Ciągłe doskonalenie w organizacjach

„Nowa rzeczywistość” spowodowała, że coraz więcej osób stawia sobie pytania jak nadążyć za rynkiem, za zmianami? Czy możliwe jest, tak istotne do niedawna, kreowanie rzeczywistości? Świat VUCA pokazał, że istotą wszystkich działań jest człowiek, on znowu stanął na pierwszym miejscu w organizacji.

 

Za zmianami w Lubelskim Klubie Biznesu również stoją ludzie. Zmieniając swoją organizację, liczą na to, że zainspirują innych do zmian. O tym porozmawiamy z Sylwią Kuś, Dyrektorem ds. Rozwoju w Lubelskim Klubie Biznesu.

ML: Czy LKB funkcjonuje tak samo jak przed pandemią?

Sylwia Kuś: Jeżeli jako funkcjonowanie rozumiemy odpowiadanie na potrzeby przedsiębiorców i gotowość ich wsparcia, skupienie się na ludziach, to owszem – tak. W pozostałych aspektach raczej nie…. Przenieśliśmy działalność do świata on-line. Już w pierwszym tygodniu lockdownu nagrywaliśmy filmy, planowaliśmy webinary, później konferencje, nowe projekty. Brakuje nam spotkań, gdzie kilkadziesiąt, kilkaset osób było w jednym miejscu, w realu, bo w LKB to ludzie są inspiracją, budują perspektywę do działania.

ML: Jakie są teraz Wasze priorytety?

SK: Ciągłe doskonalenie siebie i pomoc w tym obszarze innym. Poza fundamentalnymi działaniami LKB jakimi są szkolenia, konferencje, sieciowanie kontaktów, webinary itd., nasza uwaga ukierunkowana jest na nowe, autorskie projekty. Zbliżamy się do finału II edycji Akademii Mentora, gdzie osoby wiążące swoją przyszłość z biznesem, bezpłatnie korzystają z mentoringu z doświadczonymi przedsiębiorcami. Obecnie trwa aż 26 procesów mentoringowych! W kwietniu rozpoczynamy Akademię Przywództwa, budując kulturę świadomego liderstwa. Rozpoczęliśmy spotkania dla kobiet, które zgłaszały potrzebę kontaktów i rozwoju w swoim gronie.

Procesom doskonalenia przedsiębiorstw, zwiększania ich zwinności, elastyczności, podnoszenia zaangażowania pracowników - wychodzimy naprzeciw! Zmiany w organizacjach zaczynają się od ludzi, później zespołów. Dlatego w formie wsparcia prezesów, właścicieli firm - dla ich menedżerów, liderów, dyrektorów, kierowników przygotowaliśmy Akademię LEAN.

ML: Proaktywność i ludzie kluczem do sukcesu?

SK: Oczywiście! Tylko zaangażowanie ludzi, wyjście ze strefy komfortu, próby, testowanie rzeczywistości są w stanie budować nową perspektywę sukcesu organizacji. Badania pokazują, że transformacje nie kończą się powodzeniem z dwóch głównych przyczyn: niechęci współpracowników oraz niewystarczającego wsparcia liderów. Odpowiadając wyzwaniom, tak skonstruowaliśmy Akademię LEAN, żeby wspólną pracą wszystkich w organizacji, odnosić zwycięstwo. Trenerzy Akademii, Paweł Sawicki oraz Jacek Jarczyk, prowadzą ją w sposób bardzo elastyczny. Nigdy nie wiemy jakie padną pytania i jak potoczy się każde spotkanie. Wielkie brawa należą się Panom za ich otwartość. Paweł kiedyś powiedział, że lepiej jak sto osób zrobi po jednym kroku, niż jedna osoba 100. I w myśl tej zasady wzajemnie się wspieramy.

ML: Mówisz o lean jak o kulturze zarządzania?

SK: Lean właśnie tym jest. Mamy bardzo mylne przekonanie odnośnie Lean Management. Pierwsze skojarzenia to popularna marka samochodów, automotive, produkcja seryjna. Lean to ciągłe doskonalenie, ulepszanie, współpraca, oszczędności, stabilność, jakość… mogłabym długo wymieniać określenia. Robert Bronisz, Wiceprezes LKB, Dyrektor Zarządzający ABM Greiffenberger Polska, jako praktyk, mówi o lean następująco: „To jest droga do doskonalenia organizacji poprzez aktywację i współdziałanie wszystkich współpracowników. Nie ważne jest czy jesteś jednoosobową firmą usługową, organizacją non profit, czy potentatem światowym. Narzędzia Lean mogą pomóc każdemu, na każdym etapie rozwoju. Nie wyobrażam sobie zarządzania firmą bez Lean”. Najważniejsze, żebyśmy mieli świadomość, że stworzenie przestrzeni do rozwoju firmy i kreatywności pracowników to korzyści płynące wprost z wprowadzania koncepcji lean. A nasza Akademia może w tym pomóc ;)

ML: Bardzo dziękujemy za rozmowę i poświęcony czas.

SK: Również dziękuję.

LKB logo poziomlogo