Okiem przedsiębiorcy - czego nauczył mnie rok 2020?

Pandemia COVID-19 miała katastrofalny wpływ na światową gospodarkę, a najbardziej odczuły to małe firmy. Trudna, nagła sytuacja w biznesie wymusiła na wielu osobach obranie nowych kierunków rozwoju, pracy i planowania przyszłości. Wnioski tych, którym udało się wyprowadzić firmę na prostą i z powodzeniem kontynuować swoje zawodowe życie, mogą pomóc przetrwać tę lub każdą przyszłą burzę niejednemu przedsiębiorcy. Sprawdźmy, jakie lekcje przyniósł biznesowi rok 2020.

Dla bezpieczeństwa: zawsze miej pod ręką plan B.

Nie można w życiu wszystkiego przewidzieć. Dlatego, szczególnie w sytuacji, kiedy odpowiadasz za innych ludzi i ich pracę, procesy produkcyjne, projekty oraz inwestujesz pieniądze, miej plan awaryjny, który uruchomisz, kiedy z przyczyn niezależnych twoje działania zostaną przerwane, zatrzymane, cofnięte. Mogą to być środki na tzw. czarną godzinę, plan wymiany zasobów ludzkich pomiędzy działami, plan minimalny sprzedaży, który pozwala utrzymać stanowiska pracy, rozsądne umowy z dostawcami mediów i usług, które można wstrzymać, zawiesić lub ograniczyć, regularne odbywanie szkoleń z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz procesami w kryzysie czy też wykupienie ubezpieczeń pod poszczególne aktywa oraz działania firmy.

Fundusz awaryjny i poduszka finansowa to dwie formy zabezpieczenia, których brak może nawet z błahego i tymczasowego powodu doprowadzić nas do punktu 0. Fundusz awaryjny to środki, które możesz przeznaczyć np. na naprawy w firmie np. systemu informatycznego czy służbowego samochodu. Wydatek, w zależności od awarii może pokrzyżować plany i ciągłość pracy, dlatego dobrze jest mieć odłożone środki na takie niespodzianki. Poduszka finansowa natomiast pozwoli przetrwać dłuższe przestoje w płynności finansowej. Jej wysokość powinna być uzależniona od minimalnych kosztów, które ponosisz w firmie na jej utrzymanie i być co najmniej trzykrotnością ich sumy. Załóżmy, że przy minimalnym planie przetrwania (opłaty za proces sprzedaży, produkcji, wynagrodzeń, abonamentów, podatków itd.) wynosi 30 000 zł miesięcznie. Trzymiesięczna poduszka powinna wynosić zatem 90 000 zł.

Plan B biznesowe lekcje

Dla sukcesu finansowego: poszerzaj i różnicuj swoją ofertę oraz buduj przychód pasywny.

Sprawdzona szkoła ostatnich lat uczy, żeby specjalizować się jako ekspert w danej niszy, co oczywiście przynosi mnóstwo korzyści finansowych. Jestesmy postrzegani jako specjaliści, stajemy się autorytetami, łatwiej zdobywamy ciekawe i atrakcyjne finansowo współprace, zlecenia oraz nieustannie się rozwijamy. Jednak rok 2020 zrobił wszystkim ekspertom psikusa, kiedy okazało się, że na wiele dóbr i usług spadł popyt. Posiadanie pasywnego dochodu lub możliwości dostosowania oferty do sytuacji było jednym z kół ratunkowych, które pozwoliły wielu osobom, szczególnie freelancerom i mikro przedsiębiorcom, utrzymać się na powierzchni.

Jeżeli oferujesz usługi, zastanów się, jak możesz przekształcić je w produkt? Może seria kursów online? Może współpraca z marką produktów, których używasz do wykonywania swojej pracy lub własny projekt danego produktu czy aplikacji np. przewodnik turystyczny może wydawać przewodniki w formie e-booków i filmów video, wydać serię puzzli czy gier edukacyjnych związanych z architekturą, historią czy geografią, prowadzić sklep online z pamiątkami, prowadzić szkolenia i zajęcia online dla szkół lub biur podróży itp. W zakładzie fryzjerskim możesz prowadzić zdalne lekcje i pokazy oraz otworzyć sklep z artykułami do pielęgnacji włosów lub wprowadzić usługę fryzjerstwa mobilnego (tzw. dojazd do klienta). Prowadzisz butik odzieżowy w swoim mieście? Zaproponuj klientom stylizację na każdy tydzień, dzień czy okazję w roku i wydaj album ze zdjęciami lub poradnik stylu. Jesteś kucharzem? Możesz warto pomyśleć o cateringu lub dietach pudełkowych, które są dostępne tylko w dużych miastach. Zajmujesz się dystrybucją zagraniczną produktów fizycznych? Zastanów się, jakie inne kompetencje zdobyłeś na przestrzeni lat, które możesz przekuć w nową formę zarobku.

Osiąganie dochodu pasywnego wymaga inwestycji na początku, ale rezultaty są tego warte. Pasywny dochód nie musi wiązać się z Twoją codzienną działalnością i pracą. Możesz być po prostu inwestorem w projekcie, z którego otrzymujesz prowizję lub też wykorzystać swoje talenty lub aktywa do budowania dochodu pasywnego w wolnym czasie. Na specjalnych serwisach np. shutterstock, możesz sprzedawać zdjęcia, filmy lub ścieżki dźwiękowe. Wynajem nieruchomości jest jedną z najkorzystniejszych form zarobku pasywnego, a na drugim miejscu w statystykach pojawiają się ebooki i kursy online. Spakuj swoją wiedzę w wybraną formę i podbijaj świat online.

Zacznij od małych kroków, analizy i planów, ale nie pozwól już sobie na zjadanie ryb tylko z jednej rzeki. Ona zawsze może niespodziewanie zmienić bieg.

Dla satysfakcji i zdrowia:

Nie wiemy jak długotrwałe będą skutki pandemii COVID-19 ani jakie będą warunki gospodarcze po kryzysie. Wiemy natomiast, że trudne jest funkcjonowanie w takim kryzysie, szczególnie kiedy nie jesteśmy w żaden sposób na niego przygotowani. Nigdy nie jest za późno na optymalizowanie swoich działań, więc należy już teraz zadbać o wzmocnienie i poprawę kondycji firmy. Jej sytuacji finansowej, elastyczności technologicznej, możliwości rozbudowy oferty oraz nastrojów i motywacji pracowników, zespołu. Wyciągnij wnioski, przygotuj swoją firmę i zadbaj o to, aby sen Twój oraz Twojego zespołu był spokojny.