BIURA COWORKINGOWE – miejsce pracy, miejsce spotkań, miejsce dla biznesu
Biura coworkingowe to niezależne miejsca wspierające rozwój przedsiębiorców. Miejsca, w których można pracować, rozwijać projekty, dzielić się pomysłami z innymi i tworzyć w elastycznych godzinach, sprzyjających warunkach, niezależnie od wszelkiego rodzaju instytucji i ideologii. Idealne miejsce dla tych, którzy pracują zdalnie lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Biura coworkingowe prężnie rozwijają się na całym świecie. Jedni korzystają z nich, aby pracować – inni inwestują w ich powstawanie, aby na tym zarabiać.
Korzyści wynikające z dołączenia do grona osób korzystających ze wspólnej przestrzeni do pracy są liczne. Dlatego również w Polsce biura coworkingowe rosną jak grzyby po deszczu i ewoluują dopasowując się do potrzeb swoich użytkowników. Jedni z pierwszych pomysłodawców wspólnych przestrzeni do pracy były Inkubatory Przedsiębiorczość i studenckie Start -Upy. Jednak obecnie, wielu prywatnych inwestorów decyduje się na otwarcie biura coworkingowego, widząc w tym świetny pomysł na dochodowy biznes. Jak to więc jest z tą wspólną przestrzenią...na wynajem? Na czym dokładnie polega funkcjonowanie biur coworkingowych? O czym należy pomyśleć, chcąc otworzyć taką przestrzeń? Na te pytania odpowiemy poniżej, starając się przybliżyć tę ciekawą i dopasowaną do potrzeb czasów wizję pracy poza domem i poza siedzibą firmy.
Jak wygląda biuro coworkingowe i na jakich funkcjonuje zasadach?
Podstawowym wyposażeniem biur są biurka, fotele do pracy, oświetlenie oraz wspólna przestrzeń socjalna i konferencyjna. W obszarze socjalnym, w zależności od stylu biura, można poczuć się jak w swojskiej jadalni, nowoczesnym lofcie czy hotelowym patio. Zaplecze kuchenne, ekspres do kawy, ławy i stoliki, regał z gazetami, wygodne pufy, radio itp. wprowadzają atmosferę pozytywnego chilloutu. Zamknięta sala konferencyjna to z reguły pomieszczenie z obszernym stołem,wygodnymi krzesłami, projektorem, regulowanym oświetleniem. Wszystko po to, aby móc zaprosić klientów na prezentację lub dopracować szczegóły projektu. Główna przestrzeń robocza podzielona jest na jednoosobowe stanowiska pracy oraz kilkuosobowe stoły, przy których można rozłożyć mapę, w kilka osób przyjrzeć się planom lub popracować kreatywnie. Bez względu na wielkość (biura mają od 60m2 do nawet 300m2) i styl danego biura coworkingowego, charakterystyczną dla wszystkich cechą jest mocne nawiązanie do emocji jakie budzą słowa: społeczność, współpraca, kreatywność, wspólna przestrzeń. Dlatego wystrój biur nie przypomina ciasnych i szaroburych boksów, a raczej nowoczesne, otwarte, przytulne i przestronne oraz pobudzające do działania designerskie wnętrza. Większość biur wyposażona jest w podstawowe urządzenia biurowe, jak drukarki,skanery, projektor. Ich używanie jest wliczone w cenę usługi, tak samo jak internet. Niektóre biura oferują możliwość zarejestrowania firmy na ich adres, magazynowania towaru, przyjmowania poczty, korzystania z pomocy prawnej i księgowej, wsparcia podczas spotkania z klientami, a także możliwość wynajęcia jednoosobowego mini-biura, kiedy potrzebujesz popracować w kompletnym odosobnieniu. Za pracę w biurze coworkingowym płaci się w miesięcznych abonamentach lub jednorazowo. Biurko, czy też salę konferencyjną można wynająć dosłownie na godziny.
Plusy i minusy pracy w biurach coworkingowych
Przestrzeń coworkingowa może, ale nie musi, być idealna opcją dla ciebie. Rozważenie plusów i minusów może pomóc ci zdecydować, czy warto przenieść tam działalność swojej firmy. Często zalety mogą być też wadami. I odwrotnie. Wszytko zależy od charakteru twojej działalności, oraz twojego stylu życia.
+ OSZCZĘDNOŚĆ
Niestety, koszt wynajmu lokali użytkowych jest wysoki. Uwzględniając dodatkowe koszty rachunków za internet, sprzętu i wyposażenia, może okazać się, że dla twojej działalności to zbyt duże obciążenie. Wynajęcie samego miejsca do pracy ( biurko z dostępem do internetu i sprzętu biurowego) może okazać się opłacalną alternatywą. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z biznesem lub pracujesz zdalnie, ale nie chcesz przynosić pracy do domu.
+ WYPOSAŻENIE i UDOGODNIENIA
Zaletą coworkingowych przestrzeni jest to, że są one wyposażone we wszystko, czego potrzebujesz, w tym dostęp do szybkiego łącza internetowego, urządzenia biurowe i umeblowanie oraz salę konferencyjną. Każda przestrzeń coworkingowa posiada unikalne udogodnienia, aby wyjść na przeciw swoim użytkownikom, od kawy i przekąsek po fotele z masażami, bibliotekę czy magazyn.
+ BRAK IZOLACJI
Praca w domu może być wygodna, ale może też wpędzać w osamotnienie. Dołączenie do społeczności coworkingowej jest okazją do nawiązywania kontaktów, również biznesowych, dzielenia się pomysłami i wzajemnego wspierania w projektach.
- JEDNAK ZA DROGO
Biura coworkingowe są zdecydowanie tańszą i wygodniejszą opcją od wynajmu lokal użytkowych. Jednak, zwłaszcza dla początkujących lub dla tych, których dochody z działalności uzależnione są od sezonowego popytu to wciąż może być zbyt duży lub niepotrzebny wydatek. Pamiętaj, że częściowo możesz pracować w dobrych kawiarniach czy bibliotekach, które udostępniają swoim klientom internet.
- DZIELIĆ SIĘ, OZNACZA TEŻ REZYGNOWAĆ
Wspólna przestrzeń narzuca ograniczenia związane z tym, że trzeba się nią...dzielić. Może to wpłynąć na przykład na nieatrakcyjny harmonogram rezerwacji sali konferencyjnej. Dodatkowo, przestrzeń coworkingowa jest już zaprojektowana, umeblowana i wyposażona w to, co jest potrzebne do działania. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie będziesz mógł zamontować prywatnej tablicy korkowej z planerem, ani nie przyniesiesz swojego fotela.
Biuro coworkingowe – sposób na biznes
Interesując się przedsiębiorczością,posiadając możliwe do zainwestowania środki, możesz okazać się idealną osobą do założenia i prowadzenia przestrzeni dla niezależnych biznesmenów. Podstawowym źródłem dochodu z tej działalności są opłaty za wynajem biur i sal. Niektóre biura dodatkowo oferują usługi księgowe, doradcze, a nawet rekreacyjne w celu zwiększenia dochodów z biznesu. Ciekawą opcją dodatkowego zarobku w tej przestrzeni, również promocyjną, jest organizowanie eventów biznesowych, prelekcji, targów oraz kameralnych klubów dyskusyjnych itp. Podstawy, z jakimi można rozpocząć działalność, to oprócz atrakcyjnej lokalizacyjnie przestrzeni:
- umeblowanie (biurka, krzesła, kanapy, oświetlenie)
- niezawodne łącze internetowe
- podstawowe urządzenia – drukarka, skaner
- udogodnienia, jak dyspozytor wody mineralnej czy maszyna z przekąskami
- przedmioty codziennego użytku ( zaplecze toaletowe)
- dekoracje (kwiaty, dywany, obrazy)