Nie byłeś jeszcze na Jarmarku Lubelskim? Koniecznie przyjdź w najbliższą sobotę!

Jarmark Lubelski to idealne miejsce do zakupu ekologicznychi sprawdzonych produktów od lokalnych dostawcówi producentów żywności. Świeże pieczywo, soki,owoce, warzywa, miody, zioła, kiełbasa, ekologiczne kosmetyki – to wszystko i o wiele więcej można znaleźć przy Lubartowskiej 77 w każdą sobotę od godziny 8 do 13.

Każda firma, która chce zaprezentować i sprzedawać swoje produkty,jest przez nas weryfikowana. Chcemy, aby wystawcy pochodzili z Lubelszczyzny i mieli ekologiczne produkty. Promocja naszego województwa jest dla nas bardzo ważna. Staramysię w Urzędzie Marszałkowskim o dofinansowanie naszego przedsięwzięcia - mówi Robert Niedziałek, organizator Jarmarku Lubelskiego. Przychodzą do nas mieszkańcy Lublina, otwieramy się też na turystów - dodaje.

DSC 8100

Rokitnik to krzew z rodziny oliwnikowatych osiągający wysokość bzu. Jest to jedna z najzdrowszych roślin na świecie – mówi Karol Maryniowski z firmy BioGrim, stojąc przy swoim stoisku z produktami i prezentując oblepione pomarańczowymi jagodami gałęzie. Rokitnik zawiera bardzo dużo witaminy C, kwasy omega – 3 i Omega – 6. Nie ma za to enzymu, który pod wpływem temperatury rozkłada witaminę C, co pozwala mu zachować wszystkie właściwości nawet po przetworzeniu termicznym. My sprzedajmy przede wszystkim soki i oleje z rokitnika. Możnaje stosować na skórę, włosy, paznokcie – mają właściwości regenerujące i odmładzające. Wspomagają gojenie ran. Rokitnik znalazł też swoje zastosowanie w branży spożywczej w postaci nalewek i lodów. Zimą wzmacnia organizm, latem chroni przed promieniami słonecznymi. Na Jarmarku jesteśmy co tydzień. Nasze produkty można znaleźć też w sklepach stacjonarnych - dodaje Karol Maryniowski.

DSC 8061

Mój syn prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Lisznej – mówi Andrzej Kaca, który przyjechał na Jarmark w zastępstwie syna Ernesta. Ernest Kaca specjalizuje się w uprawie zbóż: orkiszu, gryki, prosa, żyta, pszenicy jarej, a także uprawie ziół: tymianku, melisy, nagietka. Zioła są zbierane, suszone i kierowane na przemiał. Państwo Kacowie uprawiają fasolę, ogórki i zieloną dynię, której pestki suszą i tłoczą z nich olej. Z orkiszu robimy mąkę, z której wypiekamy ciastka. Natomiast z gryki produkujemy i kaszę gryczaną, i mąkę, z której powstaje u nas makaron i ciastka gryczane – zachwala pan Andrzej, pokazując wszystkie produkty na swoim stoisku. - Nie możemy stosować żadnej chemii - zioła oraz ziemia, na której rosną, są poddawane badaniom. Na Jarmark Lubelski przyjeżdżają co dwa tygodnie, oferując swoje wyroby. Produkty państwa Kaców posiadają Europejski Certyfikat Żywności Ekologicznej przyznawany przez lubelski oddział Ekolandu.

DSC 8092 

Wspólnie z mężem i rodziną prowadzę gospodarstwo sadownicze w miejscowości Stryjno. Hodujemy różne owoce: jabłka, gruszki, porzeczki, czereśnie. Z części naszego towaru robimy soki – mówi Agnieszka Pożak, jedna z wystawczyń na Jarmarku Lubelskim. - Są to naturalne soki owocowe bez dodatku cukru i konserwantów. Owoce w naszych sadach są przebadane i poddawane corocznej analizie. Pani Agnieszka oferuje szeroką gamę produktów: soki w małych opakowaniach z zakrętką – polecane dla dzieci, które mogą zmieścić je do szkolnych plecaków i pić na przerwach; napoje w 3 smakach na bazie jabłka w 250-mililitrowych butelkach oraz duże soki dla domowego użytku – w 3- lub 5-litrowych workach, które można zapakować do kartonów. - Moje produkty, oprócz Jarmarku Lubelskiego, można znaleźć też w wybranych sklepachoraz w Ekosklepie przy Lubartowskiej 77. Dostarczamje również do restauracji i hoteli – dodaje Agnieszka Pożak.

Na początku uprawialiśmy same zioła: tymianek, cząber, melisę. Dwa lata temu wprowadziliśmy uprawy nasion oleistych, z których tłoczymy oleje na zimno – mówi Weronika Staszczak z rodzinnej firmy Ale Ziółko. - W naszej ofercie mamy olej rzepakowy, lniany, z ostropestu, konopny i olej z czarnuszki.Produkty tłoczone są specjalną, starą metodą. Nasze uprawy pozbawione są pestycydów – są ekologiczne, a oleje wykazują właściwości lecznicze – na przykład olej z ostropestu korzystnie wpływa na wątrobę i nerki.
Wystawców jest znacznie więcej. Oferują chleb bez polepszaczy, mleko i przetwory krowie i kozie, itp. A wszystko pod jednym dachem Jarmarku Lubelskiego.