Zdrowie zamknięte w kawałku sera

Z wytwarzania serów słynie głównie Francja czy Szwajcaria, ale Polska również może pochwalić się produkcją wysokiej jakości wyrobów serowarskich. Ideą marki Skarby Serowara jest tworzenie wspaniałych serów długodojrzewających, które swoją jakością i smakiem dorównywałyby serom cieszącym się uznaniem na całym świecie. Marka od lat zajmuje się produkcją trzech unikatowych serów: Szafira, Rubina i Bursztyna. Flagowym produktem jest ten ostatni – ser Bursztyn, który pojawił się na rynku polskim jako pierwszy. To on przecierał szlaki polskiego serowarstwa z najwyższej półki, zaspakajając najbardziej wyszukane gusta Polaków, a nawet śmiało można powiedzieć konsumentów na całym świecie.

 

Te szlachetne produkty powstają poprzez wytrącanie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który potem poddawany jest dalszej obróbce. W kotle serowarskim dodaje się do mleka wyselekcjonowany szczep serowarski, którego rodzaj jest strzeżoną tajemnicą każdego serowara. Następnie produkt jest formowany i kierowany do solanki, gdzie nabiera smaku. Czas działa na korzyść sera: to właśnie w dojrzewalni ich smak nabiera szlachetności i wyrafinowania, a trwa on od minimum 3 do 15 miesięcy. W czasie dojrzewania zachodzą liczne procesy fizykochemiczne i mikrobiologiczne, podczas których zachodzi proces rozkładu struktur białek, do prostszych postaci, łatwo przyswajalnych przez człowieka. Efektem tego są wyczuwalne w serze kryształki. Podczas tego procesu ważna jest również jego pielęgnacja, która zwłaszcza w początkowych dniach leżakowania jest bardzo pracochłonna. Sery masowane są specjalnymi pastami przez pielęgniarki, a wszystko po to, aby mogły zyskać niepowtarzalny smak i zapach. Znaczenie ma nie tylko ilość masaży wykonywanych ręcznie przez pracowników, ale także częstotliwość przewracania sera oraz… drewno, na którym produkt leżakuje. Te czynniki mają decydujący wpływ na późniejszy, niepowtarzalny smak i aromat dzieła serowarskiego. Wszystko to składa się na wyjątkowość tego sera.

SPOMLEKBursztyn krąg SkarbySerowara aranżacja2 luz Spomlek

Sery to jedne z niewielu pełnowartościowych produktów spożywczych, dostępnych w ofercie handlowej. Oprócz białka o wysokiej wartości odżywczej zawierają tłuszcz mlekowy, komplet witamin, związków mineralnych i pierwiastków śladowych. Doskonale zbilansowane, pod względem składu i proporcji poszczególnych składników, są najlepszym źródłem biodostępnego wapnia. Są skarbnicą takich wiatmin ja: witamina A, witamina E, witamina D, a także tak popularna witamina K2, która jest kluczowym czynnikiem regulującym poziom Ca w organizmie człowieka, a jej brak może prowadzic do obniżenia gęstości mineralnej kości. Sery to również minerały takie jak: magnez (Mg), selen (Se) czy najbardziej popularny wapń (Ca). Powinny znajdować się w diecie każdego człowieka, ponieważ bogactwo jakie zawierają w sobie rekompensuje tłuszcz, którego tak bardzo się boimy.

0001