Najpopularniejsze fundusze ETF 2021 roku

Tak zwane ETF-y – co to takiego? Zapewne osoby działające już od dłuższego czasu na rynku inwestorskim bardzo dobrze znają wspomniany skrót. Pochodzi on od angielskiej nazwy Exchange Traded Funds, co po polsku oznacza fundusze indeksowane. Ten sposób inwestowania uważany jest za jeden z najmniej ryzykownych. Dodatkowo pozwala on na osiągnięcie stosunkowo wysokich zysków. Na czym polega inwestowanie w fundusze indeksowane? Odpowiedź na ten temat oraz najważniejsze informacje na temat ETF-ów znajdziecie w poniższym artykule.

 

Fundusze ETF – czym są i jak działają?

Fundusze ETF to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które odwzorowują wybrany indeks jednej z giełd. W Polsce jest to indeks WIG20, a inne przykładowe indeksy to między innymi niemiecki DAX lub amerykański S&P500. Fundusze ETF są obecne na polskim rynku od 2010 roku. Taka forma inwestowania jest więc stosunkowo nowym rozwiązaniem. Póki co w Polsce istnieje niewielki wybór ETF-ów. Dlatego też wiele osób decyduje się na inwestowanie za granicą.

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza amerykańskie oraz niemieckie ETF-y. W porównaniu do zwykłych funduszy akcyjnych, omawiane fundusze indeksowane są uważane za dużo mniej ryzykowne. Z tego względu też zainteresowanie nimi rośnie z dnia na dzień. Tego typu inwestycje są szczególnie atrakcyjne dla osób, które chcą inwestować przez długi okres czasu. Jednak nawet w przypadku ETF-ów trzeba liczyć się z ryzykiem, że indeksy gwałtownie stracą na wartości. Na szczęście po takim spadku zwykle przychodzi wzrost. Dlatego właśnie najlepiej prowadzić wieloletnie inwestycje, gdyż tylko wtedy można liczyć na znaczny zysk. Inwestowanie w fundusze indeksowe ETF ma również wiele innych zalet. Ale o tym przeczytacie poniżej.

Dlaczego jeszcze warto zainwestować pieniądze w fundusze EFT?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że fundusze EFT nie są obarczone dużym ryzykiem inwestycji. Z czego to wynika? Wszystko dzięki temu, że inwestor nie lokuje wszystkich swoich oszczędności w akcjach jednej firmy. Zawsze może on więc liczyć na zysk w innych sektorach (nawet w przypadku bankructwa jednej z firm).

W porównaniu do zwykłych funduszy akcyjnych, fundusze indeksowane charakteryzują również niskie opłaty za zarządzanie. Fundusze akcyjne pobierają bowiem aż około 3-4%, zaś ETF-y od 0,15 do 0,75%. Jest to więc znacząca różnica.

etf2

Najpopularniejsze fundusze indeksowe ETF w 2021 roku w Polsce

Wiele specjalistów przewidywało jeszcze w zeszłym roku, że fundusze indeksowe ETF będą dobrym sposobem na inwestowanie w roku 2021. Na chwilę obecną można stwierdzić, że mieli oni rację. Z danych wynika, że w marcu 2021 roku wartość aktywów netto funduszy ETF w Polsce przekroczyła 400 milionów złotych. To największa suma w historii polskich funduszy indeksowych.

Tylko w pierwszym kwartale 2021 roku wspomniana wartość aktywów netto funduszy ETF wzrosła o 36,3 milionów złotych (czyli 9,9%). Dla porównania w ubiegłym roku wzrost ten wyniósł 5,1 milionów złotych (czyli 2,2%). Warto również wspomnieć, że wzrost wartości aktywów netto w marcu 2021 roku odnotowało sześć polskich ETF-ów. Największym wzrostem mogły pochwalić się następujące fundusze:

- Lyxor WIG20 UCITS ETF, który odnotował wzrost o 10,3 milionów złotych oraz

- Beta ETF WIG20TR – ze wzrostem o 6,2 milionów złotych.

Wspomniane wyżej fundusze indeksowe ETF cieszą się dotychczas największą popularnością w 2021 roku. Tak optymistyczne informacje skłonią zapewne wielu inwestorów do prowadzenia tego typu inwestycji.