Perfekcyjnie trafiać w 10

Wymagać dobrej roboty to normalne

„Po prostu wymagam od ludzi dobrej roboty. Przecież nie oczekuję nic nadzwyczajnego – chcę, aby było zrobione porządnie. Jak ktoś robi coś nie tak, nie dotrzymuje, jakości, terminu, słowa to jestem na to uczulony.  Budzi to we mnie frustrację, nerwy. Oj potrafię być wtedy nieprzyjemny, ironiczny i powiedzieć coś tak, że da mu „popalić”. 

Czy to opis dobrego menedżera, kierownika, lidera w pracy czy nawet w rodzinie? To słowa menedżera, który trafił do mnie na sesje coachingowe. Cel - poprawienie relacji w swoim zespole, bo obecne skutkują słabszymi wynikami pracy zespołu. Taki paradoks – nacisk na jakość powoduje pogorszenie jakości.

Czy Ty masz skłonności do bycia perfekcjonistą? 

A może nim jesteś? Często słyszymy „zrób to na SUPER”, „robota - mucha nie siada”, „ zrobione na zicher” „jak amen w pacierzu”, „na sto procent”. Czy działanie w taki sposób jest dobre, czy nie? Zgodnie z definicją, perfekcjonizm to postawa człowieka, który stawia dokładność wykonywanych czynności na najwyższym miejscu.

Co to daje, gdy stawiasz dokładności na najwyższym miejscu:

  • wysoką jakość wykonanej przez Ciebie pracy
  • dotrzymywanie słowa i dotrzymywanie terminów
  • zaufanie do Ciebie, że jak powiedziała(e)ś, to zrobisz i to tak, że nie będzie wstydu

A co to zabiera i w czym ogranicza:

  • obniża elastyczność działania (działasz według schematu) i blokuje kreatywność
  • powoduje słabe relacje z ludźmi (liczy się robota, a nie oni ), brak zrozumienia, obniża empatię i otwartość
  • jest przyczyną odwlekania spraw – to, co już masz nie jest wystarczająco dobre, ciągle potrzebujesz zrobić to lepiej
  • przynosi stres i frustrację, gdy coś idzie niezgodnie z planem (a często tak idzie)
  • przynosi lęk przed oceną, bo co inni powiedzą jak to takie niedoskonałe
  • koncentruje uwagę na brakach i błędach zamiast na pozytywach – perfekcjonista rzadko chwali siebie i nie chwali tez innych (przecież dobra robota to standard)
  • blokuje naturalność, słuchanie siebie, swoich emocji i potrzeb

Świat jest daleki od perfekcjonizmu

Ta druga lista powyżej jest znacznie dłuższa.  Świat jest pełen kolorów, cieni, blasków, nieoczekiwanych zdarzeń, niedopowiedzeń, zaskakujących zjawisk i sytuacji. Jeżeli można powiedzieć, że jest doskonały, to w swojej niedoskonałości i zmienności. Jedyną rzeczą pewną jest zmiana (oprócz śmierci i kontroli skarbowej, jak wiadomo).  Zatem bycie perfekcyjnym jest niezgodne z naturą i naturalnym biegiem zdarzeń.

10Zamiast być lepszy w jednej sprawie o 100%  -  bądź lepszy w 100 sprawach o 1%

Takie powiedzenie usłyszałem kiedyś w kontekście biznesu, ale pasuje też do wielu aspektów życia. Jeden ze znajomych przedsiębiorców, prowadzący kilka biznesów powiedział mi ostatnio: „patrz jak to jest - biznesy, w których bardzo cisnę, na jakość nie zarabiają na siebie, a te gdzie mam dużo elastyczności są dochodowe”. 

Działając nieperfekcyjnie może będziesz perfekcyjnym liderem J

Jakie wnioski dla menedżera – perfekcjonisty? Chcesz być bardzo dobry!?  Bądź dobry w zarządzaniu zespołem. Buduj zespół, w którym panuje zaufanie, dobre relacje, a ludzie pracują dobrze nie, dlatego, że muszą, tylko dlatego, że chcą tak pracować.
Aby mieć taki zespół, trzeba:

  • rozumieć ludzi i dostrzegać ich różnorodność
  • poznać ich lepiej, dowiedzieć się o nich więcej, posłuchać, co mają do powiedzenia – bez tego nie można zbudować zaufania
  • dostrzegać i chwalić za to, co jest zrobione dobrze, zamiast tylko wytykać niedociągnięcia. To zresztą trzeba zacząć od siebie, bo jak nie umiesz chwalić siebie to nie będziesz chwalić innych

 Nigdy nie ma stuprocentowego przepisu na sukces

 Są tylko zasady, których przestrzeganie zwiększa szansę na ten sukces. W pracy z zespołem do tych zasad należy budowanie zaufania, zaangażowania, odpowiedzialności i umiejętność wyciągania na wierzch i rozwiązywania konfliktów. Wszystkie to wymaga elastyczności i reagowania na zmienność i różnorodność.  Tak jak w sporcie, należy się kierować pracą nad wieloma skutecznymi zasadami działania, a nie na wyniku (posłuchajcie, co mówi o tym Kamil Stoch po każdym skoku). Wielkie parcie na strzelenie 10 przynosi odwrotny skutek, ale opanowanie podstawowych zasad i strzelanie zgodnie z tymi zasadami daje na tą dziesiątkę dużą szansę.  

Pozdrawiam
Andrzej Cieplak
Mentor, coach ACC, trener, autor książek
email: andrzej@cieplak.com
www.andrzej.cieplak.com

PS

  1. Test „Perfekcjonizm – czy dotyczy także Ciebie?” znajdziesz na:: http://andrzej.cieplak.com/test-perfekcjonizm-czy-dotyczy-takze-ciebie/
  2. Jeżeli zainteresował Cię ten tekst i chcesz regularnie otrzymywać moje artykuły, wejdź na http://eepurl.com/GTEWf i zapisz się do newslettera