13 nowych spółek zadebiutowało na rynku NewConnect od stycznia do maja 2021

W okresie od stycznia do maja 2021 roku na NewConnect rozpoczęło swoją działalność 13 nowych spółek. To duży wzrost (aż o 9 więcej) w stosunku do poprzedniego roku. Przez cały rok 2020 rozpoczęło działalność 14 spółek. Najwięcej debiutów odnotowano w kwietniu b.r., bo aż 6. W lutym było ich trzy, w styczniu – dwie, a w maju i marcu – jedna. W analogicznym okresie dwa lata temu odnotowano 7 debiutów na NewConnect. W całym ubiegłym roku tzw. mały parkiet był świadkiem 14 debiutów, w tym czterech w pierwszych pięciu miesiącach. Natomiast w analogicznym okresie 2019 roku takich przypadków odnotowano 7.

Dynamika spółek na NewConnect

Jak podaje GPW trzy spółki z małego pakietu dostały się na Główny Rynek. Najwięcej podmiotów, które zaistniały na NewConnect to branża nowych technologii, a wśród nich m.in. gaming. Eksperci z optymizmem spoglądają w przyszłość, ale zauważają również, że na rynku może dojść do stagnacji. Trzeba przygotować się i na taki scenariusz.

Od roku można zaobserwować wzrost zainteresowania alternatywnymi formami inwestowania wolnych środków. Sytuacja jest komfortowa dla tych przedsiębiorstw, które poszukują środków na rozwój. Wiele z tych firm pozyskuje kapitał z emisji akcji na GPW lub na NewConnect. Tym należy wytłumaczyć rosnącą liczbę debiutów.

Opinie ekspertów

Andrzej Głowacki, pełniący funkcję prezesa DGA SA, zauważa, że inwestowanie na NewConnect jest w pewnym sensie ryzykowne. Jako argument podaje liczbę spółek, które zostały wykluczone z obrotu. W 2019 było ich 32, a rok później – 12. Ekspert zwrócił również uwagę na sankcje wynikające z łamania przepisów zawartych w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO).  W 2020 roku karą objęto aż 261 podmiotów z powodu nie dostarczenia na czas raportów kwartalnych. To duża liczba w porównaniu do 364 spółek akcyjnych działających na. małym pakiecie.

Ekspert Marek Zuber, ekonomista, stwierdza, że giełda od wielu już lat jest w kryzysie. W porównaniu do lat 2003-2008 jej kondycja jest dużo słabsza. Na największych giełdach świata, głównie amerykańskiej, sytuacja jest o niebo lepsza pod względem kapitału i indeksów. W ostatnim czasie coś się zmienia na plus, jednak nie jest to łatwe po co najmniej trzech latach stagnacji – więcej spółek schodziło niż wchodziło na giełdę.

Piotr Borowski zauważa, że 3 spółki notowane na NewConnect przeszły w 2021 roku na Główny Rynek. Ekspert ocenia tę tendencję pozytywnie. Uważa, że system dwu-rynkowy o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego sprawdza się i zdaje egzamin.

new connect 2

Na rynku GPW w 2020 roku zadebiutowało 7 spółek, a w tym roku – 8. Według prezesa Głowackiego, przejście z niższego pułapu na wyższy jest naturalną drogą rozwoju firm, które zaczynają się liczyć na giełdzie. Niższy poziom kapitalizacji spółek na NewConnecet pomaga w podejmowaniu takich decyzji. Wyższy pułap to większy prestiż i więcej możliwości. Jeżeli podmiot nie chce przejść z NewConnect na Główny Rynek, zazwyczaj towarzyszą mu różne obiekcje. Wejście spółki nie w drodze emisji publicznej wiąże się z napisaniem prospektu i zatwierdzenia przez KNF. To oczywiście wiąże się z większymi kosztami.  Obowiązują również limity wielkości. Podmiot nie może być zbyt mały, jeżeli zależy mu na wejściu na główny parkiet.

Nowe spółki na rynku NewConnect

Wśród debiutantów bieżącego roku, aż 8 spółek notowanych na NewConnect to sektor gier. Po jednej spółce jest z sektora biotechnologii, software, nowych technologii, energii odnawialnej oraz telekomunikacji. Zdaniem prezesa Głowackiego, młodzi ludzie ufają, że dzięki wsparciu ze strony inwestorów opracują nowoczesną grę, która zyska światowy rozgłos i renomę. Dlatego decydują się na wejście na NewConnect.