PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ! - czyli, o co musisz zadbać, aby Twój wyjazd był bezpieczny
Idealnym rozwiązaniem, podczas obecnej sytuacji, byłoby całkowite zrezygnowanie z dalekich destynacji, a skorzystanie z naszych polskich atrakcji: morza, gór, Mazur. Może nawet i zostanie w domu, wybranie się jedynie do najbliższego lasu za miastem lub nad rzekę, oddaloną kila minut drogi od domu. Wiemy jednak, że jest to idylliczny pomysł. Ludzie muszą podróżować, przemieszczać się z kontynentu na kontynent. Nie zawsze celem jest rekreacja i turystyka. W grę wchodzą również wyjazdy służbowe, nawiązywanie kontaktów i podpisywanie ważnych kontraktów z zagranicznymi klientami. Nie wszystko możemy wykonać zdalnie. W kilku przystępnych poradach chcemy przedstawić, co robić, aby ograniczyć możliwość zarażenia się złośliwym wirusem w podróży za granicę.
1. Przede wszystkim zastanów się, czy Twoja podróż jest rzeczywiście niezbędna. Jeśli lecisz do kraju, w którym byłeś już 3 razy, a obecnie wskaźnik zachorowalności jest w nim wysoki, lepiej będzie jak zrezygnujesz z wyjazdu. Piękne widoki i klimat konkretnej miejscowości nigdy nie zastąpią zdrowia i życia. Wojaż do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata jest ryzykiem. Wiemy jednak, że są eskapady, których nie da się przełożyć. Drogi Podróżniku! Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zapoznanie się z aktualną sytuacją potwierdzonych przypadków i zgonów, które pokazuje mapa, dostępna na stronie Światowej Organizacji Zdrowia, pod adresem covid19.who.int. Być może w ostatniej chwili postanowisz, że wyjazd do danego kraju jest obarczony zbyt dużym ryzykiem i zrezygnujesz z niego.
2. Kolejna rzecz, to odpowiednie ubezpieczenie medyczne na czas podróży. Upewnij się, że pokrywa ono koszty ewentualnego leczenia COVID-19. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zawiesiły sprzedaż ubezpieczeń, inne informują, że „ochrona w razie nieprzewidzianych zdarzeń” nie może obejmować COVID-19, ponieważ zagrożenie zachorowania jest powszechnie znane. Zapytaj swojego ubezpieczyciela o zasady działania w państwie docelowym – wszystkie procedury, dane kontaktowe oraz osoby, które mogą Ci pomóc. Weź ze sobą komplet dokumentów, a jeśli to możliwe, przetłumaczonych na język urzędowy kraju, do którego chcesz się udać.
3. Pamiętaj, że przylot do obcego kraju nie oznacza możliwości swobodnego poruszania się po nim. 14 – dniowa kwarantanna jest bardzo często stosowana przez państwa szczególnie dotknięte pandemią koronawirusa. Gdy Twój pobyt przekracza dwa tygodnie, to pierwsze 14 dni będziesz niestety musiał spędzić w pokoju hotelowym lub innej kwaterze. Przez wylotem nastaw się na to. Do walizki spakuj książki, gry – coś, co zabije nudę, dostarczy rozrywki. Jeśli regularnie przyjmujesz leki, weź zapas na okres kwarantanny. Nawet wyjście do apteki lub sklepu, będzie groziło mandatem lub inną formą kary.
4. Jeśli wyjazd ma trwać kilka dni, dobrze, abyś miał przy sobie termometr i leki przeciwbólowe – zalecany jest paracetamol. Dodatkowo bądź w posiadaniu wszystkich niezbędnych dokumentów medycznych, np. książeczki zdrowia. Nie zaszkodzi, jeśli przed wylotem zakupisz specjalne chusteczki antybakteryjne nasączone alkoholem (min. 60%), którymi możesz wytrzeć ręce po wyjściu z toalety, mały płyn do dezynfekcji rąk oraz chusteczki jednorazowe, które przydatne są zawsze.
Oprócz sprawdzenia konkretnych danych, dotyczących liczby osób zarażonych, warto dowiedzieć się, jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju – czy jest na przykład obowiązek noszenia maseczek w sklepie, w galeriach handlowych, w środkach transportu. Oprócz nich , do walizki spakuj również paczkę rękawiczek jednorazowych.
5. Nie zapominaj również o regularnym nawadnianiu organizmu, szczególnie w okresie letnim, gdy pocisz się znacznie częściej i organizm potrzebuje więcej wody. Obecnie procedury w czasie boardingu na lotniskach mogą trwać bardzo długo, dlatego zawsze miej ze sobą butelkę wody i drobną przekąskę.
6. Jedną z podstawowych zasad higieny jest częste mycie rąk. Eksperci zalecają, że kiedy jesteśmy poza miejscem zamieszkania, powinniśmy myć je raz na godzinę oraz po każdym kontakcie z przedmiotami dotykanymi przez obcych: są to między innymi wózki w supermarketach oraz poręcze w środkach komunikacji publicznej. Prze 20 sekund używaj mydła i wody. Jeśli nie chcesz liczyć sekund, możesz odśpiewać sobie Happy Birthday. Przybywając do hotelu i wchodząc do pokoju, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest umycie rąk. W końcu to w pokoju hotelowym będziesz spać, jeść przekąski, spędzać wieczory.
Jeśli dłonie nie są bardzo zabrudzone, możesz przetrzeć je płynem do dezynfekcji rąk (powinien być on na bazie alkoholu min. 60%). Unikaj również podawania dłoni na przywitanie i pożegnanie.
7. Na bieżąco sprawdzaj komunikaty linii lotniczych oraz hoteli. To, że udało Ci się zakupić bilet na lot, nie zwalnia Cię ze sprawdzania ważnych informacji, dotyczących Twojej podróży. W obecnej sytuacji, loty mogą być odwoływane z dnia na dzień, .W niektórych rejsach wymagane jest noszenie maseczki i rękawiczek w samolocie. Do pasażerów kierowane są zalecenia obsługi, do których bezwzględnie stosuj się. Dodatkowo: uruchom wentylację i skieruj ją na siebie, wyczyść stolik chusteczkami antybakteryjnymi, jeśli ktoś w promieniu 2 metrów kaszle i kicha, zmień miejsce, gdy poczujesz się gorzej – poinformuj o tym obsługę.
8. Po przylocie staraj się zachowywać odległość od innych ludzi minimum 1,5 metra. Nawet jeśli maseczka nie jest wymagana, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ją założył. Takie działanie pomoże Ci uniknąć dotykania ust, nosa, twarzy. W maseczki zaopatrz się przed podróżą, abyś nie musiał kupować ich nie miejscu. Jeśli Ty kaszlesz lub kichasz, wystrzegaj się dużych skupisk ludzi. Być może takie symptomy to zwykłe zmęczenie organizmu, ale w obecnej sytuacji nie ma sensu narażać innych na strach.
9. Stosunkowo najbezpieczniejszą formą transportu w docelowym miejscu wydaje się wypożyczenie samochodu. Skorzystanie z niej najmożliwiej ograniczy kontakt z innymi ludźmi. W tym przypadku również zadbaj o czystość i dezynfekcję najczęściej dotykanych elementów, np. klamek, kierownicy, drążka do zmiany biegów, pasów, dźwigni kierunkowskazów, radia, włącznika klimatyzacji. Powinieneś przetrzeć je chusteczką nasączoną płynem do mycia rąk z alkoholem lub z wodą i mydłem zarówno przed jazdą jak i po niej, aby osoba, która będzie wypożyczała auto po Twoim użyciu również mogła zasiąść za kierownicą zdezynfekowanego pojazdu.
10. Jeśli już wrócisz do domu z urlopu lub z zagranicznego wyjazdu służbowego, możesz sam przez 14 dni monitorować stan zdrowia. Codziennie mierz temperaturę, zwracaj uwagę na ogólne samopoczucie, apetyt. W ten sposób świadomie zadbasz o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób.
Mamy nadzieję, że te 10 rad pomogą lepiej przygotować się do rodzinnych wakacji za granicą, w krajach śródziemnomorskich, latynoamerykańskich lub innych urokliwych miejscach na Ziemi. Warto z nich także skorzystać lecąc służbowo, w celach biznesowych. Zbiór powyższych wskazówek będzie przydatny przez kilka miesięcy – niestety. Naszym zdaniem, pandemia nie da o sobie zapomnieć i jedynym sposobem na wygranie z nią, a jednocześnie na poznanie innych państw, kultur, kontynentów, jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny.