PRACA W PODRÓŻY SPOSOBEM NA ŻYCIE

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją obyczajową. Oznacza ona odejście od tradycyjnego modelu pracy stacjonarnej czy etatowej. Zamiłowanie do podróży i rozwój nowoczesnych technologii pozwala skutecznie łączyć obowiązki zawodowe z ciągłym przemieszczaniem się.

 

Podróże są źródłem nowej energii, a co najważniejsze motywacji. Jest ona motorem napędowym naszych działań, dlatego warto wzmacniać ją na każdym kroku. Dobrze wiedzą o tym tzw. cyfrowi nomadzi. Ich zdjęcia z laptopem w tropikalnej scenerii wzbudzają zazdrość niejednego znajomego i wydają się być odległym marzeniem dla przeciętnego człowieka. Współcześni, pracujący nomadzi udowadniają, że praca w podróży jest możliwa, a świat jest na wyciągnięcie ręki. Potrzeba jedynie odwagi i skorzystania z osiągnięć nowych technologii, a także porzucenia starych nawyków. Często ten ostatni warunek okazuje się być najtrudniejszy do realizacji. Należy jednak pamiętać, że elastyczność jest znakiem naszych czasów. Praca zdalna w odległych zakątkach świata to nie tylko wspaniała przygoda, ale również wygoda i droga do niezależności. Możemy pracować wszędzie, gdzie chcemy, kiedy chcemy i jak chcemy. Dzięki internetowi mamy dostęp do setek aplikacji ułatwiających pracę zdalną oraz komunikację z klientami w niemal każdym zakątku świata.

Praca i podróż się nie wyklucza – kim są cyfrowi nomadzi?

To najczęściej ludzie, którzy zdecydowali się porzucić sztywne ramy narzucone przez korporację, bądź dobrze zapowiadającą się pracę etatową. Często są młodzi, zdolni i doświadczeni, jednak monotonia i praca od 8 do 16 nie zaspokaja ich ambicji życiowych. To wieczni koczownicy, którzy nie boją się zmian i podejmowania ciągłych wyzwań. Do tego stopnia, że decydują się na życie na przysłowiowych walizkach. W ciągu jednego dnia są w stanie spakować laptop i podręczne rzeczy, aby ruszyć w nieznane. Cyfrowi nomadzi to najczęściej freelancerzy pracujący w szeroko pojętej branży technologicznej i kreatywnej. Ich życie to nie tylko blaski, ale również cienie. Dlatego, jak wszędzie również w pracy freelancera ważny jest life-balance. Warto pozwolić sobie na kilka dni wolnego od: pracy, klientów, messengera, maila i telefonu. Pozwólmy sobie na nieobecność, ponieważ ta pomoże nam cieszyć się niezależnością. Konieczne jest również wykształcenie odpowiednich nawyków. Ważne są regularne przerwy, umiejętna organizacja pracy i przestrzeni. Jak widać praca i podróż nie tylko się nie wyklucza, ale może być również wygodnym i skutecznym sposobem na życie.