Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to jest i jak to robić
Inwestowanie swoich wolnych środków finansowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem na generowanie dodatkowych przychodów. Należy jednak czynić to z rozwagą i w możliwe bezpieczny sposób – z tego względu korzysta się z dywersyfikowania portfela inwestycyjnego. Jak się do tego zabrać?
Co to jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?
Instrumenty finansowe, w które dokonuje się inwestycji obarczone są różnym poziomem ryzyka, zależnie od konkretnego rynku. Największe zyski generują przeważnie instrumenty o najwyższym poziomie ryzyka, natomiast te bezpieczne pozwalają osiągnąć niewielkie, lecz pewne przychody. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego oznacza przeznaczanie swoich środków na instrumenty o odmiennym ryzyku. Jeżeli zatem kupujemy różne aktywa to inwestujemy w różne rodzaje instrumentów o różnym ryzyku czy okresie trwania. Jeśli skupiamy się na rynku akcji to dywersyfikacji dokonuje się poprzez wydawanie kapitału na akcje spółek z różnych branż. Dywersyfikacji można dokonać pod względem rodzaju rynku (inwestowanie w akcje, waluty, obligacje.), branży (w przypadku działania tylko na akcjach) oraz geograficznym (w instrumenty z różnych krajów). Przy bardziej zaawansowanych działaniach można też dokonać dywersyfikacji pod względem czasowym (inwestując w narzędzia krótkoterminowe i długoterminowe jednocześnie).
Dlaczego dywersyfikacja jest tak istotna?
Największą korzyścią takiego działania jest to, że pozwala maksymalizować zyski z inwestowania przy zachowaniu jak najmniejszego poziomu ryzyka. Jest tak ważna, ponieważ unika się dzięki temu prawdopodobieństwa znacznej lub całkowitej utraty przeznaczonego na te działania kapitału. W razie strat generowanych przez jeden instrument, powinny być one kompensowane przez zyski z innych składników portfela. W ten sposób całościowo wciąż osiągnie się zyski, wyjdzie się na zero lub przynajmniej zminimalizuje stratę. Takie działanie pozwala się zabezpieczyć na wypadek dekoniunktury w gospodarce, gdy każdy z rynków finansowych może reagować w inny sposób. Stanowi to również formę zabezpieczenia na wypadek krachu na którymś z rynków.
Jak dobrze przygotować zdywersyfikowany portfel?
Nie istnieje jedna uniwersalna zasada, bowiem wszystko zależy od profilu inwestora, czasu inwestycji oraz tego jakie ryzyko dana osoba jest w stanie podjąć. Gdy chce się mocno ograniczyć ryzyko to lepiej zbudować większą część portfela w oparciu o bezpieczne instrumenty i uzupełnić go bardziej ryzykownymi akcjami. W przypadku chęci całkowitego wyeliminowania ryzyka warto skoncentrować się na bezpiecznych funduszach czy instrumentach emitowanych przez państwo. Inwestując jedynie w akcje powinno się podzielić inwestowany kapitał między spółki z różnej branży (np. deweloperskiej, informatycznej i spożywczej), bowiem skupiając się na jednej branży można się narazić na duże ryzyko związane z zastojem w danej gałęzi biznesu. Wiele zależy też od perspektywy inwestowania – jeśli nastawiamy się na długi okres czasu (kilka do kilkudziesięciu lat) to w pierwszym momencie powinno się inwestować w instrumenty o dużym ryzyku oraz perspektywie znacznego zysku, a dopiero potem uzupełniać portfel o bezpieczne instrumenty. Przy takim wariancie można liczyć na zyski nawet mimo okresowych wahań. Rozmiar samego portfela zależy od skali inwestowania – przy mniejszych kwotach może to być parę narzędzi, natomiast w rozbudowanych i dobrze zdywersyfikowanych portfelach znajduje się nawet kilkanaście instrumentów finansowych.