Budowanie zdalnego zespołu - o czym warto pamiętać  

Budowanie zdalnego zespołu to proces, który zaczyna się już przy rekrutacji, a wymaga zaangażowania aż po organizację pracy. Dzisiejsza technologia i portale do pracy zdalnej sprawiają, że prowadzenie skutecznego zespołu zdalnego jest tańsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ale wymaga przemyślenia. Na co zwracać uwagę i jak powinna wyglądać praca zdalnego zespołu, aby praca była wykonywana efektywnie, a ludzie mogli w pełni czerpać z możliwości na swoich stanowiskach? W pigułce przedstawiamy to, o czym warto pamiętać budując i rozwijając zespół online.

REKRUTACJA

Pierwszy krok do sukcesu i odradzamy bagatelizowanie tego etapu. Przemyślana i dobrze zorganizowa rekrutacja online może prowadzić do skrócenia czasu poszukiwania pracownika, szybszego zatrudnienia, a także do przyciągnięcia bardziej zróżnicowanej puli kandydatów.

Rozpoczynając ten proces przede wszystkim pamiętaj, że dobrze zaprezentowana oferta pracy jest pierwszym selekcjonującym narzędziem rekrutacyjnym. Zadbaj o to, aby kandydat był zainspirowany i zaciekawiony pracą dla Twojej firmy. Korzystaj z narzędzi, które ułatwią wybór kandydatów do dalszych etapów rekrutacji, czyli tzw. odsiew niekompletnych aplikacji oraz ostatecznie wybranie tych najbardziej obiecujących, autentycznych i ambitnych. tych, których szukasz. Metody, które możesz stosować to m.in. W zależności od stanowiska pracy i potrzeby sprawdzenia kompetencji oraz osobowości kandydata skorzystaj z co najmniej dwóch form zdalnej rekrutacji: ankieta rekrutacyjna, wymiana wiadomości e-mailowych, test psychologiczny, test kompetencji, rozmowa rekrutacyjna poprzez np. Skype, Zoom. Nie bój się na pewnym etapie zlecić zadania rekrutacyjnego (praca z briefem, wykonanie briefu, zaproponowanie rozwiązań do danego problemu, projekt graficzny, współpraca przy krótkoterminowym projekcie zdalnym z zespołem itp.).

Zatrudniając pracowników zdalnych warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy u kandydatów:

- Doświadczenie w swojej dziedzinie

- Wyjątkowe umiejętności komunikacyjne

- Czas odpowiedzi na wiadomości

Poświęć jak najwięcej czasu na upewnienie się, że zatrudniasz najlepszych.

OKREŚL STRUKTURĘ PRACY

Zdalna praca zespołu może mieć różną formę. Zastanów się, czy potrzebujesz być w stałym kontakcie z pracownikami. Chcesz, aby byli dostępni w standardowych godzinach biurowych, czy możecie pozwolić sobie na większą elastyczność? To oczywiście zależy od podziału obowiązków w zespole i charakteru biznesu, jaki prowadzisz.

Zadbaj o przemyślany, adekwatny do pracy zdalnej regulamin współpracy i zadbaj o to, aby pracownicy mieli do niego dostęp.

zdalny zespół 2

POSTAW NA NOWOCZESNĄ ADMINISTRACJĘ

Korzystaj z rozwiązań cyfrowych, aby usprawnić procesy komunikacyjne, nadzorowanie zadań, raporty i terminy. Do wyboru masz szereg narzędzi od komunikatorów typu Slack i Zoom, przez kalendarz Google czy aplikacje webowe do zarządzania projektami, jak Trello, Asana czy Monday.

Odpowiednie narzędzia mogą radykalnie poprawić wydajność zespołu. Niektóre, takie jak oprogramowanie do zarządzania projektami i komunikatory, mogą być przydatne dla całej zdalnej ekipy, inne mogą być potrzebne dla poszczególnych działów. Na przykład graficy mogą potrzebować dostępu do serwisów stockowych.

ZADBAJ O INTEGRACJĘ I ZAWODOWĄ REALIZACJĘ PRACOWNIKÓW

Na samopoczucie i zaangażowanie zespołu wpływa szereg codziennych zachowań, które w pracy stacjonarnej obejmują witanie się przy kawie, spotkania w sali konferencyjnej, rozmowy biurowe czy spotkania po pracy. Zdalna forma zatrudnienia jest tego pozbawiona. Jednak są inne sposoby, aby zadbać o swobodną atmosferę i zintegrowaną współpracę zdalnego zespołu, a także wesprzeć pracowników w rozwoju i czerpaniu satysfakcji z pracy.

Zadbaj o to, aby każdy dobrze znał swoje miejsce, jednocześnie umiał świetnie komunikować się z innymi członkami zespołu. Zainicjuj spotkania online, które nie będą skupione na czynnościach zawodowych, ale rozwijaniu kompetencji społecznych i osobistych. Mogą to być zaczerpnięte wprost ze znanych w korporacjach praktyk społecznych, typu środa z kawą czy też online quizy.

Dobrym pomysłem, szczególnie na początku budowania zespołu, ale także cyklicznie są warsztaty coachingowe dla pracowników i spotkania jeden na jeden z menedżerem czy liderem zespołu.

Szczególnie w dobie pandemii firmy eventowe i szkoleniowe rozwinęły swoje oferty dla firm. Bądź na bieżąco i korzystaj z kursów i webinarów zarówno branżowych, jak i rozwojowych dla swojego teamu. Nie tylko wesprzesz zespół w rozwoju, ale także zwiększysz interakcje między pracownikami, sprawisz, że praca stanie się dla tych kilku osób wspólnym fundamentem rozwoju zawodowego co automatycznie przekłada się na ich dobre samopoczucie, samorealizację i zaangażowanie w rozwój Twojej firmy.

Większość pracowników ma naturalne pragnienie osiągania dobrych wyników w pracy i czerpania z niej satysfakcji. Mądre wspieranie ludzi w pracy pozbawionej społecznych interakcji na żywo, dbanie o komfort pracy i efektywna organizacja, pomoże zbudować solidną kulturę współpracy zdalnej, która z czasem będzie wymagała coraz mniej odgórnego zarządzania.