Dlaczego warto kupić złoto?

Światowa Rada Złota w swoim najnowszym raporcie przewiduje, że trendy, które obowiązywały na rynku złota w 2017 roku, utrzymają się również w roku 2018. Dodatkowo eksperci WGC określili cztery podstawowe powody dla których warto mieć złoto, w dłuższej perspektywie.

 Złoto na świecie

MONETY LOKACYJNE previewWedług danych WGC, na inwestycje w złoto w postaci fizycznej (sztabki i monety) przypadło 1 029,2 ton kruszcu. Najwięcej złota kupili Chińczycy 306,4 ton - wzrost popytu o 8%. W Indiach popyt inwestycyjny zwiększył się o 2% osiągając poziom 164,2 ton. Kolejne rekordy bił też rynek turecki, gdzie w sztabkach i monetach indywidualni klienci kupili 52,4 ton złota - o 78% więcej niż w 2016 roku. Z kolei Europejczycy od kilku lat kupują podobne ilości złota, również w roku 2017 europejskie rynki nie notowały spektakularnych wzrostów. Warto jednak zauważyć, że szczególnie w krajach niemieckojęzycznych, dominuje długoterminowe spojrzenie na złoto i przeważają zakupy dokonywane systematycznie. Dzięki temu np. rynek niemiecki od lat jest oceniany na ponad 100 ton rocznie, czyli tylko 3 razy mniej niż zdecydowanie bardziej ludne Chiny i Indie.

Złoto – wsparcie dla inwestorów i oszczędzających

Perspektywę długoterminową sugeruje również Światowa Rada Złota. Według ekspertów tej organizacji, złoto jest atrakcyjną lokatą kapitału z czterech powodów:

1. Historycznie, jest od lat źródłem zwrotu w portfelach inwestycji i oszczędności
2. Korelacja złota z głównymi klasami aktywów była niska zarówno w okresach ekspansywnych, jak i recesyjnych. Inaczej mówiąc, złoto zazwyczaj zachowuje się odwrotnie do giełd, co powoduje, że jest swego rodzaju „bezpiecznikiem” dla inwestorów.
3. Złoto jest bardzo popularną formą lokaty kapitału na całym świecie, choć zwykle stanowi ok. 15-25% oszczędności lub inwestycji. Jednocześnie jest aktywem równie płynnym jak finansowe papiery wartościowe. Złoto możemy kupić i sprzedać bez problemu, praktycznie w każdym miejscu na świecie.
4. Złoto działa nie tylko jako „bezpieczna przystań”. Okazuje się, że poprawia wyniki całych portfeli inwestycyjnych. Jest to związane nie tylko z punktem 2. czyli niską korelacją z giełdami, ale też z długoterminowym, stabilnym wzrostem i przenoszeniem wartości pieniędzy w czasie.

Kolejny złoty rok?

Według World Gold Council rok 2018 będzie również pomyślny dla rynku złota. Można już dziś wskazać kilka czynników, jakie będą determinowały popyt a w konsekwencji wpływały na ceny złota.

Mennica Wrocawska2 previewOczekuje się, że dobra passa w światowej gospodarce będzie kontynuowana także w tym roku. W USA i Europie spada bezrobocie, rosną wynagrodzenia a inflacja jest stosunkowo niska. Zwiększa się więc siła nabywcza ludności i rośnie optymizm. Wysokie tempo wzrostu gospodarczego będą dalej notowały Chiny i Indie, które są największymi konsumentami złota. Ludność będzie miała do dyspozycji coraz więcej wolnych środków finansowych, których część zapewne przeznaczy na zakupy złota w postaci wyrobów jubilerskich. Będą też cieszyć się powodzeniem inwestycje, które pozwalają na zarabianie na wzrostach cen rynkowych złota lub służą zabezpieczeniu wartości majątku finansowego na wypadek kryzysu.
Eksperci spodziewają się, że banki centralne będą prawdopodobnie więcej złota kupować niż sprzedawać. Kontynuacja wzrostu gospodarczego skłoni z kolei narodowych regulatorów do zaostrzenia polityki pieniężnej. Takie oczekiwania dotyczą w szczególności Rezerwy Federalnej, która może w tym roku podnieść stopy procentowe. Jednak ich poziom będzie relatywnie niski z historycznego punktu widzenia, a to oznacza, że popyt na złoto będzie na wysokim poziomie.
Według World Gold Council, gdy realne stopy procentowe na rynku amerykańskim wynoszą od 0% do 4%, zyski z inwestycji w złoto są dodatnie a zmienność jego cen i korelacja z głównymi aktywami finansowymi kształtuje się poniżej średniej długoterminowej. Atrybuty te mają pozytywny wpływ na zachowanie portfela inwestycyjnego w różnych sytuacjach rynkowych.

Rośnie ryzyko na giełdach

mennica aranzacje 14 previewCeny aktywów finansowych osiągnęły w 2017 r. najwyższe poziomy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych wyceny akcji osiągają najwyższe poziomy w historii. Aby zapewnić sobie dodatkowe zyski inwestorzy podejmują dodatkowe ryzyko lokując kapitał w spółki o niższej jakości. W Chinach ceny nieruchomości niemal podwoiły się w ostatnich trzech latach. Mimo tego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że hossa będzie trwać przez cały bieżący rok. Jednak coraz więcej inwestorów zdaje sobie sprawę z rosnącego ryzyka. W tej sytuacji inwestorzy mogą zainteresować się złotem, ponieważ w przeszłości zmniejszało ono straty w portfelach inwestycyjnych podczas kryzysów finansowych.

Świat wyciągnął wnioski z największego w tym stuleciu kryzysu. Dzięki wprowadzonym regulacjom w ostatnim dziesięcioleciu rynki finansowe stały się bardziej przejrzyste i efektywne a produkty finansowe są lepiej dopasowane do inwestorów o różnych preferencjach. Takie pozytywne zmiany wprowadzono także na rynku złota. Londyńskie Stowarzyszenie Rynków Finansowych (London Bullion Market Association) podjęło inicjatywę w sprawie raportowania danych o obrotach handlowych. Z kolei Londyńska Giełda Metali wprowadziła procedury mające na celu poprawę przejrzystości cen i efektywności transakcji na rynku hurtowym.

Rynek dla kupujących złoto rośnie

mennica aranzacje 6 previewIndie są jednym z najbardziej skomplikowanych i rozdrobnionych a jednocześnie nieprzejrzystych rynków złota na świecie. Obecnie tamtejszy rząd podejmuje działania, mające na celu poprawę jego jakości, która polegałaby m.in. na ujawnianiu cen i zwiększeniu płynności. Aby zmniejszyć skalę oszustw wprowadza się obligatoryjne znakowanie biżuterii. Według World Gold Council takie inicjatywy pomagają w tworzeniu bardziej transparentnego rynku złota, co zapewnia uczciwe traktowanie klientów przez branżę jubilerską. W innych krajach likwiduje się bariery w inwestowaniu w złoto. Rząd Federacji Rosyjskiej zgłosił projekt ustawy podatkowej, która wyłączałaby obrót złotem z podatku VAT. Dzięki temu ma szansę powstać nowy, wielki rynek złota.
Instrumenty finansowe oparte na złocie ułatwiają inwestowanie, jednocześnie pozwalając na obniżenie kosztów transakcyjnych i depozytowych. Do takich należą fundusze notowane na giełdach, tzw. ETF (fundusze oparte na złocie) i produkty strukturyzowane. Eksperci przewidują, że pozytywny trend na rynku ETF będzie kontynuowany również w bieżącym roku.

Logo goldenmark