Szlachetne sery z Radzynia Podlaskiego

Czy wiesz, że aby poznać głębię walorów smakowych i zapachowych sera twardego jego kawałek należy odłupać, a nie odkroić? Sztuką jest również dobranie odpowiedniego gatunku wina, które podkreśli jego smak i pozwoli wyruszyć w świat wyjątkowych wytworów serowarskich.


Z wytwarzania serów słynie głównie Francja czy Szwajcaria, ale Polska również może pochwalić się produkcją wysokiej jakości produktów serowarskich. Mowa tu o marce Skarby Serowara, której ideą jest tworzenie wspaniałych serów długodojrzewających, swoją jakością i smakiem dorównujących produktom pochodzącym z krajów gdzie serowarstwo jest kultywowane od pokoleń.Marka od lat zajmuje się produkcją trzech unikatowych serów: Szafir, Rubin i Bursztyn. Flagowym produktem jest ten ostatni – ser Bursztyn. Jest on pierwszym serem długodojrzewającym w Polsce, a jego początki sięgają roku 2002. Wtedy został opracowana jego pierwsza receptura, a lata jego świetności trwają do dziś. Ten ser ukształtował czas i natura, podobnie jak nazwa kamienia od którego powstała jego nazwa.

 DSC0961


Przygoda z serem rozpoczyna się od mleka
Cała przygoda z serem rozpoczyna się od mleka. Jego jakość jest wysoce ceniona wśród serowarów, ponieważ to jego skład w znacznym stopniu wpływa zarówno na wydajność serowarską, jak również na jego  jakość. Ser jest jego „przefermentowaną” postacią. Jest on najlepszym sposobem na wykorzystanie wszystkich walorów mleka i jego wartości odżywczych. Ten szlachetny produkt powstaje poprzez wytrącane z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który potem poddawany jest dalszej obróbce. W kotle serowarskim dodaje się do mleka wyselekcjonowany szczep serowarski, a następnie produkt jest formowany i kierowany do solanki, gdzie nabiera smaku. Kolejny etap to dojrzewanie. Czas działa na korzyść sera: to właśnie w dojrzewalni jego smak nabiera szlachetności i wyrafinowania, na co składa się przede wszystkim czas leżakowania sera oraz ręczna pielęgnacja, która jest bardzo pracochłonna i wymaga ogromnego zaangażowania ludzi. Podczas 6- miesięcznego dojrzewania Bursztyna kształtuje się cała jego głębia, której poszukują znawcy i koneserzy sera.


Ręczna pielęgnacja to przede wszystkim zaangażowanie ludzi
Sery marki Skarbów Serowara podczas pielęgnacji masowane są specjalnymi pastami, a  wszystko po to, by mogły zyskać niepowtarzalny smak i zapach. Znaczenie ma nie tylko ilość masaży wykonywanych ręcznie przez pracowników, ale także częstotliwość przewracania sera oraz drewno, na którym produkt leżakuje. Specjalna powłoka, która jest nakładana na ser ma chronić go przed procesami zepsucia i gnicia, a jednocześnie stwarza ona odpowiednie warunki do tego, aby mógł  oddychać i swobodnie dojrzewać.  Te czynniki mają decydujący wpływ na późniejszy, niepowtarzalny smak i aromat dzieła serowarskiego. Ludzie i ich ogromne zaangażowanie w powstawanie serów długodojrzewających mają znaczenie nadrzędne. Oczywiście nie można również zapomnieć o stworzeniu odpowiednich warunków sprzyjających leżakowaniu sera, w tym temperatury, wilgotności czy odpowiedniej flory bakteryjnej. Sery w trakcie dojrzewania zmieniają swoją strukturę i pozbywają się sporej ilości wody. Wytwarzają się w nich również charakterystyczne kryształki, będące bardzo prostymi postaciami białek – aminokwasami. Równomierne rozłożenie aminokwasów w serach długodojrzewających to jedna z cech dobrego sera i dowód wielkich umiejętności serowarskich.Marka Skarby Serowara to jakość i tradycja. To absolutna arystokracja serowa.

x deska 1

Skarby Serowara długo  dojrzewały dla branży HoReCa
Polacy szukają coraz częściej nowych, dotąd nieodkrytych smaków. Lubią eksperymentować w kuchni inspirując się między innymi  przepisami i pomysłami, które można znaleźć w dobrej restauracji.  Coraz częściej odwiedzamy restauracje i staje się to swego rodzaju modą na spędzanie wolnego czasu. Lubimy dobrą kuchnię i dobre smaki.Z doświadczeń radzyńskiej mleczarni  wynika, że sery długodojrzewające doskonale sprawdzają się w kulinarnych przygodach. Są idealne do makaronów, sałatek i jako zimna przystawka. Dobrze sprawdzają się w sosach, zupach, dipach czy w daniach zapiekanych. Bursztyn, Rubin i Szafir to również idalny składnik deski seów, która coraz częsciej pojawia się na różnego rodzaju przyhęciach czy  spotkaniach biznesowych. Twórcy radzyńskich serów są przekonani, że Skarby Serowara to kwintesencja samku, co potwierdzają przede wszystkim opinie zadowolonych konsumentów. 
Wychodząc naprzeciw bardzo wysokim wymaganiom szefów kuchni, Spomlek podjął unikatową na skalę kraju decyzję o produkowaniu wyjątkowych pod względem jakości serów: Bursztyn Szefa oraz Szafir Szefa. Jest to rodzaj sera dedykowany wyłącznie sektorowi HoReCa, a co za tym idzie – niedostępny w sprzedaży detalicznej dla konsumentów indywidualnych. Ich walory będzie można poznać wyłącznie w restauracjach, w których szefowie kuchni zdecydują się je serować jako dodatek do deski serów lub składnik przygotowywanych potraw. 

Marka Skarby Serowara to tradycja, jakość i smak. Warto szukać ich na półkach skelpowych, ale również w dobrych restauracjach, gdzie można spotkać je pod różnymi postaciami i w różnych formach.