Budżet firmowy przydatne aplikacje i nawyki, które nie pozwolą wymknąć się wydatkom spod kontroli

Osoby, które prowadzą firmy codziennie zajmują się wieloma sprawami, od produkcji, przez konfrontacje z klientami, samą sprzedaż, rozwiązywanie bieżących problemów technicznych, szkolenia, spotkania, rekrutacje, aż po decyzje i podpisywanie umów. Otrzymują również wiele informacji związanych z pieniędzmi i każdego dnia podejmują decyzje finansowe. Bo kwestie finansów to nie tylko rozliczanie faktur i podatków.

Niska świadomość ekonomiczna, brak umiejętności planowania wydatków, budowania bezpieczeństwa finansowego firmy może doprowadzić do ogromnych problemów. Jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć więc warto od samego początku prowadzenia firmy wprowadzić nawyk cyklicznego kontrolowania budżetu, analizowania wydatków, kosztów i przewidywania zysków. Rozwój technologii i rozszerzenie konkurencji w internecie na skalę globalną sprawiły, że każdy ma na wyciągnięcie ręki niedrogie lub bezpłatne narzędzia umożliwiające zarządzanie finansami i kontrolowanie budżetu firmy, nawet podczas urlopu.

 

Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść,zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły” – John C. Maxwell


Prowadzenie budżetu firmowego jest najskuteczniejszym sposobem kontrolowania przepływów pieniężnych, umożliwiając inwestowanie w odpowiednim dla przedsiębiorstwa czasie. Najczęściej budżet należy podzielić na kilka obszarów, takich jak sprzedaż, koszty stałe, produkcja, marketing, edukacja itp. Dzięki przemyślanym , sprawdzonym aplikacjom można szybciej i skuteczniej dokonywać wyborów oraz przesuwać środki między poszczególnymi gałęziami w zależności od potrzeby. Zapoznaj się z naszymi propozycjami przydatnych narzędzi, wybierz idealne dla siebie, a potem kontroluj swoje finanse i bądź pewny, że możesz nadal sprostać swoim zobowiązaniom i realizować cele firmowe.

 

1. Podstawowa aplikacja to aplikacja bankowa dla twojego konta firmowego. Niby prosta rzecz, ale dobrze jest ją mieć, aby w szybki sposób dokonać transakcji czy zrobić przegląd ostatnich. Czasami przy negocjacjach czy analizowaniu inwestycji wystarczy rzut oka na saldo. Aplikacje bankowe rozwijają się w kosmicznym tempie, warto się z nimi zaprzyjaźnić i ułatwić sobie najzwyklejsze czynności, jak firmowe zakupy.

 

2. myMoney – świetny produkt poralu money.pl, który cenią sobie nie tylko przedsiębiorcy ale także osoby, które chcą lepiej zarządzać finansami osobistymi. myMoney dostępna w wersji webowej, na android oraz IPhone'a jest elastyczną, wielofunkcyjną i prostą w obsłudze aplikacją. Pozwala rozdzielić budżet na poszczególne kategorie, dla których można stosować okresowe limity, aplikacja przypomina wówczas o przekroczeniu limitu lub zaoszczędzonych wolnych środkach. Narzędzie można konfigurować według swoich potrzeb, a wszelki raporty i analizy są w czytelny i designerski sposób pokazywane na wykresach.

3. Spendee to kolejna świetna aplikacja umożliwiająca tworzenie wspólnych e-portfeli z kilkoma osobami. Może to być przydatne np. podczas delegacji, aby dany zespół miał wgląd w wydatki. Spendee pozwala organizować i zarządzać finansami wielu walutach i synchronizuje więcej niż jedno konto bankowe.

4. Arkusze Excel można również efektywnie wykorzystywać na wiele sposób, a w pomocą przychodzi tez ich wersja online od Google Docs, dzięki czemu możemy mieć dostęp do naszych danych z każdego urządzenia i w każdym miejscu, jeżeli mamy możliwość połączenia się z internetem. Arkusze Excel są znakomite do przygotowywania raportów, zestawień i planowania budżetu na kolejne okresy oraz wysyłania ich później do osób odpowiedzialnych za poszczególne obszary czy wtajemniczonych. Arkusze świetnie sprawdzają się podczas prezentacji czy spotkań, na których trzeba przesłać lub wydrukować każdemu z uczestników wybrane dane np. raport z przekroczonych wydatków w dziale marketingu za miesiąc marzec itp. To najbardziej elastyczne narzędzie umożliwiające tworzenie scenariuszy budżetowych, na przykład pod koniec roku kalendarzowego, co następnie ułatwia wybór najlepszego wariantu. Wyzwaniem Excelu jest brak intuicyjności, co proponują najnowsze aplikacje. Dlatego warto poznać, jak działa program, na przykład podczas licznie organizowanych i dostępnych szkoleń dla firm, oraz używać go jako uzupełnienie dla innych, podstawowych i intuicyjnych narzędzi digital ułatwiających kontrolę budżetu.