BEZPIECZEŃSTWO CYFROWE W FIRMIE - 3 SPOSOBY OBRONY PRZED CYBER ATAKAMI

Możliwości internetu pozwalają firmom poszerzać bazę klientów, korzystać z międzynarodowych kontaktów i szeroko pojętego outsourcingu, a nawet oszczędzać pieniądze. Jednak świat biznesu online niesie potencjalne zagrożenie potężnymi w skutkach cyber-atakami i oszustwami. Dlatego ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swojej firmy i w bezpieczny sposób prowadzić działania online.Istnieją narzędzia, które możesz zastosować, aby zabezpieczyć swój biznes przed zagrożeniami ze strony wirusów i hakerów. Oto 3 sposoby ochrony przed cyber-atakami:

1. Zabezpiecz dane.

Na bieżąco archiwizuj dane i dbaj o porządek w dokumentach cyfrowych. Na wypadek utraty plików w wyniku niepożądanego wypadku lub ataku ze strony hakerów nie będziesz musiał nadrabiać zaległości i nie zostaniesz pozbawiony ważnych dokumentów. Przechowuj kopie dokumentów finansowych, umów, ale także danych osobowych czy zapisów z kamer monitoringu.

Istnieje wiele prostych i bezpiecznych narzędzi ułatwiających tworzenie kopii zapasowych. Najlepiej robić to każdego dnia, a zarchiwizowane dane przechowywać na osobnym, zabezpieczonym hasłem dysku przenośnym lub wirtualnym tzw. chmurze. Regularnie testuj czy pliki zapasowe nie uległy uszkodzeniu i można je bez problemu odtworzyć.

2. Zabezpiecz komputery i urządzenia biurowe.

Złośliwe oprogramowanie lub wirusy mogą zainfekować komputery i urządzenia mobilne. Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie na urządzeniach firmowych i upewnij się, że zawiera ono filtry antywirusowe, antyspyware i antyspamowe. Korzystaj z programów posiadających ważne certyfikaty i najnowsze zabezpieczenia. Pamiętaj, że włamać się do informacji wewnętrznych firmy można nie tylko za pomocą połączenia internetowego, ale także korzystając ze skradzionego urządzenia elektronicznego z danymi. Korzystaj z aktualnych rozwiązań np. oprogramowania do przetwarzania danych w chmurze, które pozwala wyśledzić przenośne laptopy, urządzenia, a nawet komputery stacjonarne.

3. Bezpieczeństwo cyfrowe wprowadź do polityki firmy.

Zadbaj o to, aby cały zespół miał świadomość zagrożenia i dbał o bezpieczeństwo na swoim stanowisku pracy. Prowadź cykliczne szkolenia dotyczące stosowanych w twojej firmie metod chroniących przed cyfrowymi atakami. We współpracy z ekspertem IT zaprojektuj zasady korzystania z urządzeń oraz firmowego połączenia internetowego. Dokładnie określ, jakiego rodzaju załączników nie można otwierać, stosuj blokady na nieautoryzowane serwisy internetowe. Hakerzy mogą docierać do plików firmowych przez wcześniejsze włamanie się do prywatnych kont na serwerach pocztowych, aplikacjach i pop-upach. Edukuj pracowników, aby podnieść poziom odpowiedzialności za bezpieczeństwo cyfrowe oraz efektywność prowadzonych w tym kierunku działań prewencyjnych.