MBA 4 główne pytania o Master of Business Administration

Master of Business of Administration Executive na początku każdego CV wygląda dość dobrze. Jednak często się zdarza, że ludzie o tych właśnie studiach mają bardzo mgliste wyobrażenie i pozostają mentalnie i merytorycznie na etapie ładnej nazwy. Ja sam spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, w której informacja o tym, że ukończyłem ten kierunek studiów, robiła na moich rozmówcach mocne wrażenie, a mnie stawiała bardzo szybko w roli eksperta, pomimo braku wiedzy o tym, kim tak naprawdę jestem. I czy to Ci się teraz podoba czy nie, właśnie taka jest prawda dotycząca tego zjawiska.

 

Chciałbym Ci dzisiaj przedstawić 4 prawdy o MBA, które mogę sformułować po ukończeniu tych właśnie studiów. Wykorzystam doświadczania związane z byciem absolwentem studiów o magicznym skrócie MBA, który otwiera naprawdę wiele drzwi.

Prawda 1 – Czy MBA jest bardzo drogie?

Tak naprawdę bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie tylko z jednego powodu. To, co dla jednych oznacza mało, dla drugich będzie znaczyło dużo, a dla jeszcze innych może być nawet za dużo. Dlatego też pozwól, że najzwyczajniej w świecie, przedstawię Ci koszty, jakie poniesiesz, będąc słuchaczem MBA.

1. Cena za studia – najczęściej oscyluje ona w okolicach 40 000 zł za 4 semestry. Jest możliwość rozłożenia tej kwoty na raty, zarówno płacone co miesiąc, jak również inne ustalone z organizatorem studiów.

2. Dojazdy i noclegi – ich koszt zależy od tego, jak daleko od Twojego miejsca zamieszkania są prowadzone zajęcia. W moim przypadku przejazd na trasie Lublin – Katowice oznaczał ok. 900 km oraz noclegi – 4 dni w każdym miesiącu, na które musiałem przeznaczyć następujące kwoty: hotel – w zależności od standardu – od 360 do 820 zł za każdą sesję (łącznie 20 sesji).

3. Wyżywienie – najczęściej śniadania spożywane w hotelu, tak więc trzeba przeznaczyć na nie średnio ok. 25-30 zł przez 4 dni. Pozostałe posiłki oczywiście są kwestią tego, jakie masz potrzeby i upodobania żywieniowe. Zupełnie inaczej będzie, jeśli jesteś smakoszem sushi, a inaczej, kiedy lubisz proste i tanie potrawy. W moim przypadku ten koszt za każdym razem zamykał się w kwocie ok. 150 zł.

Teraz już możesz bardzo uczciwie i samodzielnie odpowiedzieć na pytania, czy MBA jest drogie. Kiedy przyszedłem na pierwsze zajęcia, rektor na wstępie powiedział: „Zobaczycie, kiedy ukończycie MBA, odpowiedź na każde pytanie będzie brzmiała: „To zależy”. I tak właśnie kończę tę pierwszą prawdę, która stanowi odpowiedź na pytanie: „Czy MBA jest drogie?” - „To zależy.”.

Prawda 2 – Jaką wiedzę będę posiadał po ukończeniu MBA?

To jedno z kluczowych pytań, które zadają sobie wszyscy, którzy już podjęli decyzję i rozpoczęli studia. Oczywiste jest to, że każdy chce znać korzyści płynące z podejmowanych działań. Zwłaszcza chcą znać je Ci, którzy poszukują odpowiedzi na pytania związane z prowadzeniem biznesu, gdyż MBA to nic innego jak profesjonalne studia biznesowe.

Poniżej przedstawię w ogromnym skrócie, jaką zdobędziesz wiedzę w trakcie dwóch lat MBA. Można to ująć w 15 krokach:

1. Będziesz sprawnie poruszał się w tematyce dotyczącej zachowań w organizacji.

2. Poznasz rozwiązania dotyczące CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) i będziesz wiedział, jak zastosować to w swojej organizacji.

3. Odbędziesz trening z zakresu kierowania zespołem i budowania skutecznych zespołów.

4. Każdy przedsiębiorca występuje przez publicznością (zespołami). Stąd też MBA przygotuje Cię do profesjonalnych wystąpień publicznych.

5. Zarządzanie strategiczne to był dla mnie wyjątkowy czas na studiach. Modele przygotowania strategii do dzisiaj towarzyszą mi w planowaniu działań biznesowych.

6.Ekonomiczne aspekty zarządzania to studia ekonomiczne w pigułce. Nie będziesz specjalistą, ale będziesz sprawnie poruszał się w tym obszarze.

7. Marketing to według mnie jedna z głównych umiejętności przedsiębiorcy. Poświęcone jest temu tematowi bardzo wiele czasu i na koniec masz przygotowany swój indywidualny plan marketingowy dla swojej firmy.

8. Kto dzisiaj nie myśli o jakości, ten ma sporo kłopotów z długoterminowym istnieniem na rynku. Zarządzanie procesami i jakością to również wartościowy trening, który odbędziesz podczas MBA.

9. Czas na sprawy finansowe. Rachunkowość zarządcza nauczy cię czytać bilanse – będziesz rozumiał, jak myślą i jak przygotowują dla Ciebie materiały księgowi.

10. Zarządzanie finansami to według mnie jeden z kluczowych i wartościowych treningów. Odrywasz się od meandrów księgowości, a zaczynasz rozumieć, jak zarządzać finansami z punktu widzenia biznesu, czyli prawdziwego zarabiania.

11. Dzisiaj żyjemy w czasach bardzo dynamicznych i niezmiernie szybko zmienia się wokół nas rzeczywistość. Zarządzanie różnorodnością jest odpowiedzią na pytania, jak radzić sobie w takim świecie, kiedy jutro może zajmować się czymś zupełnie innym.

12. Gratką dla dyrektorów HR i wszystkich, którzy pracują bezpośrednio z ludźmi jest Zarządzanie zasobami ludzkimi – ogromnie wartościowy trening, który gwarantuje, że we właściwy sposób przeprowadzisz procesy rekrutacji, motywowania pracowników oraz zarządzania.

13. Przedsiębiorca, który nie zna przepisów, może szybko zginąć w świecie biznesu. I nie mam tutaj na myśli tego, że musi sam wszystko wiedzieć, bo przecież od tego są prawnicy. Jednak MBA podczas treningu podstawy prawa gospodarczego pozwoli Ci zrozumieć język prawników oraz poznać fundament wiedzy prawniczej niezbędnej każdemu przedsiębiorcy.

14. Jeżeli chcesz wejść na rynki międzynarodowe to również otrzymasz wiedzę z tego zakresu podczas program elementy prawa narodowego.

15. Systemy informacyjne biznesu to zajęcia, które niosły ze sobą tak ogromną dawkę wiedzy. Przyznam się, że do dzisiaj, aby przypomnieć sobie wszystkie poznane rozwiązania, muszę sięgać do materiałów. Wiedza jest na tyle wystarczająca, aby na poziomie rozmów biznesowych sprawnie poruszać się w tym temacie.

Po ukończeniu studiów MBA będziesz posiadał naprawdę kompleksową wiedzę z zakresu prowadzenia w dzisiejszych czasach biznesu. Będziesz sprawnie poruszał się w każdym temacie biznesowym. Najbardziej wartościowe są dobrze przygotowane materiały obejmujące wymienioną powyżej tematykę. Odbędziesz solidny praktyczny trening i skonfrontujesz praktykę z teorią w gronie ludzi, którzy na co dzień, tak jak Ty, zajmują się tymi zagadnieniami, prowadząc własne przedsiębiorstwa.

Prawda 3 – Czy faktycznie ludzie na MBA to napompowane balony?

Prawda jest taka, że na pierwszych zajęciach każdy chce się dobrze zaprezentować. Zrobić tak zwane dobre pierwsze wrażenie. Dlatego też podczas inauguracyjnego zjazdu i w mojej głowie pojawiały się myśli, że dużo tam bufonady i pokazówki. Jednak już na drugim zjeździe, kiedy zaczęły się nawiązywać relacje i dowiadywałem się, że większość moich nowych znajomych to prezesi, dyrektorzy czy przedsiębiorcy dużych firm, zacząłem dostrzegać, że to nie jest gra, udawane nadęcie. Zacząłem też rozumieć, że otaczający mnie ludzie mają naprawdę dużą wiedzę biznesową. Zrozumiałem ponadto, że najbardziej będę się mógł uczyć i rozwijać podczas wspólnych ćwiczeń, kiedy będę mógł obserwować ich w działaniu. Obserwacja i doświadczanie tego – jakie oraz w jaki sposób podejmowali decyzje, było najlepszą lekcją, w jakiej mogłem uczestniczyć na MBA. 

Odpowiadając na pytanie prawdy 3, należy stwierdzić, że ludzie na MBA to bardzo wartościowa społeczność. Pełna ciepła, biznesowej mądrości, dbająca o ludzi, którzy ich otaczają. Tu trafiają ludzie, którzy faktycznie często nie mają już zmartwień finansowych, a jednocześnie wspierają innych, aby i inni potrafili znaleźć swoje miejsce na ziemi, zarówno w sferze prywatnej jak i biznesowej.

Prawda 4 – Czy faktycznie po ukończeniu MBA będę ekspertem biznesu?

Dla mnie odpowiedź na to pytanie można ująć w dwóch punktach. Pierwsza odpowiedź brzmi – „Tak” - warunkiem jest jednak to, że w trakcie studiów prowadzisz swoją działalność, praktykujesz, sprawdzasz, jak działają mechanizmy, które poznajesz, doświadczasz sukcesów i porażek. To połączenie faktycznie może zrobić z Ciebie eksperta biznesu.

Druga odpowiedź brzmi – „Nie”. Jeżeli studia nie są wsparte prawdziwym działaniem, według mnie staniesz się teoretykiem biznesu. Często oderwanym od rzeczywistości i błądzącym w teoriach, które nijak się mają do rzeczywistości.

Wyjątkowość programu Master of Business of Administration Executive tkwi w wartości połączenia praktyk z różnych miejsc (wykładowcy oraz koledzy ze studiów) oraz wdrażania i testowania poznawanych rozwiązań we własnym przedsiębiorstwie. Tak więc, podsumowując ten tekst, mogę zakończyć go takim zdaniem: „Wartość i korzyści płynące z przeznaczenia dwóch lat pracy na studiach – tak, tak pracy, bo nie wspomniałem w treści o tym, że każdy przedmiot kończy się pracą zaliczeniową (i nie są to jednostronicowe prace, lecz mogą być obszerne). Wyjątkowa wartość to ludzie (wykładowcy oraz inni studenci), od których nauczysz się wiele oraz dowiesz się, jak prowadzić skuteczny biznesu, a korzyści to spójny system prowadzenia biznesu poukładany w logiczną całość, przemyślany i inspirujący do prób i odwagi wobec porażki. Korzyścią, którą również byłem zachwycony, było to, że poznałem szereg rozwiązań na trudne momenty, które prędzej czy później pojawiają się w każdym przedsięwzięciu biznesowym.

Wszystkim, którzy prowadzą swoje mniejsze czy większe firmy i marzą o tym, aby doświadczyć świata biznesu, którzy wiedzą, co oznacza skuteczne zarządzanie biznesem, gorąco polecam każdy dzień na kierunku MBA.

I sam zobaczysz, że – kiedy już będziesz po studiach, na każde, absolutnie każde pytanie Twoja odpowiedź będzie brzmiała: „To zależy”...

Robert Suszko

www.lekcjeniepokonanych.com