BIZNES BEZ LOKALU, CZYLI WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRACY ZDALNEJ

Praca zdalna to możliwość wyboru miejsca i czasu wykonywania zawodowych obowiązków. W tej formie realizacji zawodowej najczęściej pracuje się po prostu w miejscu zamieszkania. Nie jest to jednak reguła, ponieważ idea pracy na odległość polega właśnie na wyborze swojego stanowiska pracy, a często też czasu, w jakim wykonujemy obowiązki.

 

Wiele zależy od charakteru naszej pracy. Szkoleniowiec, może być uzależniony od miejsca i czasu, w którym prowadzi zajęcia, ale część zadań związanych z prowadzeniem firmy – mailowanie z klientami, obsługa social media, wyszukiwanie ofert i podobne może wykonywać w domu, w restauracji czy na hotelowym tarasie. Grafik czy pisarz, ma możliwość swobodnego wybierania miejsca i czasu pracy, ogranicza go jedynie konieczność zabrania ze sobą niezbędnych narzędzi. Osoba pracująca zdalnie na podstawie umowy o pracę np. dla zagranicznego pracodawcy, często musi być dyspozycyjna w konkretnych godzinach i mieć doskonałe łącze internetowe.

Jak widać, są różne możliwości pracy poza siedzibą firmy, a nawet bez lokalu. Przeanalizujmy ich plusy i minusy.

1. Coraz częściej można usłyszeć na rynku pracy określenie "freelancer", czyli biznesowy wolny strzelec.

Charakter pracy freelancera polega na wyszukiwaniu zleceń i podejmowaniu się zadań u różnych zleceniodawców. Osoba ta nie jest związana tylko z jedną, konkretną firmą. Najczęściej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ale może również nawiązywać współpracę na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. W ten sposób buduje mocne portfolio, zbiera referencje i całą swoją pracą buduje własny wizerunek. Freelancerzy to najczęściej ludzie szeroko związani z branżą artystyczną (filmowcy, ilustratorzy, fotografowie), ale także copywriterzy, specjaliści od PR i social media czy szkoleniowcy.

PLUSY: pracuje na własne nazwisko/markę, jest elastyczny czasowo, sam ustala ceny usług, może pracować z niemal dowolnego miejsca na świecie, bierze pełną odpowiedzialność za zlecenie.

MINUSY: jest obciążony pełną odpowiedzialnością za zlecenie od kontaktu z klientem, ustalania warunków pracy, po jej właściwe wykonanie. Musi zadbać o odpowiednią ilość i jakość zleceń, aby utrzymać stabilność finansową.

DLA KOGO: dla zorganizowanej osoby, która nie zna pojęć "słomiany zapał" czy "prokastynacja". Jest pewna swoich umiejętności zawodowych, nie boi się rozmawiać z obcymi ludźmi o pieniądzach, dobrze czuje się w social mediach i ma marketingowy dryg – bo połowa sukcesu tkwi w zdobyciu klienta oraz utrzymaniu z nim dobrych relacji.

2. Firma bez siedziby, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona z domu.

Wiele spółek i dużych firm rozpoczyna swoją drogę właśnie od mikro przedsiębiorstwa, często zarejestrowanego w domu. Dotyczy to głownie tych obszarów biznesowych, których prowadzenia można podjąć się bez konieczności częstych spotkań z klientami na żywo, a także bez inwestowania środków finansowych na lokale użytkowe i magazyny. Z powodzeniem można pracować z domu jako grafik, ilustrator, copywriter, social media manager, programista, korektor, tłumacz, redaktor, ale także sprzedawca online prowadzący sklep internetowy, rękodzielnik (przy wykonywaniu biżuterii hand-made, szyciu ozdobnych tekstyliów np. poduszek, firan). Firmę zarejestrowaną pod adresem domowym, bez odrębnej siedziby może też prowadzić coach czy szkoleniowiec. Spora część jego pracy wymaga skupienia w domowym zaciszu (mailowanie z klientami, opracowanie prezentacji, planowanie zajęć), ale reszta odbywa się w terenie: w salach konferencynych, szkołach, domach kultury itp.

PLUSY: Podobnie, jak w przypadku freelancera – bierze pełną odpowiedzialność za pracę, buduje firmę od zera, pracuje na swoją własną markę. Nie musi wydawać dużych kwot na wynajem lokalu i może dostosować czas pracy do swojego stylu życia.

MINUSY: właściciel jednoosobowej działalności musi zainwestować w reklamę, zadbać o swój wizerunek w mediach, zlecić prowadzenie księgowości, pilnować formalności związanych z zawieraniem umów od klientów (np. o prawach autorskich do zdjęć czy tekstów, ilości i kolorów zamawianego towaru, terminów płatności, cen), musi opłacać ZUS i podatki.

DLA KOGO: dla zorganizowanej osoby, która potrafi wyznaczać sobie cele i skutecznie je realizować, nie boi się wyzwań, wie jak efektowanie zarządzać sobą w czasie, ma dobry pomysł na biznes i jego realizację, chce rozwijać firmę (potrafi wizualizować sobie własny biznes za rok, pięć i dziesięć lat). Będzie potrafiła pracować w domu nie rozpraszając się domowymi obowiązkami.

3. Etat bez wychodzenia z domu

Stała praca na etacie nie musi wiązać się z codziennym odwiedzaniem firmy w godzinach od 8 do 17. Coraz popularniejsze staje się podpisywanie umów o pracę za granicą lub zbyt daleko od miejsca zamieszkania, aby sensowne było codzienne dojeżdżanie do siedziby firmy. W takiej sytuacji najczęściej wykonuje się pracę zdalnie. Wymaga to dostępności online w zwyczajowych godzinach pracy lub tzw. "bycia pod telefonem", w razie potrzeby konsultacji. Tego typu zatrudnienia podejmują głównie wysoko-wykwalifikowani specjaliści np. inżynierowie, prawnicy, programiści.

PLUSY: ta forma pracy w domu pozwala więcej czasu spędzać z bliskimi lub na realizacji własnych pasjach – stała praca i brak konieczności dojazdów, zapewnia stabilizację finansową przy jednoczesnej większej ilości czasu wolnego, może pozostawiać wystarczającą przestrzeń czasową na dodatkowe zajęcie zarobkowe np. własną firmę.

MINUSY: wymaga niezawodnego łącza internetowego i dobrej jakości sprzętu, aby nie stwarzać ryzyka zakłóceń podczas konsultacji, niezbędne jest osobne pomieszczenie do pracy w ciszy, aby domownicy nie przeszkadzali podczas rozmów telefonicznych itp.

DLA KOGO: pracodawcy chętnie zgadzają się na taką formę współpracy w przypadku zaufanych i wyspecjalizowanych fachowców np. podczas zmiany miejsca zamieszkania, kiedy firma nie chce stracić utalentowanego pracownika. Zdalnie na etacie mogą też pracować redaktorzy, dziennikarze, fotografowie, ilustratorzy i inne osoby, których praca może być wykonywana od A do Z online.

-----

Widać wyraźnie, że wspólnym elementem wszystkich sytuacji, w których możliwa jest praca zdalna (bez posiadania firmowego lokalu), jest konieczność realizacji dużej części pracy online. Wyszukiwanie zleceń, zawieranie umów, przygotowywanie projektów, zamówień, obsługa księgowa, wysyłanie projektów, prezentacji i wiele innych. Dzięki dostępności internetu, komunikatorów online, programów ułatwiających pracę - możemy łatwiej, szybciej i mobilniej rozwijać się zawodowo i zarabiać. Liczne platformy poświęcone pracy online niemal wymazują międzynarodowe granice, pozwalając osobom znającym języki obce wymieniać się umiejętnościami i realizować płatne zlecenia online. Jeżeli lubisz pracować samodzielnie, nie masz problemów z dokańczaniem rozpoczętych zadań i potrafisz połączyć czas pracy z życiem prywatnym pod jednym dachem, nic nie staje na przeszkodzie, aby pracować zdalnie. Pozostaje tylko działać!