Przyszłość jest dziś. Zorganizowaliśmy warsztaty szkoleniowe o SI.

O tym, że przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje, dowiedzieli się uczestniczy szkolenia „Sztuczna Inteligencja w Twoim Biznesie”, które odbyło się 6 czerwca, w Hotelu Atelia. Organizatorem tego wydarzenia było nasze wydawnictwo. „Sztuczna Inteligencja w Twoim Biznesie” to kolejne szkolenie z cyklu ML Business Training. Honorowy Patronat nad szkoleniem objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

 

Sztuczna Inteligencja to obecnie temat bardzo popularny i ciekawy, ale wciąż mało znany. Komputery, nowe rozwiązania technologiczne, robotyka, samochody elektryczne, itd. - zagadnień związanych z tematem SI jest bardzo dużo. Jako magazyn poruszający tematy biznesu, marketingu, nieruchomości i nowych technologii, zorganizowaliśmy szkolenie z tematyki SI i zaprosiliśmy ekspertów z tej dziedziny.

SZKOLENIE2

Wszystkich uczestników szkolenia przywitał prowadzący Michał Prus. Po krótkim wstępie zaprosił na scenę przedstawiciela Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK, Emilię Pożarowszczyk. Pani Emilia przedstawiła problemy, z jakimi boryka się ich firma odnośnie automatyzacji. Wyjaśniła też, że żaden robot w ich branży nie zastąpi człowieka na taśmie produkcyjnej, a rąk do pracy wciąż brakuje. Po wystąpieniu Emilii Pożarowszczyk, głos zabrał pierwszy z prelegentów, Wiesław Bartkowski. Wiesław Bartkowski to projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Jest kierownikiem studiów podyplomowych Creative Coding oferowanych w Warszawie przez School of Form. Jest twórcą pionierskich na polskim rynku programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Naukowo zajmuje się complex systems, symuluje komputerowo i analizuje systemy techno – społeczne. Jego wizualizacje naukowe i instalacje interaktywne prezentowane były, m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii BOZAR, Artothek i Teatrze Nowym. Podczas swojego wykładu przybliżył potencjał związany z rozwojem SI, w szczególności w obszarze, tzw. głębokiego uczenia się (ang. Deep Learnig). Wyjaśnił, skąd tyle szumu wokół tego tematu w mediach, debacie publicznej i polityce. Przybliżył aktualny stan wiedzy w tym obszarze i podał szereg przykładów zastosowań. W jego wystąpieniu nie zabrakło odniesień do kwestii społecznych i etycznych związanych z błyskawiczną adaptacją rozwiązań SI, w szczególności, jak pokierować rozwojem SI, by służyła rozwojowi całego społeczeństwa. Po wystąpieniu Wiesława Bartkowskiego uczestnicy udali się na kawę i networking. W trakcie przerwy goście szkolenia mogli obejrzeć i dowiedzieć się więcej informacji o elektrycznym modelu BMW i3s. Po przerwie, Agnieszka Macek – założycielka Technikum Programistyczno – Robotycznego New Technology w Zamościu, opowiedziała o swojej szkole, jej sukcesach i planach. Poruszyła też temat rewolucji przemysłowej, stopnia automatyzacji polskich przedsiębiorstw i barierach rozwoju inżynierów w Polsce. Podczas jej wystąpienia jeden z uczniów technikum zaprezentował robota, który potrafił jeździć i łapać piłkę.

DSC 1764 kopia

Na koniec przed uczestnikami szkolenia wystąpił Andrzej Wodecki – doktor nauk fizycznych oraz absolwent studiów MBA. Ukończył on Akademię Coachingu The Art and Science of Coaching (Erickson College i Wszechnica UJ) oraz 9 – miesięczny program Tech Entrepreneur (studia dla prowadzących start – upy technologiczne). Andrzej Wodecki specjalizuje się w szkoleniach z zakresu systemów informacyjnych biznesu i ich wykorzystania w produktywności osobistej oraz zespołowej. Podczas swojego wystąpienia opowiedział o najważniejszych technologiach SI wykorzystywanych w biznesie, w szczególności rozpoznawaniu obrazów, przetwarzaniu języka naturalnego i nauczaniu ze wzmocnieniem. Mówił o wpływie technologii na procesy biznesowe i branże. Wystąpienie Andrzeja Wodeckiego jak również Wiesława Bartkowskiego uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami.