Czym kierować się przy wyborze domu maklerskiego?

Różnego typu inwestycje zaczynają zyskiwać na popularności. Swoich sił w inwestowaniu pieniędzy próbują zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Swoje pieniądze możemy najprościej zainwestować poprzez otwarcie konta w banku podpisując umowę z domem maklerskim. Jak to zrobić? Czym kierować się przy jego wyborze? 

Co to jest dom maklerski?

Jest to instytucja finansowa posiadająca zezwolenie organu nadzoru na wykonywanie określonych czynności związanych z działalnością maklerską. W domach maklerskich zatrudniani są maklerzy, którzy są upoważnieni przez dany dom do wykonywania transakcji na giełdzie. 

Rodzaje domów maklerskich

Działalność maklerska to ściśle określony obszar działalności na rynku kapitałowym. W Polsce domy maklerskie mają formę:

- Spółki akcyjnej – z jednym akcjonariuszem osobą prawną.

- Spółki komandytowo-akcyjnej, w której wspólnikami w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej są osoby mające prawo wykonywania zawodu makrela papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego.  

- Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli formą prawną przedsiębiorstwa utworzoną przez jedną lub więcej osób zwanych wspólnikami. Tego typu spółki odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa, ale w ograniczonym zakresie. 

- Spółki komandytowej, w której komplementariuszami mogą być tylko i wyłącznie osoby mające prawo do wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego.   

- Spółki partnerskiej.

- Spółki jawnej.

Dom maklerski – opłaty oraz prowizje 

Każdy dom maklerski w swojej ofercie posiada usługi, za które trzeba płacić. Różnią się one jednak od siebie wysokością opłat oraz prowizji. Jest jednak rzecz, za którą biuro nie pobiera opłat, a jest nią prowadzenie rachunków. Takie rozwiązanie ma na celu zachęcić nowych klientów do otwarcia konta oraz podpisania umowy z maklerem. Większość jednak podmiotów działających na rynku wysokość prowizji uzależnia od częstotliwości korzystania z usług oraz ilości przeprowadzanych transakcji. Jeśli ich częstotliwość będzie częstsza to firma będzie miała większy zysk, dzięki temu prowizja najprawdopodobniej będzie mniejsza. 

dom maklerski 2       

Wybór domu maklerskiego – na co zwracać uwagę?

Kontakt bezpośredni z biurem to jedna z opcji ocenienia, czy warto korzystać z jego usług. Jednak przed udaniem się do domu maklerskiego warto trochę o nim poczytać w internecie i dowiedzieć się o nim z opinii klientów.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić to porównać kwoty za usługi w poszczególnych biurach, aby ceny nie były nie tyle najtańsze, o ile odzwierciedlały to, co oferują nam poszczególne usługi. Jeśli w temacie funkcjonowania domu maklerskiego wiemy niewiele – ważne jest to, aby maklerzy oferowali nam jakieś szkolenia oraz warsztaty z dostępem do materiałów edukacyjnych.

Biuro posiadające stronę internetową, za pośrednictwem której wysyłane są materiały ze szkolenia i warsztatów zyskuje uznanie w oczach klienta.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy biuro oferuje swoim klientom dostęp do giełdy i innych usług przez internet lub aplikacje na telefon – wtedy korzystanie z ofert danego domu maklerskiego jest łatwiejsze, ponieważ możemy daną rzecz wykonać np. na przerwie w pracy. 

Szybkość realizowanych usług na platformie oraz łatwy kontakt z czatem

Ważna też jest szybkość wykonywanej pracy przez biuro maklerskie oraz łatwość w komunikacji z obsługą klienta w razie jakichkolwiek pytań. Najlepiej, aby rozmowy przeprowadzane były za pomocą e-maila lub czatu na żywo mieszczącego się na stronie internetowej danego biura maklerskiego.