INTERBUD znowu inwestuje
Lubelski INTERBUD ma już za sobą trudne miesiące. Jeszcze dwa lata temu spółce groziła upadłość. Jednak zmiany w organach Spółki i konsekwentna działalność nowego zarządu sprawiła, że firma uniknęła ostatecznego rozwiązania i przetrwała. Jest obecnie w restrukturyzacji i radzi sobie całkiem dobrze. Jedynym problemem, na rozwiązanie którego wszyscy w INTERBUDZIE czekają z utęsknieniem jest zatwierdzenie postępowania układowego przez sąd. Wszystko jest już przygotowane od prawie roku, jednak sądowe postępowanie przeciąga się.
- Gdyby sąd zatwierdził nasz układ i wierzyciele przegłosowaliby go, to spółka będzie spłacała swoje zobowiązania i będzie mogła spokojnie funkcjonować – mówi prezes INTERBUDU, Tomasz Grodzki. - Prosimy sąd o przyspieszenie tego postępowania, ale na razie bezskutecznie. Z Radą Wierzycieli doszliśmy do porozumienia i ona również chciałaby, aby wszystko zostało prawnie zatwierdzone.
INTERBUD był spółką budowlano-developerską. W latach 2014-2015 ówczesny zarząd podjął kilka nietrafionych inwestycji i wtedy zaczęły się problemy finansowe firmy. Pod koniec 2015 roku złożone zostały wnioski o upadłość, zarówno wnioski o upadłość likwidacyjną – przez wierzycieli Spółki, jak i wniosek o upadłość z możliwością układu – przez jej Zarząd.
Wraz z początkiem 2016 r w życie weszło nowe prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne, którego przepisy z założenia miały ułatwić ratowanie Spółek, spełniających wymagane kryteria.
W związku z tym po zmianie zarządu, jedną z pierwszych decyzji było przygotowanie i złożenie do Sądu wniosku z wraz z planem restrukturyzacji, w oparciu o nowe przepisy.
- Przyszedłem do Rady Nadzorczej w połowie 2016 roku, później zarząd został odwołany, a mnie oddelegowano do pełnienia obowiązków prezesa – wspomina Tomasz Grodzki. - Pod koniec 2016 roku zostałem oficjalnie prezesem. Wspólnie z moim zastępcą sukcesywnie kupowaliśmy pakiety akcji i w sumie mamy obecnie około 30 proc. I obecnie jesteśmy już w gronie głównych akcjonariuszy Spółki.
W międzyczasie, w lutym 2017 roku, sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek nowego zarządu i otworzył postępowanie restrukturyzacjyjne. Konsekwencją tej decyzji było umorzenie postępowania dotyczącego upadłości likwidacyjnej Spółki. Od tego czasu Spółka wypracowała sobie dobre relacje ze znakomitą większością wierzycieli, zdobyła i zaufanie i przychylność dla procesu restrukturyzacji. Niestety bardzo długo trwa procedura wyznaczenia terminu głosowania przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód IX Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych. Po tej decyzji Sądu wierzyciele będą mogli zagłosować na propozycjami Spółki i ostatecznie zatwierdzić postępowanie restrukturyzacyjne.
- Liczymy, że decyzja zapadnie jeszcze przed wakacjami – dodaje Tomasz Grodzki. - Im dłużej to trwa, tym większy problem jest dla naszych wierzycieli, których cierpliwość powoli się wyczerpuje.
Aby nie czekać bezczynnie na decyzję Sądu, Spółka doszła do porozumienia z grupą najważniejszych wierzycieli, która powołała Radę Wierzycieli. Dzięki decyzjom Rady, Spółka nie musi czekać na zatwierdzenie postępowania i już rozpoczęła sprzedaż zbędnych składników majątku. O dobrej współpracy Zarządu z wierzycielami świadczy fakt, iż Rada poparła i zatwierdziła jednogłośnie wszystkie propozycje INTERBUDU. Jednak, dopóki nie ma zatwierdzonego postępowania restrukturyzacyjnego, wierzyciele nie mogą być do końca pewni odzyskania swoich pieniędzy. Dopiero przegłosowany układ daje im solidne podstawy do oczekiwania pozytywnego zakończenia procesu restrukturyzacji. I dlatego tak wszystkim zależy, aby wreszcie sąd pochylił się nad tą sprawą i pozwolił Spółce działać na mocy zatwierdzonego postępowania.
Na szczęście, niezależnie od toczącego się postępowania restrukturyzacyjnego, w grupie kapitałowej skutecznie działają i realizują kolejne inwestycje deweloperskie – dwie spółki zależne: Interbud Construction SA i Interbud Apartmments Sp. z o.o. Dzięki temu, INTERBUD to obecnie nowoczesna, posiadająca bogate tradycje i wieloletnie doświadczenie, grupa developerska. To także firma, która zna i realizuje oczekiwania swoich Klientów odzyskując nadszarpnięte wcześniej zaufanie.
- Już nic złego się z nami nie dzieje, wyszliśmy na prostą – uśmiecha się T. Grodzki. – Obniżyliśmy koszty bieżącego funkcjonowania o połowę. Zakończyliśmy działalność budowlaną wykonawczą i zajmujemy się tylko procesem developerskim zlecając budowę sprawdzonym na rynku wykonawcom. Jak już uda się wreszcie zatwierdzić nasz układ z wierzycielami, spłacimy nasze zobowiązania w ciągu 2-3 lat. Wspólnie z wiceprezesem Sylwestrem Bogackim, kupując akcje zaangażowaliśmy w to własne środki i zależy nam, aby spółka się rozwijała i przynosiła zyski. Mamy potencjał i wierzę, że wszystko się uda. Mimo, że sąd jeszcze naszego planu restrukturyzacji nie zatwierdził i tak staramy się już realizować wszystkie propozycje, w nim zawarte.
Teraz fundamentem działalności INTERBUDU są mieszkania na sprzedaż.
- Oferowane przez nas lokale są enklawą nowoczesności i wygody, są także doskonałą odpowiedzią na potrzeby współczesnego człowieka, który ceni sobie spokój, ciszę, własną przestrzeń i niezwykły komfort – mówi kierownik Biura Sprzedaży INTERBUDU, Joanna Tęczak-Pachla. - Chcemy, aby każdy nasz klient był zadowolony. Oferujemy lokale nowe o zróżnicowanym metrażu i rozkładzie.
W marcu oddano do użytku budynek przy ul. Dunikowskiego na os. Brzozy. Znalazły się w nim 64 mieszkania, z czego na nowego właściciela czeka tylko jedno 4-pokojowe. Reszta się już sprzedała.
Obecnie spółka realizuje dwie inwestycje. Pierwsza z nich powstaje na Felinie, przy ul. Urbanowicza. Będzie tam 48 lokali z parkingiem podziemnym. Budynek ma być gotowy w czerwcu tego roku.
- Poziom sprzedaży mieszkań w tym budynku jest zadowalający – dodaje Joanna Tęczak-Pachla. - Ponad 70 proc. lokali ma już właścicieli. Zainteresowanie obiektem jest bardzo duże. Właściwie zostały nam tam tylko 2-pokojowe mieszkania o wielkości od 49 do 65 metrów kwadratowych. Felin to dynamicznie rozwijająca się dzielnica, jeśli chodzi o budownictwo wielorodzinne. Jest dobrze skomunikowana. No i ceny mieszkań są tu atrakcyjne.
INTERBUD planuje w tej lokalizacji postawienie jeszcze trzech kolejnych budynków. Pierwszy etap ich udowy ma się rozpocząć w połowie tego roku.
Kolejne dwa budynki powstają na osiedlu Botanik przy ul. Kasztelańskiej. Mają być gotowe pod koniec listopada. Będzie tam 75 mieszkań o powierzchni od 37 do 61 metrów kwadratowych. Lokale na parterze będą miały dodatkowo ogródki. Pozostałe mieszkania wyposażone będą w przestronne balkony, a lokale na górze będą miały duże 30-metrowe tarasy. W budynkach znajdzie się również parking podziemny z miejscami postojowymi lub boksami garażowymi. Nie zabraknie też ogólnodostępnych miejsc parkingowych wokół obiektów.
- Botanik to również atrakcyjna dzielnica z dobrą komunikacją – mówi Joanna Tęczak-Pachla. - Bliskość Ogrodu Botanicznego i Muzeum Wsi Lubelskiej oraz sąsiadującymi z osiedlem terenami rekreacyjnymi to dodatkowe atuty tego miejsca.
INTRABUD staranie wybiera też wykonawców swoich inwestycji. - Damy o to, aby były to firmy z dużym doświadczeniem w budownictwie wielorodzinnym – dodaje prezes Tomasz Grodzki. - Każdorazowo staranie sprawdzamy oferty. Stawiamy na wiarygodność i doświadczenie.
Firma stara się dopasowywać strukturę lokali do panujących na rynku nieruchomości trendów. W budynkach są więc zarówno kawalerki, jak i niewielkie mieszkania dwu- i trzypokojowe. Wszystkie budynki posiadają parkingi i są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Mamy 25 lat doświadczenia w budowie i sprzedaży mieszkań – dodaje Joanna Tęczak-Pachla. - Każdy zainteresowany kupnem mieszkania w naszych budynkach powinien najpierw odwiedzić biuro sprzedaży. Pomożemy wybrać odpowiedni lokal, doradzimy jak się przygotować do kupna mieszkania.
INTERBUD jest przygotowany na każdego klienta. Śmiało można przyjść do biura nawet z dziećmi, bowiem firma dla najmłodszych zrobiła w budynku niewielki plac zabaw.
- Nasi przyszli mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić postępy plac budowlanych – mówi Joanna Tęczak-Pachla. - Co miesiąc kręcimy filmy na każdej budowie, które umieszczane są na naszej stronie internetowej oraz w serwisie Youtube.
Spółka dysponuje również pomieszczeniami biurowymi w centrum miasta, u zbiegu Alei Racławickich i ul. Żwirki i Wigury. - Mamy biura na wynajem i sprzedaż o powierzchni od 60 do 180 metrów kwadratowych – dodaje J. Tęczak-Pachla. - Lokalizacja jest atrakcyjna, w pobliżu Urzędu Marszałkowskiego i Centrum Spotkania Kultur.
W planach INTERBUDU jest budowa kolejnych budynków mieszkalnych, zarówno Na Felinie, jak i na Botaniku.
- Do szczęścia potrzebujemy jeszcze wyznaczenia przez Sąd terminu głosowania i zatwierdzenia postępowania restrukturyzacyjnego – dodaje na koniec prezes INTERBUDU, Tomasz Grodzki. - Z resztą sami sobie poradzimy. Mamy jeszcze plany inwestycyjne na kilka najbliższych lat i jeśli nic się nie zmieni w gospodarce, nadal będziemy budować mieszkania dla mieszkańców Lublina.
AM