Allegro na giełdzie z rekordem. A co z innym spółkami w czasie pandemii?

Giełdowy debiut Allegro zdążył się już zapisać złotymi wersami na kartach historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Spółce udało się przy tym pobić kilka rekordów, w tym największego debiutu od ponad dekady. Skąd wzięła się tak duża popularność akcji Allegro?

Polski gigant branży e-commerce i jego perspektywy

Allegro to prawdziwy gigant rodzimej branży e-commerce – choć jego pozycja na rynku od kilku lat systematycznie słabła (głównie ze względu na rosnącą popularność portali z ogłoszeniami oraz handlu na Facebooku), władzom spółki udawało się mimo wszystko rozwijać firmę i znacząco powiększać jej biznesowe atuty. Dużym przełomem w ostatnich latach było wprowadzenie i rozreklamowanie usługi Allegro Smart, która w sprytny sposób zachęcała użytkowników do regularnych zakupów na platformie.

W ramach środków pozyskanych z oferty publicznej zarząd Allegro planuje znacząco poszerzyć biznesowe portfolio spółki, a bardziej konkretne zmiany mają objąć system prowizji oraz dalszą pracę nad poszerzaniem oferty przedmiotów dostępnych na serwisie. Dzięki dominującej pozycji firma ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju i dalszej ekspansji na polski rynek e-commerce.

Rekordowy debiut Allegro

Inwestorzy docenili perspektywy rozwoju spółki, dzięki czemu jej giełdowy debiut okazał się prawdziwym sukcesem. Cena jednej akcji w ofercie publicznej wynosiła 43 zł, natomiast na zakończeniu sesji wyniosła ona niemal 70 zł! Co więcej, tak ogromny wzrost ceny nastąpił przy równie wielkich obrotach wynoszących ponad 4 mld zł. Świadczy to o dużym zainteresowaniu spółką zarówno wśród największych inwestorów, jak i tzw. "giełdowej ulicy", czyli niewielkich inwestorów indywidualnych. Warto przy tym zaznaczyć, że łączna kapitalizacja spółki wyniosła ponad 70 mld zł, dzięki czemu Allegro z marszu trafiło do grona największych polskich firm branży elektronicznej.

allegro 1

Przedsiębiorstwo znacząco przebiło inny hit warszawskiej giełdy, CD Projekt RED, którego obecna kapitalizacja opiewa na niemal połowę kapitalizacji Allegro. Wzrosty ceny docenili również analitycy samej giełdy, dzięki czemu Allegro w ramach nadzwyczajnej korekty trafiło do indeksu WIG20, w którym firma zastąpiła mBank.

Jak wygląda sytuacja GPW w trakcie pandemii?

Casus Allegro pokazuje, że trwająca obecnie pandemia COVID-19 wcale nie musi całkowicie zahamować rozwoju warszawskiej giełdy, a najbardziej obiecujące i perspektywiczne spółki zostaną i tak docenione przez inwestorów. Co prawda duża część wolnego kapitału została właśnie ulokowana w akcjach Allegro, ale mimo to dobrze radzą sobie również inne spółki. Ciekawym tego przykładem jest CD Projekt RED, który już za miesiąc wypuści długo oczekiwanego Cyberpunk 2077. Choć spółka czerpie również dochody z innych gier (Gwint oraz sprzedaż starszych gier), to właśnie najnowsza gra polskiego studia jest najbardziej wyczekiwaną premierą tego roku. Od jej sukcesu lub porażki zależy dalsza popularność producenta gier. Inwestorzy przeczuwają jednak jej powodzenie, gdyż akcje CD Projektu od początku pandemii rosną w powolnym, choć stabilnym tempie. Znacznie gorzej radzą sobie natomiast przedsiębiorstwa w bardziej tradycyjnych branż takich jak górnictwo czy bankowość. Spadek zainteresowania inwestorów tymi sektorami gospodarki przełożył się na mniejsze obroty oraz stagnację cen akcji.

Dzięki ogromnemu sukcesowi Allegro mogło przełamać giełdowy impas i znacząco pobudzić inwestorów do intensywniejszego lokowania pieniędzy. Jednak nadchodzący kryzys gospodarczy każe patrzeć na GPW z pewną dozą zdrowego pesymizmu i nie poddawać się nadmiernemu entuzjazmowi.