Czy rok 2020 jest stracony dla inwestorów? W co inwestować podczas pandemii?

Obecna sytuacja kryzysowa o charakterze globalnym spowodowała znaczne spadki na giełdach. Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w czasie trwania pandemii się opłaca. Jak ochronić swój kapitał? Kupować akcje, złoto, czy obligacje skarbowe? A może warto zainwestować w nieruchomości? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z tym krótkim tekstem.

Kryzys na giełdzie

Pandemia koronawirusa wywołała niemałą panikę na światowych giełdach. Według portalu Money.pl ceny akcji największych spółek notowanych na giełdzie warszawskiej spadły już prawie o 30 proc. Straty odnotowały również takie banki, jak: PKO BP, Pekao, Santander oraz Alior Bank. Czy w takiej sytuacji decydować się na kupowanie akcji? Eksperci mówią: „Zdecydowanie nie”.

W co warto więc inwestować?

Koronawirus niewątpliwie utrudnił życie tysiącom ludzi na świecie. Obecnie kluczową misją jest zapobieganie jego szybkiemu rozprzestrzenianiu się. Warto jednak poświęcić chwilę na zastanowienie się, jak zabezpieczyć swoje zasoby finansowe przed ogromnymi stratami.

Coraz szybsze tempo inflacji sprawia bowiem, że zaoszczędzone środki tracą na wartości. Dlatego też zwyczajne cięcia w wydatkach nie są wystarczającym sposobem na zabezpieczenie finansowe. Podobnie również, jak inwestowanie w akcje, które jest obecnie po prostu zbyt ryzykowne. Ten sposób inwestycji jest z resztą stanowczo odradzany przez ekspertów. Coraz więcej osób decyduje się więc na inwestowanie w obligacje skarbowe, złoto, a także nieruchomości.

Obligacje skarbowe, złoto czy nieruchomości – co najlepiej wybrać?

Inwestowanie pieniędzy poprzez kupowanie nieruchomości jest obecnie postrzegane jako bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Przykładowo: jeśli kupimy mieszkanie, możemy je wynajmować i przez dłuższy czas czerpać z tego zysk. Należy jednak brać pod uwagę fakt, iż jest to inwestycja długoterminowa. Mieszkanie należy bowiem wynajmować zazwyczaj co najmniej przez okres od jednego do dwóch lat, aby pieniądze w nie zainwestowane zwróciły się. Wydaje się, że najczęściej wybieranym sposobem inwestycji są teraz obligacje skarbowe, gdyż popyt na nie zwiększył się w ostatnim czasie już kilkukrotnie.

Obligacji czteroletnich sprzedaje się obecnie już nawet o 800 proc. więcej w porównaniu do kilku tygodni wstecz. Obligacje skarbowe są dobrą alternatywą dla lokat bankowych. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak nieruchomości, są one inwestycjami długotrwałymi. Bardzo dobrym sposobem na inwestycję wydaje się być również złoto. Zachowuje się ono bowiem bardzo dobrze w porównaniu do ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Analitycy uważają, że w najbliższym czasie zdecydowanie zyska ono na wartości (tak jak ma to zwykle miejsce podczas sytuacji kryzysowych).

str. 1819

Polacy potrafią oszczędzać

Badania pokazują, że aż 62 proc. Polaków posiada oszczędności na tak zwaną „czarną godzinę”. Jest to oczywiście bardzo pozytywna informacja, zważywszy na obecnie panujący kryzys. Ponadto ze względu na zamknięcie między innymi salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich będą oni wydawać niewątpliwie znacznie mniej pieniędzy. Już teraz wiadomo, że statystyczny Polak w czasie trwania epidemii wydaje mniej na zakup ubrań. Pandemia koronawirusa może więc też paradoksalnie wiązać się z pozytywnymi skutkami – a mianowicie ograniczeniem niepotrzebnych wydatków, a tym samym zwiększeniem sumy zaoszczędzonych pieniędzy. Posiadając większe oszczędności warto więc pomyśleć o inwestycji, gdyż jej dobry oraz przemyślany wybór może przynieść ogromne korzyści w przyszłości.