#ZOSTAŃWDOMU I ZARABIAJ - POMYSŁY NA DODATKOWĄ PRACĘ W DOBIE KRYZYSU

Pandemia koronawirusa to nie tylko kryzys zdrowotny - miliony ludzi na całym świecie odczuły skutki pandemii w swojej kieszeni. Praca w krótszych godzinach, zmiana wzorców pracy, obniżenie zarobków, premii czy też całkowita utrata dotychczasowej posady. Jeśli jesteś jedną z tych osób, być może szukasz dodatkowych form zarobku, które pomogą przetrwać trudny czas lub odkryć nową drogę kariery zawodowej na przyszłość. Przygotowaliśmy więc listę pomysłów na pracę zdalną, które możesz przekuć w atrakcyjne źródło dochodu.

 

Zostań ekspertem online w swojej dziedzinie.

Zastanów się, czy twoje dotychczasowe doświadczenie i kwalifikacje pozwalają na samodzielne udzielanie rad lub wspieranie innych osób czy firm w danym obszarze? Jeśli tak, zostań ekspertem online w swojej branży. Postaw prosta stronę internetową, załóż profesjonalne konto na Linkedin i działaj aktywnie w grupach tematycznych, pisz artykuły, udzielaj rad oraz przede wszystkim ogłaszaj się w internecie!Przygotuj e-book poradnik dotyczący twojej niszy. Zacznij prowadzić bloga. Wysyłaj swoje propozycje współpracy. To wymaga czasu i jest działaniem długofalowym, ale lepiej działać od razu niż siedzieć z założonymi rękoma. Zapytaj w lokalnym radiu lub gazecie czy nie potrzebują informacji na dany temat, chętnie dzieli się wiedzą, jakie potrzeby rozwiązujesz. Podawaj swój numer telefonu i adres strony www, aby ludzie mogli cię szybko znaleźć.

Zarabiaj na pisaniu.

Jeżeli masz lekkie pióro i lubisz pisać podejmij pracę jako copywriter. Wielu doświadczonych freelancerów ma stałych klientów i konkurencja jest spora, ale wciąż pojawiają się nowi zleceniodawcy. Z branży, w której posiadasz doświadczenie możesz zrobić swoją drogocenną niszę. Przygotuj dwa - trzy artykuły o danej tematyce, zaprezentuj swoją wiedzę w prezentacji czy atrakcyjnym liście motywacyjnym i proponuj swoją współpracę adekwatnym firmom. Przeglądaj portale ogłoszeniowe i zostawiaj oferty na grupach freelancerskich i copywriterskich np. na Facebooku.

Zostań wirtualną asystentką/asystentem.

To zawód zdominowany przez kobiety, ale każdy kto szybko się uczy, zna nowe technologie, sprytnie porusza się w internecie i rozumie zasady wysokiej jakości obsługi klienta, powinien doskonale odnaleźć się w tej roli. Wirtualni asystenci, nazywani w skrócie VA, to niezależni, najczęściej samozatrudnieni kontrahenci, którzy pracują zdalnie i przy użyciu własnych zasobów zapewniają specjalistyczne wsparcie dla różnych projektów w biznesie swojego zleceniodawcy. Obowiązki wirtualnej asysty mogą obejmować działania administracyjne, jak obsługa poczty mailingowej, rezerwacja biletów, prowadzenie baz danych, jak również kreatywne: organizowanie spotkań i eventów, pisanie artykułów, prowadzenie profili na social mediach, montowanie nagrań czy moderowanie stron internetowych. Wirtualna asystentka jest osobą kontaktowa, dobrze zroganizowaną, wszechstronną. Myślisz, że masz kompetencje, aby podjąć się takiej pracy? W dobie przeorganizowania trybu pracy i organizowania wielu rzeczy zdalnie, firmy mogą potrzebować tego rodzaju wsparcia.

Zarabiaj na ankietach online.

Jeśli chce zainwestować mniej czasu w pracę, a zarobek traktujesz, jako dodatkowe źródło dochodu, możesz zarabiać wypełniając ankiety online. W zależności od czasu, można wypełnić dziennie nawet kilkaset ankiet. Praca jest wynagradzana przelewem na konto bankowe lub PayPal, albo w formie bonów czy voucherów do sklepów. Zanim założysz konto, na jednej ze stron zajmujących się badaniami online, przeczytaj regulamin i upewnij się, że odpowiadają ci warunki współpracy.

Zostań tłumaczem, transkrybentem lub korektorem.

Kolejna propozycja pracy ze słowem pisanym. Dla osób znających języki obce, tłumaczenia to świetny sposób na zdalny zarobek. Możesz też spróbować swoich sił w transkrypcjach oraz korekcie tekstów. W sieci znajdziesz wiele informacji dotyczących tej formy pracy, dowiesz się na co należy zwrócić uwagę. Warto korzystać także z grup tematycznych, na których początkujący i zaawansowani korektorzy oraz redaktorzy pomagają sobie wzajemnie i dzielą się doświadczeniem. Zlecenia dotyczące pracy z tekstem nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób z wykształceniem polonistycznym, dziennikarskim czy edytorskim. Jeżeli masz lekkie pióro, lubisz słowo pisane, potrafisz wyłapywać błędy, piszesz z reguły poprawnie to warto spróbować doszlifować ten talent.

Zarządzanie mediami społecznościowymi.

W mediach społecznościowych czujesz się jak ryba w wodzie? Wykorzystaj ten dryg i pomóż portalom, blogerom, firmom zaistnieć w tym świecie! Poszukaj ogłoszeń dotyczących social mediów. Administrowanie i moderowanie profili, które polega na planowaniu, udostępnianiu postów, odpowiadaniu na komentarze, wykonywaniu prostych grafik lub wyszukiwaniu ciekawych zdjęć na stockach może być przyjemnością, za którą idą dodatkowe złotówki. Na miesięcznym moderowaniu profilu można zarobić od kilkuset złotych w górę.

Sprzedawanie grafik i zdjęć.

Jeżeli tworzysz ilustracje lub grafiki, to otwiera się przed tobą dodatkowy obszar do pracy zdalnej, który mimo dużej konkurencji wciąż jest niezaspokojony. Plakaty, ulotki, infografiki, obrazy na potrzeby social mediów, okładki ebooków, to tylko niektóre materiały graficzne, na jakie jest zapotrzebowanie wśród większych i mniejszych firm. Sposobem na dodatkowe pieniądze jest sprzedawanie swoich zdjęć na stockach. To bardziej forma drobnego zarabiania pasywnego, ale jeżeli masz dużo czasu i robisz ładne fotografie, warto spróbować.

Jednorazowa wyprzedaż.

Z początkiem kwarantanny ludzie podzielili się na tych, co remontują i na tych, którzy robią generalne porządki. Być może jesteś w tej drugiej grupie i przy okazji sprzątania odkryłeś wiele dobrej jakości rzeczy, których nie używasz i nie potrzebujesz, jak np. zadbane ubrania, książki, płyty, nieużywane konsole do gier, zabawki, z których wyrosły dzieci, niepotrzebny aparat, rowerek do ćwiczeń, jakaś nie powieszona od roku półka, doniczki, serwis, trzecie żelazko, za małe łyżwy itp. Każdego dnia poświęć chwilę na dokładne obejrzenie kilku przedmiotów, wyczyszczenie ich, wyprasowanie, zmierzenie i przygotowanie dobrych zdjęć oraz opisów. Sprzedaj je na aukcjach olx lub allegro, a także na grupach na Facebooku. Wcześniej czy później zamiast zalegających po kątach przedmiotów uzbierasz pokaźna sumkę, która z pewnośćią przyda się w tych trudnych czasach na niespodziewane wydatki.

Wyprowadzanie psów, pielęgnacja ogrodów, trawników.

Fizyczna praca na świeżym powietrzu spodoba się tym, których codzienność w ostatnich tygodniach ograniczyła się do kilku tych samych ścian. Jeżeli masz dobry kontakt ze zwierzętami wystaw lokalne ogłoszenie i zaopiekuj się pupilami osób, które jeżdża do pracy, nie mają czasu na długie spacery ze swoimi psami. Pielęgnacja przydomowych ogrodów, strzyżenie trawników, podlewanie i nawożenie kwiatów może okazać się relaksującą pracą. To propozycje lokalne. O te prace należy zabiegać w regionalnych gazetach, stacjach radiowych, poczta pantoflową itd.

Wytwarzaj i sprzedawaj rękodzieło.

Dla uzdolnionych manualnie osób biznesem na ten czas jest szycie i sprzedaż maseczek. Ludzie wolą nosić wielorazowe maseczki z przewiewnych materiałów, które można wyprać niż jednorazówki. Maseczki z motywami z bajek, minimalistyczne, glamour, wzorzyste - to autentyczne potrzeby ludzi, którzy często muszą wychodzić z domu i chcieliby mieć atrakcyjne dodatki do swojej garderoby. Popularne są także eko-torby na zakupy, które można sprzedawać na aukcjach internetowych. Talenty, które do tej pory służyły tylko pasji, można przekuć w zarobek: robienie biżuterii, odnawianie mebli, szycie drobnych akcesoriów (piórniki, kosmetyczki, plecaki, etui na okulary, etui na telefony, szale, torby, maseczki), malowana porcelana i wiele innych. O rękodziele pisaliśmy w poprzednim numerze ML: „Wyroby rękodzielnicze stanowią duży procent dostępnego na rynku towaru. W ciągu ostatnich 10 lat, produkty handmade wracają do łask i zyskują na popularności. Ludzie chcą nie tylko wspierać małe społeczności, lokalnych twórców, i ich talenty, ale także zależy im na wysokiej jakości produktach, unikalnych i niepowtarzalnych.”. Dodatkowo, w dobie kryzysu narodził się gospodarczy patriotyzm, a trend ten ma na celu wspieranie lokalnych produktów i przedsiębiorców. Może warto przekuć pasję w pracę?

Nikt nie wie, jaki będzie wynik pandemii koronawirusa. Niezależnie od niego, dobrze jest mieć perspektywę dalszego rozwoju i pracy. Podczas, gdy zmuszeni jesteśmy do wprowadzania różnych zmian w naszej codzienności i większość osób praktykuje dystans społeczny, postarajmy się zadbać o najważniejsze sfery naszego życia i poczucie bezpieczeństwa. Zamiast czekania na lepsze czasy z założonymi rękoma, weźmy odpowiedzialność za teraźniejszość w swoje ręce. Po przeanalizowaniu sytuacji domowej, kariery, kompetencji i możliwości, może się okazać, że jeszcze wiele dróg stoi przed nami nieodkrytych.

str.38