Sezon na narty w pełni!

Gdzie warto wybrać się na zimowy wypoczynek? Oto mini przewodnik po najlepszych kurortach kraju. Podczas, gdy niektóre osoby opłakują utratę letniego słońca, inne cieszą się na zimowe szaleństwo i wyciągają z garażu zakurzone narty. Przygotowując sprzęt ekscytują się myślą o nowym sezonie na stoku. Dla nich sprawdzamy, które polskie miejsca są warte odwiedzenia tej zimy. W artykule znajdują się bardziej i mniej znane stacje narciarskie.

01 Białka Tatrzańska

Położenie: Ta urokliwa i zdecydowanie turystyczna podhalańska wieś położona jest w gminie Bukowina Tatrzańska, nad rzeką Białką, przy drodze krajowej nr 49.

Jak tam jest? Białka Tatrzańska ma pod swoją pieczą tereny niemal wyłącznie przeznaczone dla narciarzy. Kotlenica, Bania i Kaniówka to tereny dobrze wyposażone w wygodne i szerokie trasy. Bezpośrednio z Białki można przedostać się na nie nawet nie ściągając nart z nóg! W ostatnich latach Białka Tatrzańska zdecydowanie wyprzedziła konkurencję, taką jak Kasprowy Wierch czy Zieleniec. Chociaż i te ośrodki narciarskie znajdą się w naszym zestawieniu.

W Białce Tatrzańskiej wyraźnie widać liczne inwestycje w nowe wyciągi czy nowoczesne systemy do naśnieżania, dlatego stoki są zawsze dobrze przygotowane. Można spotkać tu wielu turystów, jednak ilość tras i dobre rozplanowanie ich w przestrzeni, pozwala na efektywne wykorzystanie swojego czasu na nartach. W godzinach szczytu być może trzeba będzie poczekać około 10 minut w kolejce do wyciągu.

Wszystkie trasy są szerokie, a część z nich bardzo dobrze oświetlona, co pozwala na bezpieczne zjazdy wieczorami. W kurorcie znajdują się szkółki narciarskie dla dzieci, liczne restauracje oraz cieszący się popularnością park wodny, Terma Bania. W tym miejscu można całą rodziną korzystać z uzdrawiających wód termalnych, które wypełniają baseny aquaparku. W ofercie znajduje się również SPA, sauny oraz restauracje z widokiem na Tatry.

Największe atuty: wygodne wyciągi, dobrze przygotowane trasy.

Praktyczne udogodnienia: Całodniowy skipass pozwala na bezgraniczne korzystanie z wyciągów i tras wszystkich terenów Białki Tatrzańskiej - Kotlenica, Bania i Kaniówka. Na miejscu znajdują się duże i bezpłatne parkingi oraz darmowe toalety, co ma spore znaczenie przy całodniowym pobycie, szczególnie z dziećmi.

Odległości: Lublin – 400 km, Bukowina Tatrzańska – 5 km, Zakopane – 21 km, Kraków – 90 km.

02 Zieleniec

Położenie: Zieleniec znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, w Górach Orlickich. Należy do gminy Duszniki – Zdrój.

Jak tam jest? Zieleniec to przede wszystkim gwarancja pogody! Śnieg pokrywa zbocza przez prawie pół roku. Blisko 30 wyciągów i trasy o różnym stopniu zaawansowania odpowiadają na oczekiwania zarówno lubiących spokojną i nastawioną na widoki turystyczną jazdę, jak i na gotowych na adrenalinę zaawansowanych narciarzy.

Zieleniec oferuje wygodne trasy dla narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Dla rodzin z dziećmi dobrą ofertę ma stacja narciarska Winterpol, gdzie działają dwa taśmowe wyciągi, tzw. Sun Kid o długości 50 m i 100 m, przy których prowadzone są zajęcia dla najmłodszych. W pobliżu znajduje się schronisko PTTK Orlica.

Największe atuty: zdrowy mikroklimat, duża ilość opadów śniegu i dobre warunki stokowe przez 5 miesięcy w roku. Cudowne widoki.

Praktyczne udogodnienia: snow park, niektóre ośrodki w cenie noclegu oferują skipass.

Odległości: Lublin – 570 km, Duszniki – Zdrój – 12 km, Kłodzko – 35 km, Wrocław – 120 km

03 Zakopane Kasprowy Wierch

Położenie: Zimowa stolica Polski – Zakopane, to miasto położone u stóp Tatr. W jego obrębie administracyjnym znajduje się szczyt Kasprowy Wierch.

Jak tam jest? W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najsłynniejszego szczytu narciarskiego. To niewątpliwy król wśród stoków. Kasprowy Wierch to najlepsze miejsce dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów w Polsce. Posiada dwie spektakularne nartostrady. Są to zbocza Gąsienicowa oraz Goryczkowa, a także kilka łagodniejszych stoków. Jednak nie ma tu tras dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nartami. Sporym minusem jest popularność Zakopanego. Sam obszar Kasprowego Wierchu jest najbardziej obleganym przez turystów miejscem podczas zimowych wakacji. Brakuje inwestycji w ochronę góry, jako dziedzictwa naturalnego oraz w usprawnienie infrastruktury i ruchu turystycznego. Trasy nie są dodatkowo dośnieżane, więc warunki zjazdowe uzależnione są od pogody.

Największe atuty: najlepsze trasy zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy, duży komfort jazdy i wrażenia narciarskie, cudowne widoki.

Praktyczne udogodnienia: przedsprzedaż internetowa biletów, dzięki której unikamy stania w kolejkach

Odległości: Lublin – 420 km, Bukowina Tatrzańska – 20 km, Kraków- 113, Tarnów – 182 km

04 Ustrzyki Dolne

Położenie: Miejscowość położona w powiecie bieszczadzkim nad rzeką Strwiąż, nazywana podkarpacką stolicą sportów zimowych.

Jak tam jest? Ustrzyki dolne to doskonały wybór dla rodzin z małymi dziećmi lub osób początkujących i średnio zaawansowanych w jeździe na nartach. Dwie stacje narciarskie: Laworta oraz Gromadzyń oferują w pełni oświetlane, ratrakowane i dośnieżane stoki. Stacja narciarska "Laworta" to największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Główna trasa tego stoku ma homologację FIS, a Gromadzyń posiada wyciągi orczykowe i talerzykowe. Miejscowość jest ważnym węzłem komunikacyjnym, który znajduje się na drodze tzw. Bieszczadzkiej Obwodnicy.

Największe atuty: zadbane, dośnieżane i oświetlone stoki. Dogodny dojazd.

Praktyczne udogodnienia: szeroka baza noclegowa w umiarkowanych cenach, wypożyczalnia sprzętu, dobrze przygotowane stoki.

Odległości: Lublin – 250 km, Przemyśl – 60 km, Tomaszów Lubelski - 170km, Zamość – 200 km.

05 Kazimierz Dolny Stacja Kazimierz

Położenie: Malownicza, nadwiślańska miejscowość w powiecie puławskim położona około 50 km na zachód od Lublina.

Jak tam jest? Kazimierz Dolny to historyczna i piękna miejscowość uwielbiana przez turystów o różnorodnych upodobaniach. Nie rozczarują się miastem ani pasjonaci sztuki, ani miłośnicy leśnych wędrówek czy zabytkowej architektury, jak również wszyscy, którzy chcą zasmakować jazdy po dobrej jakości stoku narciarskim.

Kazimierz Dolny może zaskakiwać w tym zestawieniu, jednak został wybrany, jako propozycja dla preferujących krótki i aktywny wypoczynek. Okazuje się, że nie trzeba pokonywać 400 kilometrów, aby skorzystać z zimowych atrakcji! Szczególnie dla osób uprawiających narciarstwo okazjonalnie stacja w Kazimierzu jest dobrą alternatywą w stosunku do dalekich i drogich kurortów.

Funkcjonują tam cztery wyciągi talerzykowe oraz o cztery trasy zjazdowe o długości: 590 m, 470m, 250 m i 110 m -idealne dla małych dzieci oraz mniej doświadczonych narciarzy. Trasy są bezpieczne, ratrakowane, regularnie naśnieżane, a wieczorami oświetlone.

Największe atuty: nowoczesne rozwiązania, sztuczne naśnieżanie.

Praktyczne udogodnienia: wypożyczalnie sprzętu, gastronomia.

Odległości: Lublin – 55 km, Puławy - 15 km, Radom – 80 km, Ostrowiec Świętokrzyski – 80 km.

06 Kamianna

Położenie: Małopolska wieś położona około 20 km na północ od Krynicy Zdroju.

Jak tam jest? Schowana między lasami i zboczami Beskidu Niskiego maleńka wieś jest kolejną rodzinną propozycją na naszej liście. Tym razem, oprócz talerzykowych wyciągów i nie trudnych, ale szerokich i wygodnych tras możemy liczyć na przestrzeń i brak kolejek! Jest to wyjątkowo spokojne, bo mało znane miejsce. Bez obaw można się tu wybrać w szczycie sezonu, nawet w weekendy. Przy tej stacji narciarskiej funkcjonuje szkółka oraz wypożyczalnia sprzętu.

Największe atuty: zadbane i łagodne stoki, spokój, brak tłumów.

Praktyczne udogodnienia: oświetlenie, szkółka i wypożyczalnia, bardzo niskie ceny.

Odległości: Lublin – 310 km, Nowy Sącz – 25km, Tarnów – 80 km.

Słowniczek ze stoku:

  • skipass – bilet uprawniający do korzystania ze stacji narciarskiej
  • nartostrada – długa trasa narciarska o niskim stopniu nachylenia i różnym przebiegu
  • ratrakowanie – to czynność wykonywana przez specjalne pojazdy – ratraki, polegająca na oczyszczeniu tras z muld i lodu oraz przegrabieniu trasy pozostawiając ją gładką i bezpieczną do jazdy.
  • homologacja „fis” - to certyfikat, lub inaczej pozwolenie ważne przez 10 lat i wydawane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) na organizowanie na danej trasie lub jej odcinku zawodów pod auspicjami tej organizacji.
  • wyciąg orczykowy(orczyki, kotwica)- Tego typu wyciągi biegną wzdłuż stoku. Z linek napędzających wyciąg spuszczone są uchwyty w kształcie litery T. Wystarczy złapać uchwyt (lub talerzyk- patrz niżej) przy dolnej stacji wyciągu i umieścić go pod pośladkami. Wyciąg pociągnie nas na górę. Tam, należy puścić linkę i szybko oddalić się od wyciągu.
  • wyciąg talerzykowy - Jest to rodzaj wyciągu orczykowego, w którym znajduje się plastikowy lub gumowy talerzyk. Narciarz obejmuje talerzyk udami.