Inwestowanie w diamenty?
Specyfika rynku
Inwestowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie majątku i dodatkowy zarobek. Poza tradycyjnymi środkami można też sięgnąć po inwestycje alternatywne w surowce naturalne, a głównie metale szlachetne czy właśnie diamenty. Te ostatnie mogą być ważnym elementem w portfelu inwestora, choć jest to specyficzny segment, więc warto mieć świadomość w co lokuje się środki. Czym charakteryzuje się ten rynek?
Co warto wiedzieć o inwestowaniu w diamenty?
Na samym początku warto zwrócić uwagę na sam fakt, że diamenty są przedmiotem fizycznym, co już odróżnia je od większości instrumentów inwestycyjnych takich jak choćby najbardziej popularne akcje czy obligacje. Z tego względu nie są jednak powiązane i uzależnione od systemów informatycznych. Aspekt fizyczny przekłada się też korzystnie na oddziaływanie inflacji na tego typu inwestycje. Oczywiście trzeba się liczyć ze zmianami wywołanymi ewentualnym wzrostem kosztów wydobycia, co może też skutkować zmianami w podaży. Co do zasady ten rynek nie jest jednak tak podatny na inflacje. Sam diament jest niewielki, ale niesie za sobą ogromną wartość, a przy tym jako kamień cechuje się niezwykłą trwałością.
O czym trzeba pamiętać przed podjęciem inwestycji na tym rynku?
Podobnie jak w innych sferach inwestycji, tak i tutaj powinno się rozpocząć od nabycia chociaż podstawowej wiedzy na temat przedmiotu inwestycji. Na pewno przyda się chociaż elementarne pojęcie w zakresie wyceny tych kamieni. Przydatna może być tutaj słynna zasada 4C, bazująca na ocenie masy, ale też szlifu, czystości i koloru diamentu. Te detale sprawiają, że dwa z pozoru identyczne dla laika diamenty, mogą być tak naprawdę wycenione w skrajnie różny sposób.Oczywiście obecnie inwestorzy mają do dyspozycji pomoc rzeczoznawców i potwierdzenia poprzez certyfikaty, lecz w celu uniknięcia oszustw, warto zagłębić się nieco w tematykę wyceny diamentów i tego, jakie cechy danego kamienia decydują o jego realnej cenie. Ważnym aspektem są także wspomniane wcześniej certyfikaty. Dobrze jest wybierać te wystawione przez instytucje, które mają renomę na całym świecie. Rynek diamentów jest na tyle specyficzny, że nie zawsze poszukuje się inwestorów z Polski – z kolei w przypadku odsprzedaży za granicą, część certyfikatów pochodząca od jubilerów czy sieci jubilerskich, może nie przedstawiać dla takich nabywców specjalnej wartości.
Jakie są wady inwestycji w diamenty i czy warto się na nie zdecydować?
Jedną z problematycznych kwestii jest brak notowań dla diamentów, co uniemożliwia dokładne monitorowanie ich aktualnej ceny. Mogą do tego posłużyć pewne cenniki, lecz płatne i niedające pełnego obrazu, co wiąże się z tym, że każdy kamień jest po prostu inny. Z tego względu ostateczne ceny weryfikowane są tak naprawdę przez sam rynek. Oprócz tego jako mankament można odbierać mniejszą płynność takich inwestycji, względem choćby papierów wartościowych. Dotyczy to szczególnie Polski, gdzie ten segment wciąż jest dopiero na etapie rozwoju. Na szybkie spieniężenie takiej inwestycji można tak naprawdę liczyć tylko w niektórych światowych ośrodkach obrotu diamentami, choćby w Nowym Jorku, Dubaju czy Londynie. Z tego względu inwestycje w diamenty są traktowane raczej jako długoterminowe. W krótkim terminie jest to stosunkowo stabilny rynek, który nie wykazuje dużej zmienności. Nie jest to zatem raczej miejsce dla osób zarabiających na spekulacjach. Z drugiej strony jest to pewna lokata kapitału, a dodatkowo diamenty można łatwo zakuwać w pierścionkach czy naszyjnikach, korzystając z nich jako biżuterii. Jest to na pewno specyficzny instrument inwestycyjny, lecz warty rozważenia, zwłaszcza w kontekście dywersyfikowania portfela inwestycyjnego. Działania na tym rynku zwykle są traktowane jako część, a nie całość takiego portfela, będąc jednak dobrym zabezpieczeniem dla inwestora.