Słońce na zdrowie

Zmęczenie, sezonowa depresja, nadmiar tkanki tłuszczowej? Jeżeli zimą zwracałeś mniejszą uwagę na dietę i ruch, początek wiosny i nadejście pięknych dni to doskonała okazja, aby odzyskać formę i zadbać o siebie. Zacznij od...przebywania na świeżym powietrzu!

 

Ciesz się słońcem i korzystaj z witaminy D

Potrzebujemy witaminy D, aby pomóc organizmowi wchłonąć wapń i fosforany z naszej diety. Te minerały są ważne dla  kości, zębów i mięśni. Dowiedziono również, że witamina D ma znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu, procesów poznawczych, poprawia koncentrację i pamięć. Warto wiec zapewnić jej odpowiednią ilość każdego dnia. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UVB), witamina D jest produkowana w naszym organizmie. Obliczono, że niezbędne jest przebywanie na słońcu 15 minut dziennie, w godzinach 11:00 – 15:00, minimum 3 razy w tygodniu, aby zapewnić sobie odpowiednią syntezę witaminy D w organizmie. Jednak styl życia i zmienność pogody sprawiają, że regularne wystawianie skóry na słońce staje się coraz mniej możliwe. Nie spędzamy na świeżym powietrzu wystarczająco dużo czasu, tym bardziej w godzinach słonecznych. Zamknięci w biurach i domach zajmujemy się codziennymi obowiązkami, do sklepów i szkół dojeżdżamy samochodem, przerwy spędzamy w restauracjach, a na spacery zostaje nam niewiele czasu. Dlatego warto uzupełniać swoją dietę w produkty zawierające witaminę D. Może to być olej z wątroby ryb, tłuste ryby (łosoś, śledź, tuńczyk), jaja czy mleko. Na przykład 100 g łososia z grilla zawiera około 15 do 23 μg witaminy D. Osoby, które zmagają się ze słabą odpornością, złą koncentracją, stanami depresyjnymi i przewlekłym zmęczeniem, mogą skonsultować z lekarzem znaczenie dodatkowej suplementacji witaminy D oraz jej odpowiednią dawkę.

Wyjdź na zewnątrz

kwiecie wit 3 fot 1Oprócz tego starajmy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, przesiądźmy się z czterech kółek na dwa, wykorzystajmy dłuższe wieczory na energiczny spacer, a weekend na wypoczynek w naturze. Wiele badań wykazało, że samo spędzanie czasu z naturą – nie koniecznie w dzikim lesie  czy dalekich górach, ale także w miejskim parku lub nad stawem - może zwiększyć kreatywność i funkcje poznawcze.

Czy wiesz, że każde pół godziny spaceru pozwala spalić ponad 100 kalorii, a 370 kalorii spalimy co każde pół godziny jazdy rowerem?  Zwiększ swój czas chodzenia, jazdy na rowerze, biegania i zabawy  z dziećmi na świeżym powietrzu, zmniejszając ryzyko chorób, otyłości i depresji. Wykorzystaj piękną pogodę i ciesz się wszystkimi korzyściami zdrowotnymi, jakie natura ma do zaoferowania.