Zobacz, jak kształtują się ceny mieszkań w Europie

Oczywistym jest, że ceny mieszkań będą się różniły w zależności od miejsca, w którym mieszkanie to się znajduje. Inne ceny obowiązują w Warszawie, inne zaś-w Londynie, Dublinie czy też w Paryżu. Częściej z wyższymi cenami mieszkań musimy się liczyć w stolicach danych państw niż w ich pozostałych miastach. Z raportu pt. „Property Index. Overview of European Residential Markets” wynika, że za taką samą sumę 200 tys. euro można w Polsce zakupić mieszkanie o większej powierzchni niż w większości analizowanych państw Europy Zachodniej. 

Wysokie ceny mieszkań w Europie Zachodniej

Aby spełnić nasze marzenie o zakupie mieszkania, musimy wyłożyć niemałe pieniądze, jeżeli chcemy je nabyć w większości państw Europy Zachodniej. Przykładowo, dysponując kwotą 200 tys. euro możemy zakupić w Wielkiej Brytanii mieszkanie o powierzchni wynoszącej średnio 39 m2. Najdroższe mieszkania są w stolicy, gdzie za tę samą cenę nabędziemy mieszkanie o znaczniej odbiegającej od średniej powierzchni, bo 11 m2, natomiast na obrzeżach Londynu będą to 23 m2. Wynika z tego, że dla mieszkańca Wysp Brytyjskich zakup mieszkania będzie się wiązał z ogromnymi wyrzeczeniami, gdyż będzie musiał odkładać swoją pensję przez jedenaście lat.

Nie lepiej ceny mieszkań kształtują się we Francji, gdzie średnia dla całego kraju wynosi 50 m2, natomiast w samym  Paryżu, dysponując kwotą 200 tys. euro, nabędziemy mieszkanie o powierzchni zaledwie 19 m2. Przy starszej zabudowie powierzchnia będzie nieco większa, bo wyniesie ona 25 m2. Ceny są niższe poza stolicą, np. w Lyonie za 200 tys. euro kupimy 52-metrowe mieszkanie.

W sąsiadującej z Wielką Brytanią Irlandii odnotowano w zeszłym roku wzrost cen mieszkań o 27%. W Dublinie przy 200 tys. euro możemy kupić mieszkanie o powierzchni jedynie 47 m2. Inaczej jest w mniejszych miastach, np. Cork czy Galway, gdzie kupimy odpowiednio mieszkanie 68- i 73-metrowe.

Bardzo wysokie ceny mieszkań są w stolicy Austrii. Za kwotę 200 tys. euro będziemy mogli zakupić mieszkanie o powierzchni 55 m2 w Wiedniu. W innych miejscowościach jest taniej. Za taką samą kwotę w Grazu otrzymamy mieszkanie 66-metrowe, a w Linzu – 72 metrowe.

Warto wspomnieć, że w 2015 roku w przeliczenie na 1000 obywateli oddano w Austrii do użytku 6,2 mieszkań, co czyni ją liderem Unii Europejskiej w zakresie intensyfikacji prac budowlanych w tamtym roku.

W Brukseli za 200 tys. euro możemy kupić 69-metrowe mieszkanie, podczas gdy w Antwerpii będzie to już mieszkanie 75-metrowe, a w Gandawie jego powierzchnia wyniesie 78 metrów kwadratowych.

W stolicy Holandii za 200 tys. euro kupimy nieruchomość o powierzchni 55 m2. Niższe ceny obowiązują poza Amsterdamem, na przykład w Rotterdamie za tę kwotę nabędziemy mieszkanie o niemal dwukrotnie wyższej powierzchni – 112 metrów kwadratowych.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii są stosunkowo niski, w porównaniu z pozostałymi państwami Europy Zachodniej. W Madrycie za 200 tys. euro nabędziemy nieruchomość o powierzchni 67 m2, a w odpowiednio w Barcelonie – 56 m2. Natomiast w mniejszych miejscowościach ceny są znacznie niższe, np. w Walencji za wspomnianą wcześniej kwotę nabędziemy nieruchomość o powierzchni aż 119 m2.

Ceny mieszkań w Hiszpanii rosną szybko, w ubiegłym roku odnotowano wzrosty wynoszące 10,6%.

ceny mieszkań

Na Wschodzie taniej

Za 200 tys. euro w Niemczech można kupić mieszkanie o powierzchni 63 m2, co stanowi niższą cenę mieszkań niż we Francji czy Wielkiej Brytanii.

Inaczej niż w poprzednio opisanych krajach, wyższe ceny mieszkań obowiązują na przykład w Monachium, gdzie za kwotę 200 tys. euro zakupimy mieszkanie o powierzchni 33 m2.

Z uwagi na wyższe płace w Niemczech ich mieszkańcy mogą sobie stosunkowo szybko pozwolić na spełnienie marzenia o własnej nieruchomości, gdyż uzyskują wymaganą kwotę po około 39 miesiącach pracy.

Jeszcze tańsze nieruchomości są w Czechach. Za 200 tys. euro możemy cieszyć się już 93-metrowym mieszkaniem w Pradze. Za tę samą kwotę w Brnie powierzchnia mieszkania wyniesie 119 m2, a w Ostrawie aż 168 m2.

Dysponując kwotą 200 tys. euro, możemy nabyć mieszkanie o powierzchni 80 m2. Poza Ljubljaną z korzystnymi cenami możemy się także spotkać w nadmorskim Mariborze, gdzie za wspomnianą wcześniej kwotę nabędziemy nieruchomość o powierzchni 129 m2, a przemysłowym Kranju o powierzchni 118 m2.

Chociaż ceny nieruchomości w Polsce są stosunkowo niskie, to Polacy z racji niskich zarobków muszą długo odkładać pieniądze na realizację swojego marzenia o własnej nieruchomości. Mogą to zrealizować po ok. 6-8 latach nieprzerwanej pracy. Zarówno w 2014, jak i w 2015 roku cena jednego metra kwadratowego wynosiła nieco ponad 1,1 tys. euro. Wynika z tego, że dysponując kwotą 200 tys. euro możemy nabyć nieruchomość o powierzchni aż 163 m2. W samej Warszawie za tę kwotę nabędziemy mieszkanie 114-metrowe, a w Krakowie 140-metrowe.

Z cenami niższymi niż w Polsce mamy do czynienia w Portugalii-chociaż jest to kraj znajdujący się w Europie Zachodniej. Za kwotę 200 tys. euro kupimy w Lizbonie nieruchomość o powierzchni 107 m2, a w Porto- o powierzchni wynoszącej 156 m2.

Z najtańszymi nieruchomościami mamy do czynienia w Węgrzech. Za podaną na początku sumę można zostać właścicielem nieruchomości o powierzchni średnio 196 m2. Natomiast w samej stolicy Węgier kupimy lokum o powierzchni 162 m2. W miejscowości Debreczyn można za 200 tys. euro nabędziemy 201-metrową nieruchomość.

Natomiast w Rosji za kwotę 200 tys. euro zostaniemy właścicielami nieruchomości o powierzchni dochodzącej do 276 m2 . Ceny są jednak zależne od części kraju. O ile w Petersburgu za kwotę 200 tys. euro zakupimy 141-metrową nieruchomość, to w Moskwie będzie to lokum o połowę mniejsze, bo 74-metrowe.