Rzeczy, które każdy inwestor giełdowy powinien wiedzieć o dywidendzie

Inwestorzy obracający pieniędzmi zawsze chcą osiągnąć jak największy zysk. Jest wiele strategii wykorzystywanych do pomnażania majątku na giełdzie. Niektórzy przeprowadzają ryzykowne spekulacje, inni wykazują się dużą cierpliwością i inwestują długoterminowo. Kupowanie akcji dla dywidendy również jest sposobem na powiększanie zysków.

Czym jest dywidenda?

Dywidenda to forma wynagrodzenia akcjonariuszy za udzielenie kapitału. Prawo do dywidendy mają inwestorzy, którzy posiadają akcje w dniu dywidendy. Wyróżnia się kilka rodzajów dywidend, takie jak:

Dywidenda zwykła – wypłata na rzecz akcjonariuszy, która stanowi część zwykłej działalności spółki. Wyróżnia się dywidendę zwykłą regularną i nieregularną. Regularne są wypłacane co jakiś czas, na przykład raz w roku, dwa razy w roku, czy co kwartał. Nieregularne dywidendy mają zmienną wartość i czas wypłaty.

Dywidenda dodatkowa – wypłacana w przypadku uzyskania nadzwyczajnych zysków przez spółkę.

Dywidenda specjalna – wypłacana w wyniku zdarzeń jednorazowych, prawdopodobnie się nie powtórzy.

Dywidenda likwidacyjna – wypłacana, gdy spółka likwiduje swoją działalność.


Polityka dywidendowa spółek

Spółki prowadzą różną politykę dywidendową. Przykładowe strategie to:

Stała wysokość dywidendy – spółka wypłaca na przykład 10 złotych za jedną akcję.

Stała stopa wypłaty dywidendy – strategia polega na określeniu z góry, jaka część zysku będzie wypłacana akcjonariuszom. Na przykład spółka przeznacza 40% zysku z roku obrotowego na dywidendy.

Nadwyżkowa polityka dywidend – inaczej nazywana rezydualną, polega na wypłacaniu części zysku, która nie jest potrzebna do reinwestowania.

Stuprocentowa stopa wypłat – spółka decyduje się na wypłatę całego zysku w formie dywidend.

Zerowa stopa wypłat dywidendy – spółka nie wypłaca dywidendy.


Kto decyduje o wypłacie i wysokości dywidendy?

O wypłacie decyduje walne zgromadzenie. Akcjonariusze ustalają wysokości dywidendy. Nie może być ona większa niż zyski uzyskane w ostatnim roku obrotowym. Oznacza to, że spółki, które poniosły straty, nie wypłacają dywidend (wyjątkowo, można ustalić wypłaty, gdy dzielone są zyski z poprzednich lat). Walne zgromadzenie wyznacza też dzień dywidendy i dzień wypłaty dywidendy. Dzień dywidendy wyznaczony jest przez walne zgromadzenie. Termin musi być wyznaczony nie dalej niż na dwa miesiące od daty uchwalenia decyzji o wypłacie dywidend. Gdy inwestor jest posiadaczem akcji w tym dniu, to nabywa prawo do dywidendy.Na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych czas rozliczenia to 2 dni sesyjne. Oznacza to, że gdy akcjonariusz chce uzyskać dywidendę, a dzień dywidendy wyznaczony jest na poniedziałek 10 sierpnia, to ostatnim terminem na zakup akcji jest czwartek 6 sierpnia. Jest to tak zwane „D+2”.

Giełda Papierów Wartościowych automatycznie koryguje kurs akcji spółki o wysokość dywidendy. Jest to zabezpieczenie przed dużym wahaniem kursu. Gdyby nie korekta to kurs akcji przed dniem dywidendy byłby wysoki, a następnie uległby gwałtownemu obniżeniu.Dywidendy są wypłacane najczęściej w postaci gotówki. Zdarza się, że inwestorzy otrzymują akcje lub obligacje. Często oznacza to problemy finansowe spółki. Wypłata może być przeprowadzona w ratach.Spółki mogą wypłacić dywidendy w postaci zaliczek. Decyzja jest podejmowana przez Zarząd za zgodą Rady Nadzorczej. Wypłata zaliczek jest możliwa po spełnieniu określonych warunków. W tej sytuacji wyznaczane są osobne dni dywidendy.Wysokość wpłaty jest automatycznie pomniejszana przez dom maklerski o podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki), który wynosi 19%. Na konto wpływa wartość netto, a inwestor nie ma obowiązku wypełniania deklaracji podatkowych.