Które spółki zyskają po rozprawieniu się z pandemią COVID-19? Im nie straszny jesienny powrót pandemii

Pandemia COVID-19 dotyka wszystkich sektorów światowej gospodarki. Jednakże nie wszystkie branże radzą sobie równie dobrze w nowych warunkach. Na giełdach widać, które firmy doświadczają największych spadków, a które z nich odnotowują lepsze wyniki pomimo obaw związanych z pandemią.

Które firmy źle sobie radzą w nowych warunkach?

Akcje praktycznie wszystkich firm z portfela blue chips spadły na wartości. Stosunkowo niewielkie straty doświadczył Cyfrowy Polsat, CD Projekt, Orange oraz Dino – te firmy wypadają stosunkowo mocno na tle pozostałych przedsiębiorstw składających się na portfel blue chips. W o wiele gorszej sytuacji są koncerny paliwowe (Orlen i Lotos) oraz energetyczne (PGE i Tauron). Podobne wyniki odnotowały również spółki górnicze – JSW oraz PGNIG. Z uwagi na długotrwały i poważny charakter pandemii COVID-19 nie możemy liczyć na szybkie odbicie. Poszukiwacze okazji na giełdach powinni skierować swoje spojrzenia w stronę innych firm.

Długotrwałe skutki pandemii na polskim rynku

Dopóki wirus nie zostanie opanowany, zagraniczni inwestorzy nie będą skłonni do inwestowania swojego kapitału w polskie przedsiębiorstwa. Tak więc zarówno firmy działające w branży wydobywczej, jak i podmioty finansowe – przede wszystkim PZU oraz banki szybko nie zaczną odrabiać strat. Przestoje w chińskich fabrykach oraz ograniczony popyt na węgiel i miedź to główne powody, dla których sytuacja spółek wydobywczych będzie się pogarszać. To właśnie sytuacja w Chinach będzie w znacznym stopniu wpływała na stabilność takich firm jak CCC oraz LPP, gdyż to z tego kraju pochodzi znacząca ilość dostarczanych towarów.

Które spółki zyskają str.4 5 2

Z kolei stan epidemiologiczny na terenie Europy Środkowej decyduje o ilości klientów odwiedzających galerie handlowe. Dalsze losy firm odzieżowych zależą przede wszystkim od tego, kiedy chińskie fabryki wznowią produkcję na normalnym poziomie. Oprócz tego w lepszej pozycji znajdą się przedsiębiorstwa, które skutecznie wykorzystują możliwości oferowane przez handel elektroniczny, czyli e-commerce.

Branże, które skutecznie dostosowały się do nowej sytuacji

Pandemia COVID-19 zmusiła firmy do wdrażania na szeroką skalę technologicznych rozwiązań umożliwiających pracę zdalną. Jedynie takie przedsiębiorstwa są w stanie utrzymać swoją aktywność biznesową na zbliżonym poziomie do tego sprzed wprowadzenia ograniczeń. Po pierwszych miesiącach pandemii można było zaobserwować, które branże są najlepiej usytuowane, aby odnosić sukces w obecnych warunkach. Są to przede wszystkim firmy z sektora e-commerce, a w szczególności spółki e-grocery. Szybko rosną firmy z branży gastronomicznej, które oferują możliwość zamawiania jedzenia przed Internet. Glovo, Wolt, Pyszne.pl oraz UberEats to firmy, które można uznać za zwycięzców w czasach pandemii COVID-19.

Które spółki zyskają str.4 5

Czy branża energetyczna szybko odrobi straty po opanowaniu pandemii?

Kłopoty spółek energetycznych nie są ściśle związane z koronawirusem. Ich problemy wynikają przede wszystkim z rosnących cen wytwarzania energii przy użyciu węgla oraz innych surowców mało przyjaznych dla środowiska. Jeżeli pandemia nie zdewastuje polskiej gospodarki, to po jej wygaśnięciu kurs akcji firm energetycznych powinien stosunkowo szybko wrócić to poziomu sprzed wybuchu COVID-19.

Znacznie istotniejsze dla sytuacji finansowej tych spółek są decyzje podejmowane przez rząd, jeżeli chodzi o tworzenie narodowych czempionów. Potencjalne fuzje firm z sektora węglowego i energetycznego mają o wiele większy wpływ na kurs akcji przedsiębiorstw z tych branży.