Twój dom powinien być inteligentny

Świat wkroczył w epokę SMART. Tak jak poprzednie epoki nazywaliśmy starożytnością, średniowieczem, prehistorią, tak nasze czasy JUŻ SĄ SMART. Dlaczego już są smart? Ponieważ każde przedmioty lub wynalazki nazywamy w ten właśnie sposób. W kieszeniach mamy smartfony, przez które możemy rozmawiać z ludźmi, przeglądać internet, pocztę, oglądać ulubione filmy lub seriale. Na rękach nosimy już nie zegarki, a smartwatch-e, które informują nas o godzinie, naszym stanie zdrowia, tętnie, liczbie wykonanych kroków i przychodzących na smartfon SMS – ach. Już niedługo, wielu z nas nie będzie mieszkało w domu jednorodzinnym albo mieszkaniu w bloku. Przeniesiemy się do smart domów, które będą potrafiły same wyłączyć żelazko, ogrzewanie w zimowe wieczory, czy dostosować kolor świateł adekwatnie do naszego nastroju. Czy inteligentne domy to przyszłość, czy teraźniejszość? Czy są one łatwe w obsłudze? Co tak naprawdę potrafią?

 

DOM INTELIGENTNY

Myśląc o domu inteligentnym, przed oczami ukazują się nam wizje tajemniczych budynków rodem z filmów science-fiction, które nigdy nie znajdą miejsca w naszej rzeczywistości. Tymczasem nowoczesne technologie w budownictwie, które tworzy ludzkość, zdają się niekiedy wyprzedzać filmowe wizje i wpływać na komfort i generowanie oszczędności. Koszty budowy domu z wykorzystaniem rozwiązań inteligentnych czy energooszczędnych są dostępne na każdą kieszeń biorąc pod uwagę późniejsze wieloletnie koszty eksploatacji budynku.

Jeszcze do niedawna w Polsce smartdom kojarzył się z drogim przedsięwzięciem, niekoniecznie bezpiecznym i łatwym w budowie, obsłudze, montażu niektórych urządzeń. Na rynku pojawiają się jednak firmy, które dostarczają nowoczesne rozwiązania, proste w obsłudze, a co ważniejsze – przystępne cenowo. Jedną z takich innowacyjnych firm, jest IPbud – specjaliści w tworzeniu inteligentnych domów.

Świadomość tego, że nasz dom powinien być inteligentny i warto w takie rozwiązania zainwestować powoli wkracza do Polski – mówi Joanna Poniatowska, prezes IPbud. W Europie Zachodniej, domy z inteligentnymi systemami zaczęły powstawać około 30 lat temu. Ich popularność wzrosła 10 lat temu. U nas coraz więcej osób decyduje się na stworzenie takiego budynku. Problemem jest brak firm, które w kompleksowy sposób zadbałyby o zaprogramowanie, zainstalowanie i serwisowanie takiego systemu, a także wykonanie instalacji współistniejących, takich jak klimatyzacja, rekuperacja, alarm, monitoring – dodaje.

4

NA CZYM TO WSZYSTKO POLEGA?

W całym pomyśle i koncepcji inteligentnego domu chodzi o zastosowaną w nim technologię i rozwiązania technologiczne. Dzisiaj Smart Home może już z Tobą rozmawiać, może już pomóc w pracy domowej Twojemu dziecku, oraz pomoże posprzątać mieszkanie podczas Twojej nieobecności. Inteligencja domu polega na nowoczesnych urządzeniach, które ulepszają w nim Twoje życie. Teraz wysil swoją wyobraźnię. Zamknij oczy i postaraj się „znaleźć” w takim domu. Otwierasz drzwi wejściowe. Wchodzisz do holu, w którym … czujnik ruchu zapala światło, a został on tak zaprogramowany, aby po minucie lampa sama zgasła – oszczędzając energię. Od razu inaczej niż w standardowym domu, prawda?

Jesteś zmęczony, na dworze jest 30oC, masz ochotę na drzemkę. Wchodzisz do sypialni, w której od kilku minut działa klimatyzacja – włączyła się automatycznie, po zaczerpnięciu informacji o temperaturze na zewnątrz, kiedy Ty wracałeś z pracy do domu. Możesz od razu, w przyjemnej dla Ciebie temperaturze, odprężyć się po ciężkim dniu. W czasie Twojego wypoczynku zraszacze automatycznie podleją ogród, a auto oświetlenie włączy się automatycznie po zapadnięciu zmierzchu. Z kolei w przypadku próby włamania alarm natychmiastowo wystraszy i wypłoszy złodzieja.

Technologia użyta w inteligentnym domu ma przede wszystkim pomagać mieszkańcom, a nie przeszkadzać. Takie czynności, jak na przykład włączenie klimatyzacji ma odbywać się samoczynnie lub super łatwo z dostępnego w zasięgu ręki panelu na ścianie, który również steruje oświetleniem i ogrzewaniem, bez naszego udziału i ingerencji – informuje Tomasz Staniec z firmy IPbud. Domownik może w taki sposób zaprogramować działanie urządzeń, że po otwarciu drzwi wejściowych budynku zapala się uspokajające światło, a z głośników płynie relaksacyjna muzyka. Właściciel tylko przekracza próg domu, a reszta dzieje się sama – zaznacza Tomasz Staniec.

7

DZIĘKI CI TECHNOLOGIO!

Po półgodzinnej drzemce wstajesz i przechodzisz do swojego gabinetu. Wyjmujesz telefon, który połączony jest ze wszystkimi urządzeniami w Twoim domu. Ustalasz w nim jasność światła w gabinecie, w głośnikach natężenie i rodzaj muzyki. W ustalonej przez siebie atmosferze, wysyłasz pozostałe służbowe maile, kończysz raporty. Przechodzisz do salonu. Otwierasz okno, na którym są specjalne kontaktrony – czujniki magnetyczne. Mieszkasz w mieście, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki. Po otwarciu okna, czujnik przesyła informację do odświeżacza powietrza, który momentalnie zaczyna swoją pracę. W salonie oddychasz czystym, niezanieczyszczonym powietrzem. Kontaktrony mogą Ci przydać się również w dbaniu o bezpieczeństwo dzieci. Jeśli na przykład nie chcesz, aby pociecha objadała się słodyczami przez obiadem, zakładasz takie czujniki na drzwi szafki i jeśli dziecko otworzy ją, dostajesz informację na Twój smartfon.

3

Po tej krótkiej zabawie, masz już pogląd jak wygląda życie w inteligentnym domu. Wszystkie urządzenia, o których mogłeś przeczytać w tym artykule, są już dostępne i instalowane, między innymi w specjalnie budowanych smart osiedlach, w dużych miastach Polski.

Wydaje się, że nie ma lepszego porównania smart domu do nowoczesnego samochodu. Pomimo tego, że stare samochody mają „duszę” i są klimatyczne, nie sposób byłoby podróżować wygodnie i komfortowo, przemieszczać się nimi między pracą, domem, sklepem, gdyby nie były unowocześnione. Inteligentny dom pomaga nam lepiej żyć, tak jak nowy samochód pomaga nam lepiej i bezpieczniej podróżować.

IMG 2804

KIEDY NASZ DOM MOŻE STAĆ SIĘ INTELIGENTY?

Już na etapie projektowania budynku, można rozważyć wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które są niejako inwestycją w przyszłość. Tak samo, jak planujemy liczbę i rozkład pokoi, kolory i umeblowanie wnętrz, funkcjonalność pomieszczeń, tak samo możemy pomyśleć o zainstalowaniu w nowo budowanym domu nowoczesnej technologii – przypomina Joanna Poniatowska. To najbezpieczniejszy moment i zarazem ostatni, aby najkorzystniej zainstalować system sterowania domem, który nie posiada jeszcze instalacji elektrycznej i tynków, natomiast jest w stanie surowym, ale zamkniętym. Oczywiście później również możemy uczynić nasz budynek inteligentnym, ale będzie to wymagało większych nakładów pieniężnych.

Smart dom to inwestycja. Za 10/15 lat, kiedy będziemy chcieli sprzedać taki budynek, z pewnością nie straci on na wartości. Podobnie jak klimatyzacja w samochodach. Kilkanaście lat temu była luksusem, do którego dopłacali nieliczni. Teraz sprzedaż auta bez tego udogodnienia jest trudna – każdy przyzwyczaił się do wygody – podkreśla Tomasz Staniec.

DOM SAM STERUJE SOBĄ, ALBO MY NIM

Smart domy mogą działać w oparciu o 2 systemy. Pierwszy polega na całkowitym automatyzmie wszystkich urządzeń. To dom wie, kiedy włączyć klimatyzację, kiedy zapalić światło a kiedy zasunąć rolety w oknach. – mówi Joanna Poniatowska. W drugiej idei autonomia domu jest mniejsza. To domownicy sami decydują o włączeniu lub wyłączeniu urządzeń. Robią to przez aplikację lub specjalne panele, jednakże „swoboda” domu jest mniejsza.

4 2

DYNAMICZNY ROZWÓJ

Branża inteligentnych domów rozwija się dynamicznie. Z roku na rok wprowadzane są nowe rozwiązania, które dotyczą kolejnych stref budynku. Początkowo inteligencja oznaczała sterowanie ogrzewaniem, a dzisiaj jest już standardem. Wszystkie nowe technologie, stosowane w smart domach służą oszczędności, dają poczucie bezpieczeństwa i służą naszej wygodzie.

Pamiętajmy, że system obsługujący nasz dom daje wiele możliwości, ewoluuje, zmienia się wraz z nim. Młode małżeństwo wprowadzając się do takiego domu, będzie potrzebowało innej funkcjonalności, dostosowanej na przykład do imprezowego sposobu spędzania wolnego czasu, natomiast, gdy w rodzinie pojawi się dziecko,wówczas ta funkcjonalność również ulegnie zmianie – podkreśla Joanna Poniatowska.

IMG 2766

LODÓWKA ZROBI ZAKUPY

Współpraca sprzętu AGD z naszym smartfonem nie jest jeszcze standardem, ale pojawiają się urządzenia lub prototypy urządzeń, które takie czynności będą potrafiły wykonać. „Inteligentna” pralka wyśle na nasz telefon informację, że skończyła pracę, natomiast „mądra” lodówka w kuchni poinformuje nas, jakich produktów zaczyna w niej brakować i tak sporządzoną listę bez problemu kupimy produkty, których nam brakuje. Na rynku dostępne są już ekspresy do kawy, które możemy kontrolować zdalnie. Jeżeli poprzedniego dnia, postawiliśmy pod ekspres filiżankę, rano, będąc jeszcze w sypialni, możemy zaparzyć sobie kawę, a gdy wejdziemy do kuchni, ona już będzie gotowa.

Dzięki aplikacji na smartfonie możemy kontrolować nasz dom, tak naprawdę z każdego miejsca na Ziemi. Będąc za granicą, albo w innym miejscu w Polsce, możemy sprawdzić, która lampa się świeci i kiedy była używana kuchenka - mówi Tomasz Staniec.

NIE MA PRĄDU, CO ZROBIĆ?

Przeciwnicy smart domów twierdzą, że coraz większa komputeryzacja i unowocześnianie naszego życia, poprzez na przykład inteligentne domy, sprawi, że staniemy się od nich bardzo zależni. W przypadku awarii prądu lub innej usterki naszych domowych urządzeń, będziemy zagubieni - niczym dzieci we mgle. Ale tu warto podkreślić, że nowa technologia to nie obowiązek. Każdy, kto chce sobie pozwolić na takie wygodne, domowe rozwiązania, może się na to zdecydować i doświadczyć, jak to jest mieszkać w inteligentnym domu. Jak najbardziej – przyzwyczajamy się do wygodnego i dobrego życia, a gdy zostaje nam ono odebrane, czujemy dyskomfort. Zastanówmy się - jeśli popsuje się nam odkurzacz, to co robimy? Bierzemy szczotkę i zamiatamy – po prostu radzimy sobie w inny sposób.

IPbud to firma, która oprócz instalacji systemów inteligentnych specjalizuje się również w montażu instalacji elektrycznych, rekuperacji, nagłośnienia, wszelkiego rodzaju alarmów, ogrzewania elektrycznego i fotowoltaiki.

Smart Home to przedsięwzięcie, które nie kończy się nigdy. Po zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń w domu, życie staje się ciekawsze i wygodniejsze, a Ty nieustannie chcesz w swoich czterech ścianach coś ulepszać. Wiedz, że rynek oferuje całą gamę nowych technologii. To od Ciebie zależy, na ile Twój dom będzie inteligentny.

Logo poziome RED

IPBud sp. z o. o.

ul. Fabryczna 2/3.20

20-301 Lublin

te. 881 464 444

https://ipbud.pl/