Co oznacza elastyczność w pracy?

W dzisiejszych czasach i obecnej sytuacji na rynku coraz większe znaczenie zyskuje elastyczność. Pracodawcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracownika, zyskują jego lojalność i zaufanie, co na tak zmiennym rynku procentuje.

 

Coraz większe wymagania pracownika
Obecnie warunki zatrudnienia dyktuje pracownik, dlatego tak ważne jest, aby pracodawca wsłuchał się w jego potrzeby. Wbrew pozorom przyniesie to nie tylko jednostronną, ale obopólną korzyść. Pracownik będzie bardziej zmotywowany do pracy, co w ujęciu długoterminowym przekształci się w lojalność. Wymagania są znakiem naszych czasów i w dużej mierze sprzyjają aktywizacji młodych rodziców, osób niepełnosprawnych i studiujących dziennie. Elastyczność najczęściej dotyczy ruchomego czasu pracy, czyli możliwości jej rozpoczęcia w szerszym przedziale godzinowym. Coraz częściej w trakcie rozmów o pracę pada pytanie o możliwość pracy zdalnej.
Elastyczność jako wynik odmiennego podejścia do pracy
Elastyczność to nie tylko chwilowy trend, ale potrzeba, która jest wynikiem odmiennego podejścia do pracy niż kilkanaście lat temu. Dziś wielu pracodawców skłania się do podejścia zadaniowego w oparciu, o które pracownik jest rozliczany na podstawie wykonanych zadań. Wynika to z silnej orientacji firm na wyniki, gdzie potencjał ludzki odgrywa ogromną rolę. Dotykamy tu również teorii motywacji, ponieważ nawet eksperci ds. HR. zgodnie twierdzą, że pracownik, który lubi swoją pracę sam, motywuje się do jej wykonywania. Elastyczność dopuszcza możliwość pracy w wybranych przez pracownika godzinach i miejscach. Preferowane przez pracownika warunki sprawiają, że chętniej pracuje, a tym samym wzrasta jego efektywność i zadowolenie. Wszystko to pozwala wdrożyć i utrzymać model life-balance.
Niebezpieczeństwo elastyczności
Wielu pracodawców wzbrania się przed elastycznością, obawiając się braku dyscypliny ze strony pracownika. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z ograniczonego zaufania i przywiązania do tradycyjnego modelu pracy, w którym istotną rolę odgrywa kontrola. Nieprawidłowo wdrożone elastyczne rozwiązania rzeczywiście wiążą się z ryzykiem, dlatego muszą one iść w parze z zaufaniem i odpowiednią kulturą pracy. Elastyczność nie przyniesie oczekiwanych korzyści bez kultury regularnego feedbacku i swobodnej rozmowy. Tylko otwartość zachęci pracownika do mówienia wprost o swoich problemach i potrzebach. Elastyczność jest standardem dla pokolenia Y, natomiast w pokoleniu X jest ona nowością, która może stanowić pole do nadużyć. Wszystko opiera się o czynnik ludzki, dlatego warto wzmacniać swoje kompetencje miękkie i umacniać je wśród współpracowników i podwładnych.