KAŻDE POKOLENIE MA WŁASNY CZAS… W PRACY. POKOLENIE X

Chętnie zmieniają miejsce pracy, nie boją się wyzwań, ważniejsze jest dla nich zdobyte doświadczenie niż wysokie wynagrodzenie. Z kolei inni liczą na wysokie wynagrodzenie, a praca w jednej firmie przez 20 lat to dla nich powód do dumy. O kim mowa? Mowa o 3 pokoleniach Polaków, które lepiej lub gorzej odnajdują się na rynku pracy. Poniższym artykułem rozpoczynamy krótką serię dotyczącą charakterystyki pokolenia X, pokolenia Y i pokolenia Z i ich sposobu myślenia oraz podejścia do wyzwań w pracy.

Pierwsi pod lupą znajdzie się pokolenie X. Kim są? Jakie są ich potrzeby, a jakie mają wymagania w pracy? Co ich wyróżnia na tle dwóch pozostałych? Co ich motywuje? Dowiedzmy się razem!

Urodzili się i wychowali w PRL

Przyjmuje się, że przedstawiciele tej generacji przyszli na świat pomiędzy 1965 a 1980 rokiem. Pokolenie X często nazywane jest też pokoleniem PRL ze względu na ustrój polityczny panujący wtedy w Polsce. Najmłodsi przedstawiciele tej grupy mają około 41 lat, natomiast najstarsi blisko 60 lat i powoli zaczynają myśleć o przejściu na emeryturę.

A skąd wziął się X w nazwie pokolenia? Najczęściej kojarzony jest z wielką niewiadomą, której doświadczali na własnej skórze ludzie. Kiedy kończyli szkołę, liceum lub studia, w Polsce wybuchały strajki, zmieniał się ustrój, ludzie tracili pracę i oszczędności życia. Polskie „iksy” to osoby, których życie cechowała niepewność jutra. Nawet wybuch elektrowni w Czarnobylu był dla nich wydarzeniem, które odcisnęło piętno nie tylko na psychice, ale też zdrowiu. Stąd X w nazwie tej generacji.

Czasy, w których dorastali sprawiły, że trudno nie dzielić im społeczeństwa ze względu na stan posiadania. Status rodziny zależy według nich od tego, jakie dobro ona posiada.

Nie rozumieją marketingu

Kiedy „Iksy” oglądały telewizję, w telewizorze były dostępne dwa kanały, a o reklamach w telewizji mało kto słyszał. Działania marketingowe były wówczas w powijakach, stąd warto zauważyć, że obecne reklamy wpływają na nich bardziej, „iksy” są na nie bardziej podatni – skoro pokazują to w telewizji, to musi być prawda.

Dla tego pokolenia ważna jest tradycja oraz szacunek do pracy. Jeżeli kupują, cenią sobie rzeczy, które są ponadczasowe i można je przekazywać z pokolenia na pokolenie. Wartością jest dla nich wysoka jakość, a nie znana marka.

Cenią sobie spokój. Wiedzą, że konflikt rodzi konflikt. Zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

pensive man working hard on computer

Jakimi są pracownikami?

Osoby z pokolenia X mają przede wszystkim bogate doświadczenie zawodowe. Ich staże pracy wynoszą około 25 – 30 lat. Przez ten czas bardzo rzadko zmieniali zakład pracy. Czują przywiązanie do firmy, która ich przyjęła i mocno się z nią identyfikują. Bardzo często uznają, że praca w renomowanej firmie jest pewnego rodzaju nagrodą, dla której można przetrzymać niekiedy niezbyt dobre warunki pracy. „Iksy” to z reguły pracownicy odpowiedzialni, efektywni i lojalni wobec pracodawcy. Cenią sobie stabilność w pracy i bezpieczeństwo. Ta generacja ma już założone rodziny i chce utrzymać taki sam poziom życia dla swoich najbliższych. Niepewne miejsce pracy powoduje u nich frustrację i zmniejsza skuteczność w działaniu.

Pomimo tego, że cenią stabilizację, są też gotowi na zmianę miejsca pracy. Może ze zmianami nie radzą sobie tak dobrze, jak pokolenie Z, to nie znaczy, że zmiany nie są dla nich nie do przejścia.

Nie boją się wyzwań i wiedzą, czym jest ciężka praca.

„Iksy” są cierpliwie, dobrze zarządzają czasem. Nie rozpoczynają wielu zadań jednocześnie.

Uznają autorytet szefa i lojalnie wykonują jego zadania.

side view of happy middle aged businesswoman with short gray hair working on laptop in her stylish office with hands on keyboard typing letter sharing good news

Motywacja

Pracowników z pokolenia X najlepiej motywują pieniądze oraz różnego rodzaju benefity. Wynika to z chęci utrzymania wysokiego poziomu życia dla siebie i swoich rodzin. „Iksy” pracują wydajniej, gdy mogą pracować niezależnie i gdy jest przyjemna atmosfera w pracy.

„Iksy” stawiają także na możliwość rozwoju kariery. Osoby z pokolenia X potrafią cierpliwie czekać na podwyżkę lub awans.

Szukanie „złotego środka”

Pokolenie z opisywanej przez nas generacji dąży do zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. „Iksy” chcą mieć złoty środek, który pozwoli im dawać z siebie 100 procent, zarówno w pracy, jak i w domu. Niestety, rzeczywistość weryfikuje te plany i to praca wychodzi na pierwszy plan.

Jeśli należysz do tego pokolenia, ale ta charakterystyka w ogóle nie opisuje Twojego sposobu pracy i podejścia do niej, to pamiętaj, że nie każdy przedstawiciel danego pokolenia jest taki sam. Jednak badania naukowe dowodzą, że każdej generacji można przypisać grupę cech, które występują u większości osób.