Jak wygrać z inflacją? Fundusze indeksowane inflacją czym i dlaczego warto?

Stabilność finansów jest jedną z najbardziej istotnych kwestii w każdym gospodarstwie domowym. Niemniej jednak decyzje, które się podejmuje w celu utrzymania stabilności finansowej, różnią się w zależności od panujących w kraju warunków. Decyzje podejmowane w warunkach stabilnych gospodarczo znacznie różnią się od tych podejmowanych w warunkach przyspieszonej inflacji. W poniższym artykule poruszymy kwestie związane z obligacjami indeksowanymi inflacją, krótko omówimy, czym w ogóle są obligacje i czym różnią się od siebie, a także poruszymy kwestię opłacalności inwestycji w fundusze indeksowane inflacją.

Czym jest inflacja?

Poziom inflacji kreuje polityka fiskalna rządu. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, że inflacja jest pojęciem złożonym i w swej prostocie niczym oczywistym. Mogłoby się wydawać, że inflacja to zjawisko gospodarcze polegające na wzroście cen przy jednoczesnym spadku siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że za przykładowe 100 zł można kupić mniej produktów niż w okresie przed wzrostem inflacji. Wyróżnia się wiele rodzajów inflacji, w tym: pełzająca, krocząca, mega-inflacja, galopująca i hiperinflacja.

Ten podział występuje wyłącznie z kryterium tempa. Od 5% do 100% w skali roku. Gdzie 5% osiąga inflacja pełzająca , natomiast dla inflacji 100%- owej stosuje się pojęcie hiperinflacji. Istnieją również inne kryteria podziału inflacji.  Inflacja jest pojęciem bardzo złożonym a jej złożoność polega na tym, że występuje zarówno w ujęciu mikroekonomicznym jak i globalnym. 

Co to jest deflacja?

Warto w tym miejscu wspomnieć również, że istnieje także takie pojęcie jak deflacja i jest ono wprost odwrotnie proporcjonalne do pojęcia inflacji. Oznacza nie mniej nie więcej jak spadek ogólnego poziomu cen. Stopa deflacji jest wyrażana w liczbach ujemnych.

2inflacja 2

Co to są obligacje – model tradycyjny

Obligacje to rodzaj dłużnych papierów wartościowych, czyli pożyczki, która udzielana jest emitentowi przez obligatariusza. W prostych słowach osoba fizyczna chcąca zainwestować w obligacje skarbu państwa inwestuje w niepewną kwotę pieniędzy — jest zatem obligatariuszem, czyli nabywcą obligacji, natomiast państwo wystawia dokument potwierdzający nabycie obligacji — jest więc emitentem obligacji. 

W modelu tradycyjnym oprocentowanie jest stałe, a okres, na który środki inwestowane są zamrożone to co najmniej 3 miesiące. Warto zauważyć, że to bardzo bezpieczna forma lokowania funduszy i tworzenia poduszki finansowej. Niemniej obligacje skarbowe dzięki swojemu dłużnemu charakterowi są niemal pozbawione ryzyka przez co stanowią jeden z najpewniejszych sposobów na lokowanie dodatkowych funduszy.

3inflacja 3

Obligacje indeksowane inflacją

Szczególnym rodzajem obligacji są obligacje indeksowane inflacją. Samo pojęcie indeksowania oznacza nic innego jak zmienność oprocentowania co pozwala na wskazanie kluczowej różnicy między tymi obligacjami a obligacjami w modelu tradycyjnym. Kolejna kwestia to wpływ poziomu inflacji na indeks obligacji. Prostymi słowy mówiąc, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, chcąc zainwestować wolne środki w obligacje powinna zweryfikować oprocentowanie.

W styczniu 2022 roku oprocentowanie stałe dla obligacji tradycyjnych wyniosło 0,5% w stosunku rocznym, z kolei oprocentowanie dla lokat 0,55% w skali roku. Obligacje indeksowane inflacją w styczniu 2022 roku to 1,30% w pierwszym roku i 0,75% marży w kolejnych latach. Dodatkowo dodaje się również wartość wynikającą ze wskaźnika inflacji. Zdaniem GUS w styczniu 2022 roku wyniósł on 9,1% w stosunku rok do roku, gdzie w 2020 roku było to około 3,5% w skali rocznej. 

Inwestycja w obligacje indeksowane inflacja są opłacalne dla osób fizycznych zwłaszcza dlatego, że nawet w przypadku deflacji wartości dodawane przyjmują 0.