Jak to ponownie zorganizować? - czyli pocovidowa logistyka firmy

Kryzys, jaki dosięgnął polską i światową gospodarkę, niechlubnie zapisał się na kartach historii. Byliśmy jego świadkami. Na naszych oczach, w ciągu kilku dni, zamarło życie zawodowe i towarzyskie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa zostawaliśmy w domu, wychodziliśmy tylko po najpotrzebniejsze produkty i, kto musiał, do pracy. Większość obowiązków wykonywaliśmy z domu, zdalnie. Kina, galerie handlowe, place zabaw – były pustymi miejscami i przypominały niemalże relikty jakiejś innej, poprzedniej cywilizacji.

 

Powoli pojawia się światełko w tunelu. Wracamy do normalności – stopniowo otwieramy punkty usługowe: salony fryzjerskie, restauracje. Rozmrażamy gospodarkę. Jakie nowe zasady trzeba będzie wprowadzić w firmie? Jak bardzo zmieni się każda z branż?

BEZPIECZEŃSTWO PRACOWNIKÓW

Twoim głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom. Musisz wzmocnić standardy higieniczne, czyli zapewnić podwładnym odpowiednie środki dezynfekujące ręce, maseczki, przyłbice, rękawiczki. Jeśli pozwala na to wielkość biura, właściwym działaniem może być także ustawienie biurek w większej odległości od siebie. Kolejnym elementem dbania o bezpieczeństwo pracownika jest ozonowanie pomieszczenia w czasie przerwy lub po godzinach pracy. Koszt zakupu jednego generatora ozonu wynosi około 1200 zł, ale dzięki temu Twój pracownik będzie czuł się przez to bezpieczniej a jego praca stanie się wydajniejsza. Naszym zdaniem taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna.

Organizując pracę w biurze, popracuj nad wprowadzeniem niektórych zakazów, które nie przeszkadzałyby w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Jeśli pracownicy przebywają w różnych gabinetach/pokojach/pomieszczeniach, to przedyskutuj z nimi opcję pracy wyłącznie w swoim pokoju. Informację, jak również dokument można przesłać mailowo. Innym rozwiązaniem jest po prostu wykonanie telefonu z prośbą o pomoc do kolegi lub koleżanki z drugiego pokoju.

CZY SAMEMU MOŻNA WSZYSTKO ZORGANIZOWAĆ?

Jeśli nie wiesz, jakie maseczki kupić albo gdzie w zakładzie pracy lub sklepie ustawić dozownik z płynem antybakteryjnym, zwróć się do specjalistów w tej branży. Nawiąż kontakt z firmami sprzątającymi lub firmami zajmującymi się sprzedażą urządzeń i profesjonalnej chemii. Doradcy przeprowadzą Cię przez każdy etap właściwego zabezpieczenia miejsca pracy: począwszy od wyboru profesjonalnych maszyn czyszczących, skończywszy na właściwym ustawieniu i oznaczeniu miejsca z płynem do mycia rąk.

36,6oC

Pamiętasz ile wynosi właściwa, podręcznikowa temperatura ciała zdrowego człowieka? Około 36,6o C. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ wiele firm decyduje się na badanie temperatury swoim pracownikom po ich wejściu na teren zakładu pracy. Nie trzeba nawet zatrudniać lekarza, który badałby każdego z nich. Taką funkcję może pełnić ochroniarz, dozorca budynku lub inny wyznaczony do tego pracownik. Na rynku dostępne są termometry bezdotykowe, które mierzą temperaturę w zaledwie kilka sekund. Posiadają one czujniki podczerwieni, które odczytują temperaturę ze środka czoła, bez kontaktu ze skórą badanego - bezpiecznie i komfortowo.

Jednym z objawów zarażenia Covid-19 jest podwyższona ciepłota ciała. Jeśli codziennie będziemy badać temperaturę pracowników, zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się wirusa w naszej firmie.

AdobeStock 329695901

ELASTYCZNOŚĆ W FUNKCJONOWANIU

Jako pracodawcy, musimy zrozumieć, że społeczeństwo nigdy wcześniej nie znalazło się w takiej sytuacji. Jest to zjawisko nowe i każdy musi się do niego przyzwyczaić. Nie dziwmy się, gdy wśród zespołu naszych pracowników znajdzie się osoba, która będzie, po prostu, bała się wrócić do pracy stacjonarnej. Taki człowiek może deklarować gotowość do pracy każdego dnia, może wykonywać rzetelnie swoje dotychczasowe obowiązki, ale jeszcze przez pewien czas będzie chciał pracować zdalnie w domu. Głupotą byłoby zwalniać go, kiedy się stara, pozyskuje nowych klientów, zapewnia firmie wysokie przychody. Lepszym rozwiązaniem jest dogadanie się z taką osobą. Zarówno Ty – jako pracodawca, jak również on – pracownik, możecie pójść na ustępstwa, uzgodnić elastyczne warunki współpracy. Na przykład: może on pracować z domu, ale dwa razy w tygodniu powinien przyjechać do biura. W kolejnym miesiącu może to być 3 dni pracy stacjonarnej. I w ten sposób pracownik ponownie wróci za firmowe biurko. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju pracy. Kierowca autobusu albo kurier nie może pozwolić sobie na takie rozwiązania.

PAMIĘTAJ O SPRZEDAŻY INTERNETOWEJ

O rozwoju branży e-commerce pisaliśmy już w poprzednim wydaniu. Sprzedaż online przeżywa obecnie największy rozkwit. Klienci, którzy nigdy nie robili zakupów przez internet, w ciągu kilku tygodni decydowali się na właśnie taką formę nabycia produktów. Jeśli oprócz otrzymania wartościowego towaru, towarzyszyła im fachowa obsługa, zainteresowanie ze strony firmy, z pewnością do takiego sklepu internetowego będą wracać nawet po zakończeniu pandemii. Postaraj się znaleźć w tym szansę dla Twojej firmy. Stwórz dział, który będzie obsługiwał klientów dokonujących zakupów wyłącznie drogą internetową. Czasami wystarczy zatrudnienie dwóch lub trzech nowych pracowników do kompletowania zamówień, obsługi mailowej i telefonicznej, a przychody firmy mogą wzrosnąć również trzykrotnie.

Jak widzisz, ponowna organizacja pracy w firmie nie jest prosta i wymaga wdrożenia nowych rozwiązań, zainwestowania pieniędzy. Naszym zdaniem, fundamentem firmy są ludzie – w pierwszej kolejności trzeba zadbać o ich potrzeby i bezpieczeństwo. Każdy pracownik musi wiedzieć, że jego prośby zostały wysłuchane, przemyślane i wdrożone. Dopiero później można myśleć o rozbudowie biznesu, na przykład o dział sprzedaży online.