupy, które można nazwać rodzajami dostępnych wolumenów. Jednak w danych analitycznych nie wykorzystuje się każdego rodzaju wolumenu. Wyróżniamy jego trzy rodzaje:

- wolumen tickowy,

- wolumen rzeczywisty,

- wolumen transakcyjny.

Wolumen tickowy pokazuje liczbę zmian, jakie zaszły na cenie akcji w konkretnym czasie. Najczęściej wybieranym okresem jest 1 godzina, ale może być to również 1 dzień. Minusem wolumenu tickowego jest to, że nie pokazuje on rzeczywistej wymiany akcji. Jego wartość polega tylko i wyłącznie na ukazywaniu aktywności uczestników rynku.

Dane wolumenu rzeczywistego są podawane przez giełdę. Rzeczywista liczba akcji wymienionych w ciągu jednostki czasu, czyli np.: jednego dnia. Właśnie tą wartość pokazuje wolumen rzeczywisty.

wolumen 3

Ostatni rodzaj wolumenu, czyli wolumen transakcyjny, jest jednocześnie tym, który jest najrzadziej wykorzystywany w analizie. Wynika to z tego, że jego wartość nie uwzględnia różnić występujących pomiędzy transakcjami zakupu lub sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje wartość tego wolumenu pokazuje liczbę zawartych transakcji. Oczywiście również w tym przypadku może być to okres w postaci jednego dnia, tygodnia lub godziny.

WOS, czyli wolumen obrotu skumulowany

WOS, jest kolejnym rodzajem wolumenu, który przedstawia sumę akcji, jakie zostały sprzedane lub kupione. Oczywiście wszystkie dane są uwzględnione na fali spadkowej lub wzrostowej w konkretnym czasie. Właśnie ten wskaźnik pomaga określić kierunek ruchu pieniądza na rynku. Również dzięki wolumenowi obrotu skumulowanego możemy określić jakie trendy panują obecnie na rynkach. WOS można stosować z innymi technikami analitycznymi. Jest on niezwykle przydatnym narzędziem, które dla doświadczonych inwestorów dostarcza wielu cennych informacji.

4wolumen 4

Wolumen to nie obroty

Przez wielu początkujących inwestorów wolumen jest kojarzony z obrotami handlowymi. Zestawienie tych dwóch wskaźników jest błędne. Obroty handlowe określają wartość handlu, a wolumen określa jego wielkość. Warto poszukać przykładów, które jednoznacznie pokażą różnice pomiędzy wartością handlu, a jego wielkością.

Wolumen, czyli najważniejszy sygnał

Każdy inwestor, podejmując decyzję inwestycyjną, bierze pod uwagę cenę oraz wartość wskazanego aktywu finansowego, jednak nie zawsze bierze pod uwagę wartość wolumenu, jaka mu towarzyszy.

Wolumen jest narzędziem, które pomaga w podejmowaniu odpowiednich decyzji inwestycyjnych. Jeśli wartość wolumenu jest wysoka, pomimo małej ceny akcji, warto zastanowić się nad inwestycją w takie aktywa. Inwestor może zyskać mniej, ale ponoszone ryzyko jest zdecydowanie mniejsze, niż przy zakupie droższych akcji o małej wartości wolumenowej.