Pomysły inwestycyjne i prognozy na 2022 rok

Inwestycja to szerokie pojęcie, trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Wykorzystywane jest na różne sposoby. Można przecież inwestować złoto, obrazy, ale równie często mówimy o inwestowaniu w siebie. Z reguły jednak określenie stosuje się w znaczeniu pomnażaniu dóbr materialnych.

W co inwestować, aby nie stracić?

Należy zacząć od podstawowej kwestii, jaką jest kapitał. Nie można przecież zainwestować czegoś, czego się nie posiada. Temat dotyczy zatem raczej ludzi majętnych lub odważnych i przedsiębiorczych. Bezpośrednia odpowiedź na jednoznacznie postawione pytanie o korzystne lokowanie finansowych nadwyżek jest problemem tak starym, jak sam temat. Często wystarcza wrodzona intuicja i świadomość aktualnej sytuacji ekonomicznej na rynku, można również skorzystać z doradztwa podmiotów zajmujących się inwestowaniem zawodowo.

W co inwestować, żeby osiągnąć oczekiwany rezultat? To pytanie pada każdego roku i nigdy odpowiedź nie jest taka sama. Tak jak jeden rok nie jest identyczny, jak poprzedni. Zmieniają się zarówno trendy, jak i koniunktura. Doświadczeni inwestorzy działają elastycznie i do kolejnego sezonu inwestycyjnego przygotowują się znacznie wcześniej. Obserwacja rynku i nowych kierunków to podstawowe właściwości sprawnego inwestora. Eksperci zwracają uwagę na czynniki, jakie należy brać pod uwagę i jakie gdzie zachować szczególną ostrożność: 

- skala inwestycji,

- potencjał finansowy,

- aktualna sytuacja gospodarcza,

- stabilność waluty,

- sytuacja geopolityczna,

- polityka krajowa.

Przy przeanalizowaniu każdego z wymienionych punktów, rok 2022 jawi się jako wyjątkowo trudny do prognozowania i doradzania. Nie można jednak z góry założyć, że nic się nie opłaca i wszystko wiąże się ze stratami. Przyjmując taką postawę, należałoby definitywnie wykluczyć systematyczne ożywienie gospodarki po kryzysie.

Paradoksalnie, nic tak nigdy nie napędzało koniunktury i wzrostu gospodarczego jak poważne straty w infrastrukturze czy demografii. Obecna sytuacja geopolityczna jest wyjątkowa i należy rozważać ją z należytym szacunkiem, ale bez sprawnego funkcjonowania szeregu dziedzin życia nie da się przywrócić stabilizacji i normalności.

 inwestycja 2022 2

Nieruchomości – czy warto inwestować?

Zdecydowanie najpewniejszym sposobem na korzystne ulokowanie kapitału od zawsze jest ziemia. Już rok 2020 pokazał w jaskrawym świetle jak ważne jest posiadanie własnego skrawka ziemi, czy dom pod miastem. W szczycie panicznych nastrojów rynek nieruchomości ożywił tak wyraźnie, że działki budowlane poza miastem wręcz podwajały swoją wartość. Nie wszyscy pamiętają jak brutalnie pandemia obnażyła pierwotne instynkty. Ludzie nie tylko nerwowo wykupywali produkty żywnościowe, ale również wzrosło zainteresowanie ziemią i domami na sprzedaż. 

O ile nabycie nieruchomości w postaci gotowego domu może budzić pewne obawy i skłaniać do daleko idącej ostrożności, to inwestycja w grunt wydaje się dobrą inicjatywą i bezpiecznym ruchem. W niepewnych czasach bezpieczna inwestycja to taka, która może poczekać na lepszy moment do uruchomienia. Ziemia była, jest i zawsze będzie podstawową jednostką prywatnej własności, a zatem bezcenna. Naturalnie, nie dosłownie, ponieważ stawki za ar lub metr kwadratowy możemy poznać. 

Prowadzona obecnie agresja Rosji na Ukrainę bardzo mocno uderzyła w wiele segmentów gospodarki, a zatem podejmowanie decyzji o ulokowaniu znacznych środków jest dziś zdecydowanie trudniejsze niż nawet przed rokiem. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, przeprowadzka lub budowa domu z dala od wielkich aglomeracji miejskich wydaje się świeżym strumieniem możliwości inwestycyjnych. Obserwuje się od pewnego czasu dynamiczny wzrost budowy osiedli małych domków jednorodzinnych na wsi, blisko naturalnego środowiska. Inwestorzy biorą pod uwagę loteryjny wprawdzie, acz zupełnie realny exodus w przypadku dalszej eskalacji konfliktu zbrojnego.

inwestycja 2022 3

Gastronomia

Lokale gastronomiczne nie zawsze były trafioną inwestycją, niemniej jednak większość rzetelnie prowadzonych restauracji funkcjonuje z powodzeniem nawet w czasach wyraźnych ograniczeń. Zainwestowanie w dobre i relatywnie niedrogie jedzenie sprawdzi się w każdych warunkach. Dla gastronomii skierowanej do szerokiej klienteli otwierają się ogromne perspektywy. 

Decyzja nie jest prosta. Nieruchomości, sztuka, handel czy gastronomia. Jeść musi każdy, mieszkać gdzieś trzeba, a dzieła sztuki kolekcjonują najbogatsi.

Inwestować czy się wstrzymać?

Ogromne znaczenie na podejmowane decyzje związane z finansami ma również sytuacja polityczna w Polsce. Tu powody do umiarkowanego optymizmu poparte są wiarygodnym działaniem obecnego rządu i zakreślony program gospodarczy. Niepewność spowodowana niestabilną postawą poprzednich rządów, jak również patologiczna skłonność do korupcji i unikania poważnych problemów sprawiała, że inwestowane pieniądze nie były wystarczająco bezpieczne, a ochrona ze strony struktur państwowych czysto teoretyczna. Dziś sytuacja jest nieporównywalnie bardziej przejrzysta, głównie ze względu na transparentność działań administracyjnych i ograniczenia korupcyjnych powiązań.