WSPARCIE SZEFA DLA ZESPOŁU - CO MOŻE ZROBIĆ SZEF, ABY ZMINIMALIZOWAĆ CIĘCIA ETATÓW?

To trudne czasy dla każdego szefa. Strach szaleje na rynkach globalnych, a więc także w miejscach pracy. Zanim zawiesisz wszelkie projekty i przygotujesz wypowiedzenia zastanów się, czy to konieczne i czy nie ma innej drogi.

Analiza budżetu i reorganizacja strategii działania w najbliższych miesiącach może zminimalizować konieczność redukcji etatów. W naszym artykule dotyczącym oszczędności w firmie w dobie kryzysu wspominamy m.in. o dokładnej analizie obecnej sytuacji firmy i przeprowadzeniu przyszłościowych prognoz w różnych wariantach. Liczby zobaczone w raporcie mogą albo zaniepokoić, albo uspokoić. To na ich podstawie należy planować i podejmować dalsze decyzje.

Jeżeli pewne gałęzie twojej działalności zostały zupełnie wyłączone z funkcjonowania np. dział turystyczny czy eventowy, zanim odeślesz swoich pracowników z kwitkiem, zastanów się, czy nie można wykorzystać ich wiedzy i kwalifikacji w inny sposób. To oczywiste, że pracodawca czasami jest zmuczony wprowadzać zmiany w umowach z zatrudnionymi osobami, głównie ze względu na warunki ekonomiczne. Może wtedy zajść potrzeba reorganizacji firmy na różnych szczeblach. Pamiętajmy jednak, że w pewnym momencie kryzys minie i wtedy, lepiej dla pracodawcy, kiedy ma już na pokładzie doświadczony zespół, bez konieczności rekrutacji i pozyskiwania nowych ludzi do poszczególnych zadań. Ludzie są największym zasobem firmy współtworzą ją. Dlatego w interesie zarówno szefów, menadżerów, inwestorów i właścicieli biznesów, jak i pracowników, jest robienie wszystkiego, aby zachować stanowiska pracy.

Być może, na okres tymczasowy, należy wprowadzić zmiany w czasie pracy, obowiązkach, trybie i miejscu wykonywania pracy czy ostatecznie w stawkach (praca zdalna, zmiany obowiązków, zmiana ilości godzin pracy, łączenie projektów itd.). Zmiana obowiązków i przesunięcia w kadrach powinny odbywać się po konsultacji i najlepiej za zgodą zainteresowanych.

Dobrą praktyką jest otwarta dyskusja i wysłuchanie propozycji zespołu oraz swoich innych pracowników. W dobrej wierze należy omawiać obecne i przewidywane skutki COVID-19 dla konkretnych osób i stanowisk w pracy. Korzystaj z pomocy publicznej skierowanej do przedsiębiorców, wprowadź plan oszczędnościowy, zastanów się nad przesunięciami projektów, analizuj na bieżąco płynność finansową, zaporponuj otwarta dyskusję. Zanim wystawisz wypowiedzenia, upewnij się, że to ostateczne rozwiązanie, że zrobiłeś wszystko, aby temu zapobiec.

Zwalnianie ludzi jest trudne i nie ma dobrego sposobu, przekazać taką informację, szczególnie w dobie globalnego kryzysu ekonomicznego. I dlatego teraz, bezpieczeństwo wynikające z posiadania pracy, stanowi wartość wyższą niż kiedykolwiek.