NIGDY NIE ZREZYGNUJEMY ZE WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Odpowiednia pożyczka może być dla przedsiębiorcy szansą na rozwój firmy, a oprocentowanie w wysokości 1,84 % może stać się okazją do wdrożenia dawno planowanych inwestycji. Wyobraź sobie, że właśnie takie oprocentowanie jest możliwe przy kwocie miliona złotych, dzięki której możesz otworzyć firmę na nowe możliwości. Zapytasz: gdzie jest haczyk? Okazuje się, że nie tylko go nie ma, ale wręcz czeka na Ciebie grono specjalistów, gotowych do pomocy. Skąd takie możliwości? Zapraszamy do lektury. O funduszu pożyczkowym opowie Jacek Korzeniak – dyrektor Projektów Europejskich oraz Magdalena Muda – kierownik Funduszu Pożyczkowego.

fundacjaoicpoland

Stabilność i pewność

Pożyczki od 250 tys. zł do miliona złotych oprocentowane jedynie na 1,84%. Jak to możliwe?

ML: W którym roku została założona Fundacja?

Jacek Korzeniak: Działamy od 1990 roku, natomiast od 10 lat działa Fundusz Pożyczkowy. Przez ten czas zainwestowaliśmy w przedsiębiorstwa województwa lubelskiego ponad 25 milionów złotych, czyli około 420 pożyczek. Fundusz cały czas się rozwija. Ostatnio otrzymaliśmy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego i możemy w większym stopniu wspierać przedsiębiorców i udzielać pożyczek nawet do miliona złotych.

ML: Na jaki czas udzielacie Państwo takiego wsparcia?

Magdalena Muda: Mamy dwa produkty. Pożyczkę „Małą” skierowaną do mikro i małych przedsiębiorstw, oferowaną na 5 lat w kwocie do 250 tys. zł oraz Pożyczkę „Dużą”, o którą mogą dodatkowo ubiegać się też średni przedsiębiorcy, do kwoty nawet 1 mln zł i na okres 8 lat.

ML: Kto może skorzystać z takiej pożyczki?

JK: Oferta jest skierowana do przedsiębiorców, którzy mają siedzibę na terytorium województwa lubelskiego. Nasza pożyczka jest alternatywą do kredytu bankowego. Fundusze unijne wspierają biznesmenów, którzy mają utrudniony dostęp do kredytów bankowych, np. z uwagi na koszt kredytu. Ta preferencja jest w sposobie przyznawania, inwestujemy w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, ale też w koszty. Pożyczka jest oprocentowana na 1,8%, czyli ten koszt dla przedsiębiorcy jest niewielki.

#indywidualnepodejście

Proste procedury

Indywidualne podejście do każdego pożyczkobiorcy to gwarancja sukcesu dla obu stron.

ML: Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?

JK: Do każdego wniosku podchodzimy indywidualnie. Wnioski przyjmujemy w sposób ciągły, nie ma określonych terminów. „Żelaznym” dokumentem jest wniosek o pożyczkę, który należy u nas wypełnić i złożyć. Oceniamy przedsiębiorstwo pod kątem projektu, jaki przedsiębiorca chce zrealizować. Bierzemy też pod uwagę zabezpieczenia. Pożyczka to instrument zwrotny.

#prostaprocedura

Uproszczenie procedur

Coś, na czym zależy każdemu przedsiębiorcy. Procedury, to zmora każdego przedsiębiorstwa. Czas, jaki powinno się poświęcać na rozwój firmy, bywa przeznaczony na kwestie formalne. Można to zjawisko zminimalizować.

ML: Jakie to mogą być zabezpieczenia?

MM: To może być, np. hipoteka. Przyjmujemy też zabezpieczenia bezkosztowe dla przedsiębiorców, czyli poręczenia.

ML: Ile czasu trwa procedura przyznania pożyczki?

JK: Od momentu złożenia wniosku do podpisania umowy mija około 2 tygodni, a więc dosyć szybko. Na naszej stronie internetowej, pod zakładką POŻYCZKI, wymienione są wszystkie dokumenty, które trzeba podpisać i złożyć fizycznie u nas w biurze. Najczęściej umawiamy się z zainteresowanymi osobami na konkretny dzień, żeby mogły przyjechać i taki wniosek złożyć.

ML: Obecnie przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie do miliona złotych. Czy taką kwotę oferowaliście od 2010 roku?

JK: Na początku były to względnie niewielkie kwoty, bo do 65 tysięcy złotych. Z czasem udało nam się zwiększyć wielkość pożyczki do 120 tysięcy złotych.

ML: Jakie branże zwracają się do Państwa o wsparcie finansowe w postaci pożyczki?

JK: W większości są to branże usługowe: usługi medyczne, reklamowe, szkolnictwo, branża handlowa i inne. Nie ma tu ograniczenia ani preferencji dla jakichś wybranych branż.

MM: Udzielamy też pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej. Jednym z nich była Kraina Rumianku z Hołowna.

ML: Czy były jakieś osoby, które zgłosiły się po pożyczkę, a które zapadły Państwu w pamięć?

JK: Pamiętam dwie panie z miejscowości w województwie lubelskim, z firmy korepetytorskiej, które dzięki nam otworzyły prywatną szkołę podstawową, a także lokalną, niewielką agencję reklamy, która dzięki szybkiej pożyczce, zrealizowała niespodziewany kontrakt na kilka milionów złotych.

#długiokresspłaty

Długi okres spłaty oznacza większe możliwości i stabilność finansową.

ML: Zaciągnięte zobowiązanie należy spłacić. Czy można to zrobić od razu, czy rozkładacie to Państwo na raty?

MM: Nasz klient ma możliwość spłaty pożyczki w miesięcznych ratach. W ciągu 5 lat, pożyczkobiorca ma do zapłaty 60 rat. Zdarza się, że firmy, które mają duży przypływ gotówki, spłacają wszystko od razu. Nie ma dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę.

ML: A co jeśli komuś nie uda się spłacić wszystkiego na czas?

MM: Dajemy dodatkowe 90 dni, żeby mógł się ze swoich zaległości wywiązać. Na pewno chcemy się z takimi osobami porozumieć, zanim podejmiemy inne kroki.

tabelka

Powyższa symulacja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ostateczna decyzja zależy od oceny zdolności kredytowej.

#rozwój

Możliwości dla mniejszych firm, dopiero rozwijających swoją działalność, również istnieją.

ML: Co jeszcze oferujecie?

JK: Mamy wiele programów dotacyjnych dla powstawania nowych przedsiębiorstw. Zrealizowaliśmy kilkanaście takich projektów, do tego mieliśmy oddzielny fundusz pożyczkowy dla osób, które planują założyć działalność gospodarczą. Ten instrument jest teraz wygaszany. Z takiej pomocy, od 2000 roku, skorzystało ponad 500 podmiotów, które działają na rynku. Teraz realizujemy trzy projekty, w ramach których udzielimy ponad 200 dotacji.

#startup

Wsparcie dla innowatorów

Być może jesteś na etapie wdrażania nowych pomysłów, a największą przeszkodą w ich realizacji jest właśnie brak funduszy. Teraz to już nie jest problemem.

ML: Niewątpliwie wartością w Państwa działalności jest to, że wspieracie lubelskich przedsiębiorców.

JK: Dotacje i pożyczki trafiają na do województwa lubelskiego. Jesteśmy też platformą startową dla start-upów, które mogą się do nas zgłaszać z całego obszaru Polski i nie tylko, a my umożliwiamy im działalność na terenie Polski Wschodniej. Cieszy nas to, że większość z nich rejestruje się w Lublinie. Wyinkubowaliśmy 40 podmiotów, z czego już dziś 11 otrzymało milion złotych na dalszy rozwój, a pozostałe są w trakcie ubiegania o środki.

ML: Słowa, że wspieracie lubelskich przedsiębiorców, nie są słowami rzucanymi na wiatr. Państwo naprawdę to robicie!

JK: Wspieramy przedsiębiorczość w zakresie rozwoju kompetencji, poprzez szkolenia, doradztwo, narzędzia do oceny kompetencji menadżerskich, gry symulacyjne dla szkół, po instrumenty twarde: dotacje, pożyczki dla rozwój dalszej działalności.

ML: Gry symulacyjne dla uczniów?

MM: Tak, już w latach dziewięćdziesiątych pomagaliśmy wprowadzać do szkół przedmiot „Podstawy przedsiębiorczości” i opracowaliśmy pierwsze podręczniki.

ML: Jak postrzegacie firmy i prowadzenie biznesów w województwie lubelskim?

JK: Obserwujemy mocny rozwój przedsiębiorczości. Szczególnie małych biznesów. Większość nowych firm, które zaczynają działalność, potrafi się na tym rynku odnaleźć. Jest też wielu przedsiębiorców, którzy myślą, nie tylko regionalnie, ale też krajowo i międzynarodowo.

#30lecie

Doświadczenie

30 lat na rynku, w tej samej branży. To gwarant profesjonalizmu.

ML: Działacie od 1990 roku, a więc w tym roku będziecie obchodzić okrągły jubileusz. Czy macie w planach zorganizowanie jakiegoś wydarzenia z tym związanego?

JK: Rzeczywiście, działamy na rynku już 30 lat, ale w naszej fundacji nie planujemy jednego konkretnego „święta”. Będziemy obchodzić nasz jubileusz cały rok.

MM: Z pewnością, przy każdej okazji, pojawiając się na różnego rodzaju wydarzeniach czy konferencjach – będziemy podkreślać, ile to lat działamy już na rynku.

ML: Czy cele, które postawili sobie Państwo w 1990 roku, są takie same?

MM: Nasze główne założenia nie zmieniły się od tego czasu. Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” w Lublinie została powołana jako instytucja, która ma wspierać przedsiębiorczość i walczyć z lokalnym bezrobociem.

JK: Zauważmy, że były to lata dziewięćdziesiąte i problemy, o których mówi Pani Magda, były bardzo widoczne. Obecnie dużo w tej kwestii poprawiło się, ale nadal wielu przedsiębiorców potrzebuje wsparcia. My nieustannie się rozwijamy się, rozwijamy naszą Fundację. W trakcie naszego działania pojawiło się też wiele nowych celów, takich jak rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wspomaganie organizacji pozarządowych, czy rozwój poradnictwa prawnego – prowadzimy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.

ML: Życzymy zatem kolejnych 30 lat. Dziękujemy za rozmowę.

JK: Dziękuję.

MM: Dziękuję bardzo.

logo 30lecie 3000px 600pxPOŻYCZKA 1200x628

W skrócie

Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” w Lublinie działa nieprzerwanie od 1990 roku. Od samego początku istnienia wykwalifikowany zespół pracowników i ekspertów dostarcza kompleksowych, efektywnych i przyjaznych rozwiązań w zakresie rozwoju biznesu i kapitału ludzkiego na rynku polskim oraz międzynarodowym, poprzez wzmacnianie potencjału zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach, instytucjach otoczenia biznesu oraz organizacjach pozarządowych.