MIESZKANIE POD WYNAJEM JAK JE URZĄDZIĆ, ABY ZAINTERESOWAĆ GRUPĘ DOCELOWĄ?

Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości to trafiona inwestycja. Zwłaszcza teraz, gdy ceny mieszkań (a właściwie wszystkiego) rosną w zastraszającym tempie. Mieszkania kupują ludzie, którzy chcą ulokować oszczędności, zbierane przez całe życie. W nieruchomości inwestują też młode osoby, które otrzymały na przykład spadek po dziadkach albo rodzicach.

Ludzie kupują mieszkanie, które później remontują. Co dalej? Przecież nieużytkowane będzie przynosiło koszty, a nie zyski. Czynsz, opłata za wywóz odpadów, ogrzewanie zimą. Jedyną opcją, która pomoże „nie dokładać do biznesu” jest wynajem takiego lokum. Co zrobić, aby przyciągnąć uwagę najemców?

Podpowiadamy w artykule.

GRUPA DOCELOWA – KTO BĘDZIE TU MIESZKAŁ?

Dostosowanie mieszkania pod wynajem wiąże się z analizą potrzeb grupy docelowej. Najpierw trzeba ustalić, do kogo powinna trafić oferta. Ten wstępny rekonesans jest ważny, ponieważ oczekiwania potencjalnych lokatorów mogą być różne. Inne kryteria przyciągną uwagę małżeństwa z dzieckiem, singla lub singielki, studenta, a jeszcze inne pracownika w delegacji.

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, od dewelopera, praktycznie o każdy element nieruchomości możemy zadbać sami. Czy jest to instalacja elektryczna, parapety, czy oświetlenie. Natomiast kupując nieruchomość na rynku wtórnym, musimy liczyć się z wieloma poprawkami, remontami. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

INSTALACJA ELEKTRYCZNA – PUNKT PIERWSZY

W pełni sprawna instalacja elektryczna to podstawa wynajmowanego mieszkania. Czasem przestarzałe instalacje obligują właściciela do ich wymiany. Wymiana instalacji to kosztowny „interes”, ale minimalizuje ryzyko awarii i zwiększa bezpieczeństwo późniejszym lokatorom. Warto zadbać o nową instalację elektryczną już na etapie remontu mieszkania, żeby później nie borykać się z problemami związanymi ze zniszczonym sprzętem elektrycznym, niedziałającymi światłami itd. Zadbana instalacja to spokój umysłu dla właściciela, jak również dla lokatorów.

SOLIDNA PODŁOGA

Wybór podłóg to jeden z głównych punktów na liście wykończeniowej. Najlepiej od początku postawić na trwałość materiałów. Najemca nie będzie miał oporów przed przesuwaniem mebli czy chodzeniem w szpilkach. Przygotowując mieszkanie, opłaca się zatem zainwestować w panele podłogowe o wysokiej odporności na ścieranie – minimum klasy AC3. Tym bardziej, że podłogi to ten element wynajmowanego mieszkania, który będzie wymieniany najrzadziej.

Przygotowując mieszkanie pod wynajem, lepiej zrezygnować z wykładzin. Taka powierzchnia szybko się brudzi. Lepiej odrzucić również pomysł o panelach lubdeskach w kuchni czy w łazience. Najlepszym rozwiązaniem do tych pomieszczeń jest terakota. Nie odkształca się pod wpływem zalania i służy przez długie lata.

CZYSTE I JASNE ŚCIANY

Neutralne, stonowane barwy ścian wyglądają dobrzena żywo i na zdjęciach. Jasne barwy stworzą wrażenie większej przestronności pomieszczenia. Czyste ściany nie narzucają stylu wyposażenia mieszkania lokatorom. Dzięki temu mogą oni dobierać meble i dekoracje zarówno w jasnych, jak i ciemnych barwach. Robiąc remont, należy pamiętać o tym, że trendy się zmieniają. Szykowne wzory na suficie czy ścianie mogą być za dwa lata niemodne. I ponownie będzie trzebainwestować pieniądze w remont. Jasna barwa ścian jest uniwersalna i powinna trafiać w gusty większości lokatorów.

STYLOWE OŚWIETLENIE

Aranżując mieszkanie pod wynajem, należy pamiętać o właściwym oświetleniu pomieszczeń. Nie może to być jedynie żarówka podłączona do sufitu albo 20-letni żyrandol znaleziony na wyprzedaży. Światło spełnia funkcje wizualne, ale również praktyczne. Właściwe oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wykończania wnętrza. Dobrze oświetlone pomieszczenie wpływa na pozytywny nastrój lokatorów, sprawia, że mieszkanie wydaje się większe, dzięki niemu lokum zyskuje na atrakcyjności. Właściwy dobór światła centralnego zapewni lokatorom komfort korzystania z pomieszczeń po zmroku.

JAKIE MEBLE DO JAKICH POMIESZCZEŃ?

Przygotowanie mieszkania według jednego wzorca i schematu wydaje się rzeczą nietrafioną. Należy mieć na uwadze, że najemcy oczekują określonego standardu. Nie chcą pokrywać kosztów ewentualnych napraw ani zakupu wyposażenia.

3mieszkanie 3

Przedsiębiorczy inwestorzy zdają sobie z tego sprawę i dbają o to, aby ich lokale wyróżniały się funkcjonalnością, a aranżacja mieszkania pod wynajem odpowiadała potrzebom potencjalnych lokatorów. Rzadko zdarza się, aby inwestorzy przeznaczali znaczne sumy pieniędzy na meble i pełne wyposażenie, które lokator może zniszczyć czy uszkodzić. Niemniej organizują swoim najemcom przyjazne otoczenie.

Ważny jest przede wszystkim zakup porządnego łóżka. To jeden z najważniejszych elementów w mieszkaniu. Powinno byćsolidne i wygodne. Oprócz tego w mieszkaniu powinny znaleźć sięszafa, lustro, stolik kawowy i biurko.Do lamusa odeszłytrendy PRL-u. Meblościanki, wersalki, linoleum, ceraty potrafią odstraszyć współczesnych najemców.

4mieszkanie 4

KUCHNIA I ŁAZIENKA

W przypadku kuchni absolutną koniecznością jest lodówka, kuchenka oraz szafki przykryte użytecznym blatem. Jeśli masz określony większy budżet, możesz pokusić się o sprzęt AGD: mikrofalówkę, mikser, komplet garnków. Oczywiście tę kwestię można przeanalizować z potencjalnym lokatorem, ponieważ dużo osób planujących najem długoterminowy posiada własne naczynia.

W kwestii aranżacji łazienki sprawa jest w miarę prosta. Wyposażenie powinno obejmować, lustro, umywalkę, sedes i wannę albo prysznic. W łazience trzeba pamiętać o dobrym naświetleniu i zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia.

Przygotowując mieszkanie pod wynajem, należy szukać korzystnych, ale prostych i dogodnych rozwiązań, które zrealizują cel. Radzimy skoncentrować się na oczekiwaniach najemców i przekonać ich do siebie uniwersalnością aranżacji.