Lublin się bogaci? 27 tys. mkw. powierzchni biurowej przybyło w 2018 roku

Prawie 27 tysięcy metrów kwadratowych powstało w Lublinie tylko w ciągu ubiegłego roku. Dzięki temu miasto plasuje się w czołówce, bo na 7 miejscu pod względem dostępnej powierzchni biurowej w Polsce. A to nie koniec! Planowane są kolejne inwestycje i  rozmowy z zagranicznymi deweloperami. Taka polityka nieruchomości ma pomóc w rozwoju gospodarczym miasta. 


Powierzchnie biurowe sposobem na rozwój miasta

Biurowce o dużej powierzchni przyciągają firmy o zagranicznym kapitale. Na to liczą władze miast, które inwestują w budynki biurowe. Lublin wyraźnie chce przyciągnąć do miasta nowych przedsiębiorców. Powierzchnie biurowe przekroczyły już łącznie 200 tysięcy metrów kwadratowych. Nie jest żadną tajemnicą, że nowe inwestycję przyciągają grubszych graczy. Na to liczą władze Lublina. Deweloperzy zazwyczaj przyciągają nowych najemców, a kolejne firmy chętniej wynajmują biura regionach o rozwiniętej infrastrukturze.   Czeka nas „boom” w sektorze biurowym? Władze miasta stawiają na szybki rozwój. Część biur nie jest jednak do dziś zajęta, a deweloperzy określili procentowy wskaźnik pustostanów, który wyniósł na koniec roku 15%. Daje to inwestorom wręcz natychmiastową możliwość realizowania swoich planów.

Inwestycje, które przyczyniły się do przekroczenia progu 200 tysięcy metrów kwadratowych

Lublin chce się rozwijać poprzez tworzenie nowych powierzchni biurowych dla firm,  przyciągając w ten sposób nowy kapitał i tworząc nowe miejsca pracy. Aby temu sprostać niezbędne były poczynione inwestycje. Największą z nich okazał się biurowiec firmy Orion, gdzie powstało około 18,5 tysiąca metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych, nowoczesnych i dostosowanych do obecnych standardów. Oprócz biur budynek przy ulicy Spokojnej 2 posiada również lokale usługowe o wymaganym standardzie w łącznej powierzchni 3600 metrów kwadratowych. Pozostałe budynki są mniejsze, ale równie nowoczesne. Spółka Centrum Zana wybudowała przy ulicy Kraśnickiej i Nałęczowskiej biurowiec o powierzchni 3500 metrów kwadratowych. Stanął on obok budynku również spółki, który już od roku 2017 oferuje 20 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych biur.
Trzeci budynek o nazwie Point 75 powstał przy Alei Spółdzielczości Pracy. Obiekt oferuje 1800 metrów kwadratowych powierzchni biurowych, a został oddany do użytku przez firmę K-Investment.W 2019 roku planowane są kolejne inwestycje o łącznej powierzchni co najmniej 9 tysięcy metrów kwadratowych. Tak szybki rozwój powierzchni biurowych obserwujemy w całym kraju. Zgodnie z opublikowanym w zeszłym roku raportem firmy Savills w ciągu ostatnich ośmiu lat podwoiliśmy całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej, co pozwoliło nam przekroczyć próg 10 mln mkw. To dowodzi imponującego tempa rozwoju polskiego rynku. Warszawa jest pod względem zasobów biurowych liderem wśród środkowoeuropejskich stolic, ale rosnąca pozycja naszej gospodarki, którą obrazuje chociażby zmiana klasyfikacji Polski w prestiżowych międzynarodowych indeksach ekonomicznych, pozwala nam zacząć porównywać się do miast Europy Zachodniej. W tym kontekście Polska ma nadal sporo do nadrobienia, a tym samym potencjał do dalszego dynamicznego rozwoju. Sprzyja temu wysoka aktywność najemców i inwestorów. Zachowując dzisiejszą dynamikę w przeciągu najbliższych 10 lat nasz rynek biurowy w całej Polsce powinien przekroczyć 24 mln mkw., czyli wciąż niewiele więcej, niż obecnie wynoszą zasoby w samym tylko Monachium, które jest największym rynkiem biurowym w Niemczech” - mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.Nowe powierzchnie biurowe to jednak połowa sukcesu – otwartym pozostaje pytanie o najemców, którzy wypełniać będą te metry kwadratowe. Poprawiająca się infrastrukturalna pozycja Lublina na mapie Polski, spowoduje napływ nowych inwestorów i firm zainteresowanych rozwijaniem swojego biznesu w tej części Polski i Europy. Drogi, kolej, lotnisko to wszystko argumenty ułatwiające podjęcie decyzji o ulokowaniu inwestycji w naszym regionie. Dobre perspektywy widać również na rynku powierzchni magazynowych gdzie nowi operatorzy planują budowę wielu tysięcy metrów kwadratowych centrów logistycznych.Dostrzegając zagrożenia płynące z możliwego spowolnienia gospodarczego, należy z uzasadnioną nadzieją patrzeć na dalszy rozwój szeroko rozumianego rynku nieruchomości w naszym regionie.

Jacek Orzeł

tel. 691 370 470