SYSTEM KAFETERYJNY TO NIE TYLKO BILET DO KINA

Oferujemy stabilne zatrudnienie, pracę w młodym, dynamicznym zespole, godziwe wynagrodzenie oraz liczne benefity. To właśnie pod ostatnim pojęciem kryje się system kafeteryjny, który pozwala sprawnie zarządzać systemem świadczeń pozapłacowych. Jest on szczególnie ważny teraz, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Jak firma może zachęcić potencjalnego pracownika do tego, aby zasilił jej szeregi? Co, oprócz wynagrodzenia, może otrzymać? Sprawdźmy!

A CZYM JEST SYSTEM KAFETERYJNY?

To system benefitów pracowniczych, który firma może udostępniać swoim pracownikom. Samo pojęcie pochodzi z języka hiszpańskiego. Cafetería to samoobsługowa restauracja, stołówka, w której klient sam może wybrać posiłki na talerz. W systemie kafeteryjnym pracownicy otrzymują określoną pulę punktów albo jakąś kwotę i sami wybierają, na co je przeznaczą.

Co ważne, systemy są zróżnicowane. Przedsiębiorstwo ma prawo do stworzenia własnej listy świadczeń. Zależy ona głównie od budżetu firmy. Świadczenia zaproponowane pracownikom są różne. Jednym z nich może być dofinansowanie letniego lub zimowego wypoczynku. Kolejnym jest na przykład określony zakres opieki medycznej. Są też różne pakiety ubezpieczeń, dofinansowanie kształcenia, a także te, które pozwalają na dobre spędzenie czasu wolnego. Chodzi tu o wspomniany wcześniej bilet do kina, bilet do teatru, karnet na siłownię lub inne zajęcia sportowe.

System kafeteryjny dla pracowników zazwyczaj dostosowany jest do wieku, płci i stanowiska zajmowanego w firmie. Pozwala to zacieśniać więzy z pracownikami, budować pozytywną opinię firmy na rynku pracy i zwiększa zainteresowanie potencjalnych kandydatów pracą w przedsiębiorstwie. Atrakcyjne kafeteryjne systemy wynagrodzeń to obecnie jedna z kart przetargowych w ubieganiu się o najlepszego pracownika.

YOU DECIDE!

Cechą charakterystyczną systemów kafeteryjnych jest elastyczność. To pracownik sam wybiera, z jakich świadczeń chciałby skorzystać. Pracodawca oferuje mu konkretne świadczenia, np. karnet na siłownię lub dofinansowanie wakacji. Pracownik decyduje, które świadczenie będzie dla niego najkorzystniejsze. Dzięki temu firmowe bonusy są właściwie wykorzystywane, ponieważ skoro osoba jest wielkim miłośnikiem kina, a zamiast darmowych biletów otrzyma karnet na siłownię, wtedy nie będzie z niego korzystać. Nawet gdy otrzyma go za darmo. To z kolei będzie skutkowało nieefektywną pracą (skoro firma o mnie nie dba, to źle się w niej czuję). System kafeteryjny jest elastyczny jeszcze z jednego względu. Jeśli firma chce ograniczyć budżet na benefity, może na przykład zrezygnować z karty MULTISPORT, ale w zamian za to oferować pracownikom jedno wyjście do teatru za darmo.

benefity nowe 2

FIRMOWYCH BENEFITÓW JEST ZNACZNIE WIĘCEJ

Na początku artykułu wymieniliśmy kilka najpopularniejszych z nich. Tak naprawdę, jest ich znacznie więcej. Są to między innymi:

- karty sportowe,

- prywatna opieka medyczna,

- ubezpieczenie na życie,

- kursy, szkolenia, warsztaty,

- lekcje językowe,

- bony dla pracowników,

- obozy dla dzieci,

- wyprawka dla ucznia,

- służbowy telefon,

- służbowy samochód (także do celów prywatnych)

- dopłaty do studiów,

- pożyczki i kredyty na preferencyjnych warunkach.

ZALETY I WADY

Jak każdy system, system kafeteryjny ma również swoje zalety i wady. Zdecydowanie zalet jest więcej. Przede wszystkim benefity są motywacją dla pracownika. Jeśli skończy projekt do końca przyszłego tygodnia, znajdzie 5 dodatkowych klientów albo zajmie się social mediami firmy – otrzyma darmowy karnet na siłownię na pół roku. To naprawdę działa! Kolejną zaletą jest lojalność pracownika względem firmy. Jeśli zakład pracy oferuje coś więcej niż wynagrodzenie, wtedy jest postrzegany jako firma propracownicza. Łatwiej jest również zrekrutować nowe osoby, które są świadome tego, że nowoczesne firmy oferują wykwalifikowanym pracownikom różne benefity.

System kafeteryjny buduje pozytywny wizerunek firmy na rynku, zaangażowanie i długotrwałe relacje oraz przynosi satysfakcję pracownikom.

BENEFITY 3 NOWE

A jego wady? Być może nie wszystkim zależy na korzystaniu z określonych przez pracodawcę dóbr. Pracownik jest podstawiony pod ścianą: otrzymuje niższą pensję i „worek benefitów”, z których być może nigdy nie skorzysta. Ważne jest zatem, aby uzgodnić z podwładnymi kompromis satysfakcjonujący obie strony. Dobrą opcją może być na przykład dobrowolny system kafeteryjny. Jeśli pracownik całkowicie z niego rezygnuje, otrzymuje wyższe wynagrodzenie. Pamiętajmy, że uszczęśliwianie wszystkich na siłę, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Systemy kafeteryjne w Polsce bardzo różnią się od siebie, szczególnie pod względem oferty benefitów i funkcjonalności dostępnych dla wszystkich ich użytkowników. Warto poświęcić chwilę na decyzję i wybrać takie korzyści, które spełnią oczekiwania obecnych i przyszłych pracowników.