Co wpływa na cenę kryptowaluty?
Planujesz inwestować w kryptowaluty? Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z najczęstszymi czynnikami wpływającymi na ich ceny. Wiadomości o zmianie cen kryptowalut, takich jak bitcoin i ethereum, często pojawiają się w portalach informacyjnych, a wzrosty i spadki o 40 procent lub więcej w ciągu kilku dni nie należą do rzadkości. Ale co tak naprawdę powoduje tę jazdę na rollercoasterze? Oto niektórzy z głównych winowajców.
Regulacje
Jak w przypadku każdego nowego rodzaju inwestycji, prawo stara się nadążyć za rozwojem i wykorzystaniem kryptowalut. W różnych krajach zadawane są pytania o to, czy powinny być one uznawane za jednostki walutowe, a nowe decyzje są podejmowane i zmieniane przez cały czas.
Ceny mają tendencję do szybkiego reagowania na wszelkie decyzje dotyczące regulacji kryptowalut. Na przykład, gdy Japonia ogłosiła, że legalizuje bitcoina, jego cena wzrosła o prawie 3% w ciągu jednego dnia.
Ale kiedy jurysdykcja organów regulacyjnych mocno uderza w kryptowaluty, ich stałą reakcją jest gwałtowny spadek ceny. W przeszłości szczególnym winowajcą był rynek chiński, głównie dlatego, że jest on tak duży i lokalne prawo dotyczące kryptowalut często ulegało różnym zmianom.
Oczywiście, kryptowaluty nie są jedynymi inwestycjami podatnymi na regulacje. Akcje spółek często spadają w wyniku decyzji rządowych, które mają wpływ na ich działalność lub na działania regulacyjne.
Podaż i popyt
Jest to jeden z głównych czynników wpływających na cenę kryptowaluty. Im wyższy popyt i niższa podaż, tym wyższa cena i odwrotnie. Jeśli popyt jest stosunkowo niski, a podaż wysoka, wartość waluty będzie spadać.
W przeciwieństwie do walut fiducjarnych (tradycyjnych), podaż kryptowalut jest ograniczona. Co więcej, z czasem zaczyna ona stopniowo zwalniać. Z tego powodu jest bardzo prawdopodobne, że popyt na aktywa przekroczy dostępną ilość. Oczywiście, popyt na poszczególne kryptowaluty może być bardzo zróżnicowany. Na to z kolei ma wpływ mnóstwo innych, specyficznych czynników, które wyróżniają daną wirtualną monetę na tle innych.
Spekulacje
Inwestorzy, którzy przeżyli boom baniek internetowych, dobrze wiedzą o tym, jak spekulacja może podnieść cenę aktywów lub jak równie szybko może ją zmniejszyć. Inwestorzy spekulacyjni mają nadzieję na zarobienie pieniędzy na kryptowalutach, ale mogą kupować i sprzedawać je szybko, wpływając negatywnie na rynek lub powodując krótkoterminowe huśtawki. Dotyczy to także inwestorów posiadających bardzo duże ilości danej waluty, których spekulacyjne transakcje mogą mieć ogromny wpływ na rynek.
Cyberprzestępczość
Od początku istnienia bitcoina do dzisiejszego rozpowszechniania się nowych walut, hakerstwo pozostaje problemem dla inwestorów kryptowalutowych. Każde większe włamanie do systemu, na giełdy kryptowalutowe lub do portfeli, wywoływało krach cenowy. Podczas gdy technologia kryptowalutowa staje się coraz bardziej wyrafinowana, ryzyko ataków maleje, jednak wydaje się, że i tak będą miały miejsce w przyszłości.
Nowe waluty
Wydaje się mało prawdopodobne, by świat potrzebował aż tylu kryptowalut, ile jest obecnie. Tak więc, gdy jedna z nich staje się popularna, pieniądze napływają do niej z innych walut, wpływając na ich cenę. W międzyczasie codziennie pojawiają się nowe waluty, co może mieć efekt rozwadniający. Aby mieć pewność, że wybierzesz zwycięzcę, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań.
Koszt produkcji
Pomimo tego, że kryptowaluty są wirtualne, to są jednak wytworzonym produktami i ponoszą rzeczywiste koszty produkcji. Zużycie energii elektrycznej jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem. Innym czynnikiem są wahania cen sprzętu potrzebnego do ich kopania.