Umiejętności analityczne na czym polegają i jak je rozwijać?

Na rynku pracy coraz częściej wymagane są konkretne umiejętności, które dają przewagę nad innymi kandydatami i są przydatne pod kątem danych stanowisk. W wielu ogłoszeniach mowa jest o zdolnościach analitycznych. Czym jednak one tak naprawdę są i w jaki sposób można je rozwijać, w celu lepszego dostosowania się do konkretnego stanowiska pracy? 

Na czym w rzeczywistości polegają zdolności analityczne? 

Przy wielu opisach wymagań względem kandydatów do pracy często można znaleźć takie same sformułowania. Obok kreatywności i punktualności niejednokrotnie widnieją także umiejętności analityczne. W praktyce można to odbierać jako rozwiązywanie problemów na podstawie dostępnych informacji. Brzmi to dość ogólnie, więc warto przyjrzeć się temu zagadnieniu szczegółowo. 
Przede wszystkim taka osoba, która przejawia umiejętności analityczne, powinna doskonale obserwować – dostrzegać wiele szczegółów i sprawnie łączyć je w całość, co może pomóc w rozstrzygnięciu jakiegoś zagadnienia. Cały proces polega zatem na gromadzeniu danych, ich analizowaniu oraz wyciąganiu na ich podstawie słusznych wniosków, co przyczynia się do rozwiązywania problemów oraz podejmowania przemyślanych decyzji. Takie zdolności są zatem bardzo istotne przy wielu zawodach związanych z pracą typowo biurową. Pracownicy są często zasypywani różnego rodzaju danymi, spośród których muszą umiejętnie wyselekcjonować i wykorzystać te informacje, które rzeczywiście pomogą im w wypracowaniu rozwiązania. 

Z czym łączą się umiejętności analityczne?

Warto zaznaczyć, że choć myślenie analityczne opiera się przede wszystkim na logice, to wysokie rozwinięcie takich umiejętności wcale nie wyklucza korzystania z kreatywności. Osoby o takich predyspozycjach przeważnie wolą opierać się na twardych danych i faktach, lecz nie oznacza to, że nie mogą również inicjować ciekawych i nieszablonowych pomysłów – często właśnie takie podejście przyspiesza usunięcie problemu i podjęcie właściwych decyzji. Samo myślenie w sposób analityczny jest wrodzone i część osób z pewnością ma pod tym względem lepsze predyspozycje niż inni. Warto jednak pamiętać, że kształcenie, a przede wszystkim rozwijanie takich umiejętności, jest możliwe. Taki proces wydaje się dość czasochłonny, a nieraz monotonny i trudny, ale przynosi pozytywne efekty.

Jakie są sposoby na rozwijanie analitycznego myślenia? 

Podstawą do rozwijania umiejętności analitycznych są systematyczne ćwiczenia, które mają stymulować pracę mózgu. W praktyce są one potrzebne także osobom, którym logiczne myślenie przychodzi z natury dość łatwo. Dzięki temu tacy ludzie mogą uwydatniać swoje atuty, jeszcze łatwiej i szybciej rozwiązując poszczególne problemy. Z pewnością znacząco wpłynie to potem na wydajność w pracy i zwiększy wartość pracownika. 
Jedną z podstawowych metod na utrwalanie i rozwijanie myślenia logicznego jest regularne czytanie. Niekoniecznie muszą to być książki czy czasopisma branżowe, choć te są oczywiście najbardziej wskazane, bo dostarczają przy okazji dodatkową wiedzę. Cenna będzie jednak każda lektura, która sprawia, że czytelnik musi zadawać sobie pytania, analizować przeczytaną treść i wyciągać z niej wnioski. Warto sięgać też po nowe zagadnienia, gdyż nauka kolejnych rzeczy także sprzyja zdolnościom analitycznym.

 Depositphotos 173022840 xl 2015
Wśród innych ćwiczeń dla mózgu na pewno przydatne będą wszelkie zadania matematyczne, a także krzyżówki czy łamigłówki. Jednocześnie osoby, które z natury mają dość dobre predyspozycje do analitycznego myślenia, zwykle nie mają problemów z takimi zagadnieniami, a ich rozwiązywanie stanowi dla nich nie tylko wymagające, ale też atrakcyjne zadanie. Przy okazji sudoku czy krzyżówki mogą być również metodą na odprężenie i rozrywkę, zatem pozwala to na połączenie przyjemnej czynności z czymś pożytecznym. 
Wśród codziennych czynności, które będą sprzyjały poprawianiu kompetencji analitycznych, na pewno istotne jest uważne obserwowanie. Dotyczy to zarówno otoczenia, jak i innych osób, ich gestów oraz zachowań. W ten sposób można wyciągać ciekawe wnioski, ale też uczyć się pewnych schematów zachowania. Takie podejście jest niezwykle przydatne w pracy i to niezależnie od tego, jakie stanowisko się obejmuje.