INTERIM MANAGER CZŁOWIEK DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Nie zakłada maski Batmana, ani peleryny Supermana. Nie zna sztuk walki (być może niektórzy znają ), ani nie ma niezwykłych mocy. Pomimo tego, wiele firm traktuje go jako swojego bohatera. Mowa oczywiście o interim managerach. Ludziach od zadań specjalnych w każdym biznesie. Kariery kierownicze mogą przyjmować wiele form, doświadczeni managerowie mają do dyspozycji wiele ścieżek rozwoju.

Jednak coraz więcej osób wybiera drogę interim managera, czyli specjalisty od tymczasowego zarządzania firmą, jej częścią lub wybranym projektem. Interim management powszechny jest w krajach Europy Zachodniej, ale Polacy coraz częściej wybierają taką formę pracy. Dlaczego? Coraz większa popularność, współpraca z wieloma firmami, a może zarobki, wynoszące nawet 1,4 tys. zł dziennie? Sprawdźmy!

KIM JEST TEN TYP BOHATERA?

Interim management to czasowe, zdefiniowane co do celu i zakresu działanie wewnątrz organizacji, realizowane przez osobę fizyczną, czyli interim managera. Istotny jest fakt, że jest ono nastawione na osiągnięcie konkretnych i trwałych rezultatów biznesowych, które zostały wcześniej ustalone wspólnie z klientem. Jeśli na przykład firma chce zwiększyć sprzedaż o 20%, albo mieć większy przychód w przeciągu 3 miesięcy bez zwalniania pracowników, wtedy zgłasza się do interim managera. Taka osoba udziela wsparcia danej firmie. Aby rezultaty jej działania były trwałe, a nie skończyły się po zakończeniu współpracy, IM dba o transfer wiedzy, tzw. know-how. Uczy organizację, jak przeprowadzać zmiany oraz jak korzystać z wprowadzonego podczas kontraktu rozwiązania. Paradoksalnie, efektem jego pracy nie jest to, jak firma zrealizowała cel podczas jego pracy, ale co robi dalej, po jej zakończeniu. Jeśli firma wdroży całą wiedzę od IM, dopiero ta osoba ma poczucie dobrze zrealizowanego zadania.

JEST LIDEREM

Interim manager musi umieć pociągać za sobą tłumy. To on jest osobą z zewnątrz organizacji, przychodzi na jakiś czas i odchodzi. Jego zadaniem jest takie zmotywowanie każdego pracownika firmy, aby cel został wspólnie osiągnięty. Samo nakreślenie planów, ogłoszenie ich zespołowi i czekanie na ich realizację nic nie pomoże. Żaden człowiek za taką osobą nie pójdzie. IM ma być niczym kapitan w klubie piłkarskim, gospodarz klasy w szkole, generał podczas wielkiej bitwy. On wyznacza kierunek, on motywuje, on jest liderem.

JAK WYGLĄDA POLSKI RYNEK INTERIM MANAGEMENTU?

Nasz rodzimy rynek IM cały czas się rozwija. Dynamicznie rośnie. Coraz więcej firm sięga po wsparcie osoby z zewnątrz, ponieważ szuka rozwiązania dla konkretnego problemu. Wynika to z większej świadomości istnienia na rynku. Skoro pojawia się jakiś problem w biznesie, a zarząd nie może sobie z nim poradzić, wtedy aby utrzymać się na rynku i oferować usługi, potrzebna jest pomoc osoby z zewnątrz. Osoby, która ma kompetencje, doświadczenie zapewniające, że dany cel można osiągnąć, a problem rozwiązać. Interim manager jest też wygodny dla firm ze względu na rodzaj współpracy. Takiej osoby nie zatrudnia się na etat. Działa ona ze swoim klientem (konkretną firmą) w oparciu o kontrakt. Pomimo wysokich zarobków w Polsce ten zawód wykonuje ok. 1,5 tys. osób. Według szacunków CTER, ok. 200 działa na rynku od kilku lat.

interim 3

CZY IM POMOŻE FIRMOM Z SEKTORA MŚP?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy z interim managerem współpracuje duża korporacja czy mała firma. Wystarczy, aby miała przeznaczone fundusze oraz chęci do realizacji planów i zadań określonych przez „bohatera” z zewnątrz. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące ze współpracy z interim managerem dla małych i średnich firm.

- Możliwość czasowego zastąpienia nieobecnego managera: dobrze wiemy, jak ciężko jest znaleźć doświadczoną osobę, która nie wymaga stałego zatrudnienia. A brak managera IT lub marketingu przez dłuższy okres może mieć negatywne skutki bardziej w małych i średnich firmach niż w dużych korporacjach.

- Wymiana wiedzy i doświadczenia: korporacje i duże firmy mają budżety, dzięki którym przeprowadzają szkolenia swoich pracowników, certyfikują managerów w poszczególnych dziedzinach. W sektorze MŚP firmy generują w ciągu roku kilka tysięcy złotych na szkolenie, po którym pracownik i tak wraca z wiedzą czysto teoretyczną. Współpraca z interim managerem może przynieść młodej, rozwijającej się firmie transfer wiedzy i praktycznych doświadczeń.

- Oszczędność czasu i pieniędzy: ta korzyść wiąże się z poprzednią. Zatrudnienie, szkolenie i adaptacja nowego pracownika to proces kosztowny i czasochłonny. W przypadku współpracy z interim managerem ten proces jest znacznie prostszy i bardziej opłacalny. Skoro IM zrealizuje cel, firma w krótszym czasie osiągnie spodziewane zyski. IM działa na zasadzie kontraktu, a więc nie generuje dodatkowych kosztów, związanych z ZUS-em, składkami zdrowotnymi itp.

ZWALNIAM CIĘ!

Schematyczne myślenie dotyczące człowieka, który przychodzi z zewnątrz i ma podnieść finanse w firmie jest takie: będzie zwalniał ludzi. Skoro nie ma pracownika, nie tworzy on kosztów. Zapewniamy: to wyłącznie schematyczne myślenie. W rzeczywistości zwolnienia to ostateczne rozwiązanie, jakie wybiera doświadczony interim manager. Oczywiście, gdy w firmie rodzi się kryzys i trzeba zrobić restrukturyzację, to kontraktuje się doświadczonego IM, aby takie działania podjął. Najczęściej bohatera tego artykułu zatrudnia się w przypadku nowych wyzwań, z którymi firma nie potrafi sobie poradzić własnymi zasobami.

INWESTYCJA, A NIE KOSZT

Zakontraktowanie interim managera to inwestycja, a nie koszt. Pomimo wysokich stawek za swoją pracę, IM pomaga w zrealizowaniu ustalonego z klientem celu. Uczestniczy w transferze wiedzy i tak naprawdę, pełne efekty jego pracy widać dopiero po zakończeniu z nim współpracy. Wtedy zarząd firmy może wdrożyć całe know-how i patrzeć na realizację zadań. Jeśli masz dużą świadomość biznesową i potrzebujesz pomocy to doświadczenie i wysokie kwalifikacje interim managera będą dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.