INB MARKETING - Jak zbudować taką markę, aby klienci sami chcieli od Ciebie kupować?

Właściciele firm, tacy jak Ty i ja, oczekują od swoich działów marketingu efektów. Te efekty można określić jednym krótkim słowem: kasa. Jak kasa się zgadza, to biznes się rozwija. Ciebie stać na lepszy standard życia i jesteś bardziej zadowolony z tego co robisz. Gdy Twój biznes rośnie, możesz dać zatrudnienie kolejnym specjalistom i dać podwyżki swojemu zespołowi. Podsumowując, jak jest kasa, możesz tworzyć ogólny dobrobyt i w świecie idealnym żyje nam się lepiej.

Tylko czy ten świat idealny faktycznie tak wygląda?

Nie zupełnie tak jest. Większość przedsiębiorców zapomina o budowaniu marki godnej zaufania, marki, którą klienci będą  rozpoznawali, marki, o której klienci będą pamiętali, gdy będą potrzebowali skorzystać z jej produktów czy usług.

Budowanie marki często traktowane jest jako zbędny wydatek – przecież najlepiej jest od razu pozyskać kontakt do klienta, który w świecie idealnym od razu ma od nas coś kupić. Wydajesz potężne pieniądze na reklamy, które nastawione są tylko na sprzedaż albo jeszcze lepiej, na call center, gdzie sprzedawcy odbijają się od ściany słysząc w słuchawce „pip, pip”.

Skoro sprzedaż na zimno jest trudna i bardzo kosztowna, jak więc sprawić, aby sprzedawać na ciepło przy niższych kosztach?

Rozwiązanie z punktu widzenia logiki jest banalnie proste i moglibyśmy przedstawić je w 3 prostych krokach:

 1. Stwórz kampanie, która będzie budowała świadomość istnienia Twojej marki w konkretnej grupie docelowej w określonej lokalizacji.
 2. Zawęź kampanie do osób, które reagują na Twój ogólny komunikat marketingowy.
 3. Komunikaty reklamowe z wyraźnym wezwaniem do akcji adresuj do grupy, która angażuje się w życie Twojej marki. Pozyskany w ten sposób kontakt będzie znacznie bardziej wartościowy i tańszy.

W jaki sposób zaangażować społeczność w życie naszej marki?

Prawdopodobnie doświadczyłeś już tego, że zwykłe komunikaty reklamowe, które jeszcze 4-5 lat temu pozwalały Ci skutecznie zwiększać sprzedaż, dzisiaj już nie działają. Jak więc sprawić, aby ludzie chcieli wchodzić w interakcje, angażować się w życie Twojej marki i przede wszystkim dalej chcieli kupować właśnie od Ciebie?

Odpowiedzią jest atrakcyjny dla Twoich odbiorców content. Jego tworzenie możesz oprzeć o 4 fundamenty:

 1. Inspiracja – inspiruj Twoich potencjalnych klientów swoimi doświadczeniami i osobowością. Pozwól im, aby dostrzegli w Tobie lidera, bohatera za którym będą mogli podążać. Skoro ludzie uwielbiają żyć życiem aktorów z popularnych seriali, pozwól im żyć życiem Twojej marki.
 2. Edukacja – edukuj swoją społeczność w obszarach, którymi się zajmujesz – niech dowiedzą się, że naprawdę znasz się na swojej branży. W połączeniu z inspirowaniem, pozwoli Ci to na zbudowanie wizerunku eksperta, któremu z czasem ludzie będą ufać ponad wszelką wątpliwość.
 3. Zabawa – ten obszar dotyczy głównie mediów społecznościowych, ale też świetnie sprawdza się w komunikacji e-mail marketingowej. Ludzie mają dzisiaj już dość sztywniaków, perfekcjonistów „ą” „ę”. Pokaż ludzką twarz i pozwól ludziom poczuć się komfortowo w Twoim towarzystwie. To zachęci ich do wchodzenia w interakcje z marką, którą tworzysz i pozwoli zbudować cieplejszą relacje. Znacznie chętniej kupujemy od ludzi, których lubimy.
 4. Historia – dobrze opowiedziane historie głęboko angażują ludzi i pomagają wydobyć wspólne wartości. Podróż bohatera czy historie Twoich klientów to tylko 2 koncepcje dobrego storytellingu. Zastosowanie go pozwoli Ci znacząco wyprzedzać konkurencję przy znacznie niższych kosztach marketingu.

Ludzie uwielbiają podążać za liderami. Biznes robimy z ludźmi, dlatego marki, których wartości i komunikacja marketingowa oparte są o wyraźnego lidera rozwijają się szybciej, generują niższe koszty reklamowe, a ilość pozyskiwanych przez nich klientów szybko wzrasta.

6 kroków do stworzenia marki, za którą będą podążali Twoi klienci.

 1. Blog ekspercki – dodaj do swojej strony firmowej bloga eksperckiego. Jego prowadzenie możesz zlecić pracownikom lub zewnętrznym copywriterom, jednak skoro ma to być treść ekspercka, pamiętaj aby ją sprawdzić pod kątem merytorycznym.
 2. Strona na Facebooku – zacznij stosować strategię IEZH którą opisałem wyżej. Możesz to robić wykorzystując zdjęcia i autorskie treści, ale pamiętaj, że olbrzymią moc ma wideo i transmisje na żywo. Pamiętaj, że gwarantowanie swoim imieniem i nazwiskiem jakości produktów lub usług które oferuje Twoja firma sprawi, że odbiorcy zaczną Ci szybciej ufać.
 3. Konwertuj ruch na stronie www w kierunku budowania relacji z internautą, a nie od razu pozyskania leadu sprzedażowego. Każde wejście na stronę www wiąże się dla Ciebie z jakimś kosztem. Skoro internauta jest już na Twojej stronie zaproponuj mu coś, co możesz dać bezpłatnie. Kiedy wejdziesz na stronę inbmarketing.pl będziesz miał możliwość odbioru dostępu do programu edukacyjnego Experts Creator. Nawet jeśli tylko 10% osób, które odwiedza miesięcznie Twoją stronę www zostawi Ci swój e-mail, w przeciągu kilku miesięcy uzbierasz pokaźną listę mailingową.
 4. Stwórz kilka bezpłatnych info-produktów – pozwalają one na budowanie wizerunku eksperckiego, budowanie list adresowych i przede wszystkim budowanie relacji z Twoimi przyszłymi klientami. Na naszej stronie firmowej internauta ma możliwość pobrania zestawu 6 wideo dotyczących 6 popularnych tematów związanych z marketingiem internetowym.
 5. Regularnie nagrywaj wideo i twórz transmisje na żywo. Wiem wiem, to nie takie proste. Jest stres i jeszcze myśl z tyłu głowy „a co inni o mnie pomyślą?”. Jak to co? Jedni stwierdzą, że masz parcie na szkło i ten biznes to Ci już mózg zlasował, a inni popatrzą z uznaniem, że masz odwagę i charyzmę inspirować ludzi tym, na czym się świetnie znasz. Wideo to najlepszy sposób, aby pokazać, że naprawdę znasz się na tym co robisz. Świetnym przykładem jest tutaj krótki, 4 odcinkowy mini-serial jaki zrealizowaliśmy dla Salonów Mody Ślubnej DEMI. Wyniki oglądalności, laików i komentarzy na Facebooku okazały się hitem. Na YouTube serial niespodziewanie również robi furorę. Mimo, że na YT nie przeznaczyliśmy ani złotówki na budżet reklamowy to wszystkie odcinki autentycznej historii Ewy, która szukała sukni ślubnej zostały wyświetlone już ponad 80 000 razy. Zobacz jeden z odcinków wpisując link inbmarketing.pl/demi.
 6. Komunikuj się z subskrybentami. Baza mailingowa budowana w sposób naturalny, a więc chętni do czytania Twoich maili sami zostawiają Ci swoje dane kontaktowe, daje bardzo dobre efekty biznesowe. Tutaj świetnymi przykładami naszych lojalnych klientów są Salon Kosmetyczny TINA z Warszawy i firmą Adecon zajmująca się spedycją międzynarodową. Nasza współpraca zaczęła się 6 i 4 lata temu od czytania wysyłanych przeze mnie newsletterów i oglądania info-produktów.

Nazywam się Michał Janiszek i jestem ekspertem marketingu internetowego. Razem z całym zespołem INB Marketing każdego dnia z pasją tworzymy marki, z którymi identyfikują się Klienci naszych Klientów. Projektujemy logo i systemy identyfikacji wizualnej, które oddają niezwykły charakter firm. Tworzymy nowoczesne sklepy internetowe i generujące ciepłe leady strony www. Piszemy blogi i angażujące posty, generujemy ruch na stronach www i nagrywamy wideo naszpikowane emocjami. Realizujemy kampanie marketingowe, które wzbudzają zaufanie. Tworzymy marketing ,wobec którego trudno przejść obojętnie.

W mentalności INB Marketing ważne jest to, że być dobrym to dla nas za mało, chcemy być najlepsi,

chcemy być niesamowici, chcemy budzić prawdziwe emocje i dawać najlepszą wartość naszym Klientom.

Będzie nam niezwykle miło, jeśli zechcesz odwiedzić nas online lub wypić z nami aromatyczną kawę w naszym biurze. Poznajmy się bliżej na inbmarketing.pl lub na michaljaniszek.pl.

Odwiedź teraz stronę www.inbmarketing.pl/magazynlubelski i odbierz rozszerzoną wersję tego artykułu.