PO KIM DZIEDZICZYMY INTELIGENCJĘ I JAK ROZWIJAĆ?

Okazuje się, że … po matce. Choć raz na jakiś czas pojawiają się naukowcy, który starają się podważyć tą teorię. Jedno jest pewne – nawet najlepsze geny nie zastąpią środowiska, w którym rozwój mózgu dziecka jest stymulowany już od dnia narodzin. Co zrobić, aby zapewnić maluchowi najlepszy start? Czy trzeba edukować się w zakresie prowadzenia z niemowlakiem skomplikowanych ćwiczeń? A może wystarczy to, co intuicja podpowiada nam jako kochającym matkom i ojcom? Odpowiadamy w artykule.

GENY INTELIGENCJI

„Geny inteligencji”, częściowo zidentyfikowane przez naukowców, zlokalizowane są w chromosomie X. Ponieważ komórka żeńska składa się z dwóch takich chromosomów, prawdopodobieństwo dziedzinie bystrości „po kądzieli” jest większe.

Nie oznacza to rzecz jasna, że mądrość nie pochodzi od tatusia. Geny ojca też mają wpływ na mózg dziecka, jednak w znacznie mniejszym stopniu. Ponadto nie są one w stanie aktywnie wpływać na rozwój inteligencji potomka.

Choć liczne badania potwierdzają tezę, że dziedziczymy inteligencję po matce, na ich wyniki trzeba zawsze brać poprawkę. Inteligencja to cecha niesamowicie złożona, kodowana wielogenowo. Genetycy i neurobiolodzy wciąż badają niezwykłą strukturę naszego umysłu. Nie należy więc przeceniać wyników tych analiz. Być może przed nami są jeszcze inne odkrycia, które zrewolucjonizują podejście do dziedziczenia.

1inteligencja dziecko 1

CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST INTELIGENCJA?

Inteligencja to zdolność uczenia się, rozumienia i rozwiązywania problemów. To cecha, którą dziedziczymy, ale tylko do pewnego stopnia. Wpływ na rozwój mózgu dziecka ma bowiem nie tylko genetyka, ale też szereg czynników środowiskowych. Oddziałują one na mózg już w okresie prenatalnym. Do tego dochodzą warunki w okresie okołoporodowym – stres, odżywianie, ekspozycja na toksyny itp.

O ile na genetykę i inne czynniki środowiskowe nie mamy wpływu, o tyle na nasze zwyczaje i podejście do rozwoju dziecka – już tak. W chwili narodzin mózg noworodka składa się z ponad 100 miliardów komórek i bardzo dynamicznie się rozwija. Od tego, jak wykorzystamy te niezwykłe pierwsze miesiące jego życia, zależy w dużej mierze to, jaki start będzie miało w dorosłe życie.

A JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MÓZGU DZIECKA – NA PRZYKŁAD POPRZEZ KARMIENIE PIERSIĄ

Badania przeprowadzone przez polskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego wykazały, iż noworodki karmione piersią mają większe zdolności poznawcze. Wykazano też, iż wskaźnik inteligencji rośnie wprost proporcjonalnie do czasu podawania dziecku mleka matki. Innymi słowy, czym dłużej karmimy piersią, tym większa szansa na rozwój wysokiej inteligencji.

2inteligencja dziecko 2

O właściwych składnikach pożywienia musimy pamiętać także po zakończeniu okresu karmienia piersią. Mózg jest najbardziej energochłonnym organem. Aby prawidłowo funkcjonował, potrzebuje składników odżywczych. Pamiętajmy o dostarczeniu dziecku przede wszystkim cennych kwasów omega-3, w szczególności kwasu alfa linolegowego, który odpowiada za rozwój mózgu i tkanek nerwowych.

CODZIENNE RYTUAŁY SĄ WAŻNE

Choć niemowlę może wydawać się niezbyt aktywne, jego ciało i umysł każdego dnia podejmują ogromny wysiłek. Aby mogło rozwijać się bez przeszkód, potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Zapewniają mu to codzienne rytuały: stałe pory karmienia, zabawy, spania. Poczucie komfortu pozwala maluchowi skupić na poznaniu otaczającego świata, zdobywaniu nowych umiejętności i poznawaniu świata.

Ustaloną wcześniej rutynę warto przełamywać. Na przykład jednego dnia bawić się w salonie, drugiego w tym samym czasie iść na spacer.

DZIECKO POZNAJE ŚWIAT, GDY MU CZYTAMY

Wbrew pozorom, niemowlę bardzo wcześnie zaczyna rozumieć sens słów, które często mu powtarzamy. W ten sposób rozszerza horyzonty i zdobywa podstawową wiedzę o świecie.

3inteligencja dziecko 3

Czytanie stymuluje zmysł słuchu i wzroku dziecka, ćwiczy jego pamięć i koncentrację. Jednocześnie przygotowuje mózg maluszka do pierwszego treningu mowy. Na początku będzie wydawało jedynie niesprecyzowane dźwięki. Z czasem jednak w jego ustach pojawią się pierwsze, proste słowa.

MIŁOŚĆ I OPIEKA

Bez wątpienia, największy wkład w rozwój mózgu dziecka, ma miłość rodzica i czas, jaki spędza on ze swoją pociechą. Maluch dorastający w bezpiecznej, ciepłej atmosferze, w otoczeniu kochających bliskich ma największe szanse na udany start w życie. Jeśli więc chcemy wspierać rozwój mózgu dziecka, po prostu podarujmy mu miłość i dbajmy o zaspokojenie jego potrzeb już od pierwszych dni życia.